Trwa ładowanie...

Wargi sromowe większe – przyczyny przerostu, korekta

Jeśli chodzi o budowę anatomiczną kobiecych narządów rodnych to składają się na nią przykładowo wargi sromowe większe, czyli zewnętrzne i wargi sromowe mniejsze, czyli wewnętrzne. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy te proporcje zostają zaburzone i wargi sromowe mniejsze przerastają wargi sromowe większe zewnętrzne. Ginekolog stwierdza przerost, kiedy długość warg od podstawy do krawędzi jest większa niż 4cm. W ginekologii wyróżnia się przerost asymetryczny, jednostronny i dwustronny.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Wargi sromowe większe – przyczyny przerostu

Najczęściej przerośnięte wargi sromowe większe czy mniejsze są wadą wrodzoną, czyli wpływ na ich patologiczny wygląd ma genetyka i kobieta nie ma na to wpływu. Jednak zdarzają się przypadki, w których wargi sromowe większe czy mniejsze są przerośnięte w wyniku kilku innych przyczyn:

  • W wyniku terapii hormonalnej przebytej w dzieciństwie.
  • Po licznych porodach, które nie przebiegały prawidłowo.
  • Na skutek bardzo intensywnego życia seksualnego przykładowo częstej masturbacji.
  • Wargi sromowe większe mogą być przerośnięte w wyniku długotrwałego noszenia biżuterii intymnej.
  • Przerost warg sromowych większych czy mniejszych powodują również przewlekłe infekcje pochwy wywołane bakteriami czy wirusem.
  • Wargi sromowe większe mogą być większe w wyniku podrażnień skórnych powstałych w wyniku dolegliwości nietrzymania moczu.
  • Według badań wargi sromowe większe czy mniejsze mogą się powiększyć, ponieważ gospodarka hormonalna w organizmie jest zaburzona.
  • Przerost warg to także objaw choroby intymnej zwanej mielodysplazją.
Przerośnięte wargi sromowe większe czy mniejsze mogą stanowić dla kobiety problem estetyczny
Przerośnięte wargi sromowe większe czy mniejsze mogą stanowić dla kobiety problem estetyczny

2. Wargi sromowe większe – korekta

Niestety jedyną metodą, która jest skuteczna w przypadku, gdy wargi sromowe większe czy mniejsze są przerośnięte jest operacja chirurgiczna. Nie jest to klasyczna operacja, a operacja plastyczna zwana labioplastyką.

To też warto wiedzieć

Jest to bezpieczny zabieg, a co najbardziej istotne skuteczna. Dzięki temu zabiegowi wargi sromowe większe czy mniejsze, które są patologicznie powiększone wracają do swoich naturalnych rozmiarów.

Infekcje intymne w lecie
Infekcje intymne w lecie [7 zdjęć]

Utrzymywanie pozycji siedzącej nie tylko przyczynia się do bólu pleców, ale może również zwiększyć ryzyko...

zobacz galerię

Niestety labioplastyka jest zabiegiem nierefundowanym przez NFZ, jedynie w nielicznych tych najbardziej skomplikowanych przypadkach lekarz może dać skierowanie na zabieg w ramach funduszu. Koszt zabiegu w prywatnej klinice ginekologicznej to około 3 tysięcy złotych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.