Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Pojedziemy na wczasy za granicę. Zmiany w przepisach dotyczących podróżowania

13 czerwca otwarte zostały granice Polski dla obywateli wszystkich państw strefy Schengen. Od 16 czerwca Polacy mogą korzystać również z lotów międzynarodowych.

Zobacz film: "Koronawirus na świecie. Anestezjolog zdradza, czy boi się o swoje zdrowie"

spis treści

1. Otwarcie granic Polski

Otwarcie granic Polski dla obywateli wszystkich państw strefy Schengen nastąpiło 13 czerwca. Do sprawy odniósł się prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

"Od 13 czerwca podjęliśmy decyzję o otwarciu granic wewnątrz Unii Europejskiej. Chodzi o państwa, które znajdują się w strefie Schengen" - poinformował w trakcie konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

Osoby odwiedzające Polskę nie będą musiały przechodzić 14-dniowej kwarantanny.

2. Loty międzynardowe - najnowsze informacje

Loty międzynarodowe już w zasięgu ręki? Choć premier jeszcze nie tak dawno namawiał do pozostania na wakacje w kraju, to już wiadomo, że Polacy będą mogli zdecydować się na zagraniczny wypoczynek. 16 czerwca wznowione zostały międzynardowe połączenia lotnicze. To wspaniała wiadomość dla wszystkich, którzy uwielbiają podróżować.

"Od 16 czerwca wrócą też loty międzynarodowe. Jesteśmy już w kontakcie z naszym narodowym przewoźnikiem, który będzie potrzebował teraz około 2-3 tygodni na wdrożenie zaleceń GIS" - zapowiadał jakiś czas temu premier Mateusz Morawiecki.

To oznacza, że będziemy mogli odwiedzić te kraje Unii Europejskiej, które już otworzyły swoje granice lub zrobią to to w najbliższym czasie.

Kraje takie jak Bułgaria, Chorwacja, czy Włochy już otworzyły swoje granice dla obywateli naszego kraju. Od 15 czerwca Polacy będą mogli odwiedzić również: Grecję, Litwę, Łotwę, Czechy, Austrię, Francję, Estonię, oraz Niemcy. Podróż na Cypr będzie możliwa dopiero od 20 czerwca. Do Hiszpanii polecimy w lipcu.

3. Grecja - wakacje 2020

Grecja położona w południowo-wschodniej części Europy, charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym krajobrazem. Nie bez powodu Polacy tak chętnie ją odwiedzają.

Granice Grecji zostały otwarte 15 czerwca dla 29 krajów, również dla obywateli naszego państwa.

Początkowo, turystów z Polski przywitają dwa porty lotnicze na półwyspie – lotnisko w Atenach i w Salonikach. Od 1 lipca możliwe będą także loty do innych popularnych miejscowości turystycznych

Na miejscu nie będzie konieczności odbywania dwutygodniowej kwarantanny. Czego zatem możemy się spodziewać po przylocie do Grecji?

Nie będzie tam pełnej swobody, którą pamiętamy z poprzednich wakacji. Choć premier Grecji, Kyriakos Micotakis, zapowiedział, że wszyscy turyści będą mogli przylecieć do Grecji, to warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, które możemy napotkać podczas wakacji.

  • Losowe kontrole na obecność koronawirusa
  • Maseczki ochronne będą obowiązkowe w transporcie publicznym, w muzeach, czy sklepach
  • W taksówce będą mogły jechać wyłącznie dwie osoby
  • Posiłki w restauracjach będzie można tylko zjeść w ogródkach zlokalizowanych na zewnątrz
  • Grecki rząd planuje ustalić odległość między leżakami na plaży na 4 metry

4. Chorwacja - wakacje 2020

Chorwacja otworzyła swoje granice 29 maja dla 10 krajów, m.in. dla Polski, Austrii, Czech czy Niemiec. Osoby, które wybierają się do Splitu czy Makarskiej, nie będą musiały odbywać czternastodniowej kwarantanny. Mimo wszystko, zmuszone będą wypełnić specjalny formularz na stronie internetowej Enter Croatia. Przed przyjazdem do Chorwacji, podróżni muszą podać swoje dane oraz adres pobytu. Na terenie całego kraju działają już restauracje, podróżni muszą zachować jednak odpowiedni dystans, aby uniknąć zarażenia koronawirusem.

5. Włochy - wakacje 2020

Włochy są otwarte dla Polaków od 3 czerwca. Osoby podróżujące do tego kraju powinny spodziewać się obowiązkowego pomiaru temperatury np. na lotnisku, czy przy wejściu na plażę. Podróżujący będą mogli wybrać się do restauracji, czy kawiarni. Rząd Włoch planuje również otwarcie kin, teatrów oraz sal koncertowych (otwarcie tych miejsc ma nastąpić 15 czerwca).

Zobacz także: Koronawirus w Hiszpanii. Hiszpańscy naukowcy szukają koronawirusa w ściekach

6. Bułgaria - wakacje 2020

Bułgaria rozpoczęła sezon turystyczny się z dniem 1 czerwca. Turyści przyjeżdzający do popularnych nadmorskich resortów, będą musieli zachowywać między sobą 2 metrowe odstępy. Noszenie maseczek nie jest obowiązkowe, warto jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo. Z zapowiedzi bułgarskiego rządu wynika, że turyści nie będą poddawani testom na koronawirusa. Zniesiona zostanie również 14-dniowa kwarantanna po przyjeździe do kraju (warto zaznaczyć, że nie dla wszystkich! Zniesienie tego obostrzenia nie dotyczy obywateli: Włoch, Belgii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Portugalii, Malty, Hiszpanii).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

7. Czarnogóra - wakacje 2020

Czarnogóra otworzyła swoje granice z dniem 1 czerwca. Od tego momentu turyści z: Islandii, Izraela, Irlandii, Chorwacji, Czech, Albanii, Północnej Macedonii, Estonii, Finlandii, Norwegii, Danii, Węgier, Grecji, Luksemburga, Monako, Azerbejdżanu, Albanii, Słowenii, Słowacji, Szwajcarii, Łotwy, Litwy, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Gruzji, Kosowa, a także z Niemiec mogą swobodnie podróżować do Czarnogóry. Polacy muszą niestety liczyć się z pewnymi obostrzeniami. Od 5 czerwca obywatele Polski mają możliwość przekraczania granicy z Czarnogórą wyłącznie w grupach zorganizowanych (chodzi o grupy turystyczne, uczestników wycieczek objazdowych).

8. Egipt - wakacje 2020

Egipt otwiera granice dla podróżujących 1 lipca. Informacja ta została oficjalnie potwierdzona przez ministra lotnictwa cywilnego.

"Egipt ponownie otworzy wszystkie swoje lotniska 1 lipca" - poinformował w weekend minister lotnictwa cywilnego, Mohamed Manar Anba.

Turyści będą mogli wypoczywać w rejonach, które były w najmniejszym stopniu dotknięte pandemią koronawirusa. Mowa o następujących kurortach: Szarm el-Szejk, Dahab, Hurghada, Marsa Alam , Marsa Matruh. Warto nadmienić, że podróżujący będą zwolnieni z opłaty wizowej (25 dolarów). Dodatkowo, otrzymają 20-procentowy rabat na bilety do muzeów.

Osoby podróżujące z krajów o wysokim wskaźniku zakażeń koronawirusem zostaną poddane testom na obecność SARS-CoV-2.

9. Albania - wakacje 2020

Albania otworzyła się na turystów z dniem 1 czerwca (w tym dniu otwarte zostały wszystkie granice lądowe). Podróżujący nie muszą odbywać 14-dniowej kwarantanny (dotyczy to wyłącznie szczególnych przypadków). Dodatkowo, rząd zdecydował o zniesieniu godziny policyjnej, a także obostrzeń dotyczących podróży międzymiastowych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.