Trwa ładowanie...

Wady wzroku - jak prawidłowo zadbać o oczy?

Artykuł Sponsorowany

Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka, który jeśli o niego odpowiednio zadbamy, może nam służyć przez wiele długich lat. Podpowiadamy, jak prawidłowo wspierać zdrowie oczu.

1. Polacy i ich wzrok

Tegoroczne ''Wielkie Badanie Wzroku'' zrealizowane dla Vision Express ujawniło wiele ważnych informacji na temat zdrowia oczu Polaków. Okazuje się, że 61 proc. badanych ma zaleconą korekcję wzroku przez specjalistę, 50 proc. z nich ma stwierdzoną wadę wzroku lub chorobę oczu, a 47 proc. nosi okulary lub soczewki kontaktowe.

Osoby biorące udział w badaniu zdradziły również, jakie szkodliwe dla wzroku czynności wykonują każdego dnia. Nietrudno się domyślić, że na pierwszym miejscu znalazło się codzienne korzystanie z laptopa, smartfona lub tabletu. Przyznało się do tego aż 85 proc. badanych. Co więcej, ponad połowa z nich na korzystaniu z tych urządzeń spędza więcej niż 4 godziny dziennie.

Ponadto, każdego dnia Polacy przebywają w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem, z czego 45 proc. powyżej 8 godzin. 55 proc. ogląda telewizję, z czego co trzeci dłużej niż przez 4 godziny, 47 proc. pracuje przy komputerze, z czego 45 proc. od 4 do 8 godzin. A do której grupy ty należysz?

2. Przede wszystkim profilaktyka

Z badania Vision Express wynika, że Polacy zdecydowanie za rzadko odwiedzają okulistów i optometrystów – prawie 30 proc. było na takiej wizycie ponad 3 lata temu, a 15 proc. w ogóle nie było. Niestety, niewielu z nas wie, że badania powinny być wykonywane regularnie - przynajmniej raz w roku. Zwłaszcza po 40. roku życia, gdy wraz z wiekiem manifestują się różnego rodzaju dolegliwości. Należy pamiętać, że im większa regularność wizyt, tym większa szansa na to, że nasze oczy będą dłużej w lepszej kondycji.

-Wzrok to najważniejszy dla człowieka zmysł, dzięki któremu przyswajamy aż 80 proc. informacji o otaczającym nas świecie. Dlatego, by jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem oczu nie należy lekceważyć takich objawów jak: niewyraźne widzenie, ból, dyskomfort, uczucie suchości oczu czy ich zaczerwienienie. Takie symptomy odczuwalne przez dłuższy czas powinny być dla nas sygnałem do odwiedzenia specjalisty i większej dbałości o wzrok – dodaje dr n. biol. Robert Grabowski.

Okazją do zadbania o wzrok może być akcja "Wielkie Badanie Wzroku”, prowadzona do 31 marca w ponad 220 salonach Vision Express w całej Polsce. Więcej informacji na jej temat dostępnych jest na www.WielkieBadanieWzroku.pl.

W ramach kampanii sam możesz wybrać dogodne dla siebie miejsce, datę i godzinę kontroli wzroku. To znacznie pomaga zastosować się do zaleceń ekspertów i ułatwia wykonanie szybkiego, bezbolesnego i nieinwazyjnego badania. Dlatego tym bardziej powinno być wykonywane regularnie.

Artykuł powstał we współpracy Partnerem Vision Express

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.