Trwa ładowanie...

Waginoplastyka – charakterystyka, przed zabiegiem, zabieg, po zabiegu, przeciwwskazania, efekty

Avatar placeholder
23.04.2021 12:09
Waginoplastyka – charakterystyka, przed zabiegiem, zabieg, po zabiegu, przeciwwskazania, efekty
Waginoplastyka – charakterystyka, przed zabiegiem, zabieg, po zabiegu, przeciwwskazania, efekty

Medycyna estetyczna w ginekologii jest coraz bardziej popularna. Jednym z zabiegów, który zyskuje coraz większe uznanie jest waginoplastyka. Plastyka pochwy ma poprawić nie tylko życie seksualne, ale także wpłynąć pozytywnie na kobiecą psychikę. Na czym polega waginoplastyka? Jakie są zalety zabiegu? Czy waginoplastyka ma wady?

spis treści

1. Na czym polega zabieg waginoplastyki?

Waginoplastyka jest zabiegiem polegającym na korekcie pochwy. Podczas tego zabiegu można usunąć nadmiar tkanki co wpływa na zwężenie pochwy. Waginoplastyka jest zabiegiem, który może znacznie poprawić jakość życia seksualnego kobietom po porodach. Szczególnie tym, które przeszły ciężki poród naturalny lub rodziły wielokrotnie.

2. Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem?

Przed zabiegiem waginoplastyki pacjentce zostaną zlecone następujące badania: grupa krwi, morfologia, OB, ogólne badanie moczu, RTG klatki piersiowej EKG, elektrolity, poziom glukozy we krwi, koagulogram (APTT, wsk. Quicka, INR), antygen HBS, HIV, HCV, jonogram, mocznik oraz kreatynina. Przed zabiegiem waginoplastyki pacjentka powinna mieć aktualne szczepienie przeciw WZW B.

Zobacz film: "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o waginie"

Zabieg waginoplastyki powinien być wykonywany przez lekarza ginekologa, ponieważ on doskonale zna budowę kobiecych narządów oraz ma najlepsze przygotowanie do takiego zabiegu.

3. Przebieg zabiegu waginoplastyki

Waginoplastyka jest zabiegiem, który trwa ok. 1,5 - 2 godziny. Wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym. Lekarz nacina tylną ścianę pochwy i usuwa nadmiar tkanek. Następnie zszywa mięśnie przy użyciu samorozpuszczalnych nici. Pacjentka po zabiegu przebywa w klinice co najmniej 24 godziny.

4. Zalecenia dla pacjentek po zabiegu

Po zabiegu waginoplastyki pacjentka opuszcza szpital najczęściej w przeciągu 24 godzin. Pełna rekonwalescencja trwa pełne 2 miesiące. Przez ten czas należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. Przez dwa tygodnie po zabiegu waginoplastyki może utrzymywać się obrzęk, zasinienie krocza, ból, a także gorączka. W tym czasie można przyjmować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Po zabiegu jakim jest waginoplastyka może dojść do komplikacji. Należą do nich krwawienie, infekcje, zakrzepica żylna, zaburzenia czucia, przerost blizny, zgrubienia podskórne.

W tym czasie bardzo ważna jest odpowiednia higiena krocza, ponieważ może ona ustrzec od pojawiających się infekcji.

5. Przeciwwskazania do wykonania

Nie każda pacjentka może mieć wykonany zabieg waginoplastyki. Przeciwwskazania do waginoplastyki to skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości krwi, nieuregulowana cukrzyca czy nieuregulowane ciśnienie tętnicze. Zabiegowi waginoplastyki nie mogą poddać się także kobiety, które mają ropne infekcje skóry i śluzówek.

Waginoplastyka nie zostanie wykonana u pacjentki, która jest w ciąży lub w najbliższym czasie ją planuje. Wykluczeniem jest także nowotwór oraz zły stan zdrowia potwierdzony wynikami badań.

6. Jakie są efekty zabiegu waginoplastyki?

Efektem waginoplastyki jest ciaśniejsza pochwa. Zagien poprawia napięcie mięśni pochwy co wpływa na czerpanie większej przyjemności z seksu. Ważny jest także aspekt wizualny. Miejsca intymne wyglądają lepiej i kobiety dzięki temu czują się pewniejsze siebie.

Cena waginoplastyki zależy od miejsca, w którym robimy zabieg, prestiżu kliniki, a także dostępności zabiegów w danym regionie. Przedział cenowy waha się od 3 tysiecy do 9 tysięcy złotych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze