Trwa ładowanie...

Wariant Delta. Czy ochronią nas szczepienia? Zaskakujące dane z Wielkiej Brytanii

Szczepienia przeciwko COVID-19 zapewniają wysoką ochronę przed ciężkim przebieg infekcji, również w przypadku wariantu Delta
Szczepienia przeciwko COVID-19 zapewniają wysoką ochronę przed ciężkim przebieg infekcji, również w przypadku wariantu Delta (Getty Images)

Public Health England (PHE) opublikowało nową analizę dotyczącą skuteczności szczepionek przeciwko COVID-19 w przypadku wariantu Delta (indyjskiego). Okazuje się, że zarówno preparat firmy Pfizer, jak i AstraZeneca w ponad 90 proc. zapobiegają konieczności hospitalizacji w przypadku zakażenia tą mutacją.

spis treści

1. Szczepienia przeciwko COVID-19 a wariant Delta

Niepokój związany z wariantem Delta wynika z jednej strony z faktu, że jest on dużo bardziej zakaźny, łatwiej się przenosi, a z drugiej strony z tego, że ma zdolność do przełamywania odporności nabytej zarówno przez szczepienia, jak i przechorowanie COVID-19.

Szacuje się, że wariant indyjski jest o 64 proc. bardziej zakaźny niż wariant Alfa (znany wcześniej jako brytyjski), co potwierdzają doświadczenia innych państw, m.in. Wielkiej Brytanii, gdzie w ciągu kilku miesięcy wyparł inne warianty SARS-CoV-2.

Zobacz film: "Ozdrowieńcy a wariant Delta. Czy przeciwciała po COVID-19 są w stanie uchronić przed zachorowaniem?"
Wariant Delta opóźnił ostatni etap luzowania restrykcji w Anglii
Wariant Delta opóźnił ostatni etap luzowania restrykcji w Anglii (Getty Images)

W tym kontekście kluczowego znaczenia nabiera pytanie, w jakim stopniu szczepienia są w stanie uchronić nas z jednej strony przed samym zakażeniem, z drugiej przed ciężkim przebiegiem choroby? Badania przeprowadzone przez Public Health England są bardzo obiecujące.

- Standardowe badanie obserwacyjne porównujące osoby zakażone, które zostały zaszczepione, z tymi, którzy nie przyjęli szczepienia, wskazało, że w przypadku szczepionki Oxford-AstraZeneca ochrona przed hospitalizacją z powodu COVID-19 sięga 92 proc., a w przypadku Pfizer-BioNTech aż 96 proc. - tłumaczy doktor Bartosz Fiałek, popularyzator wiedzy medycznej, reumatolog.

W badaniach przeprowadzonych przez Public Health England uwzględniono 14 019 przypadków zakażeń wariantem Delta. 166 osób z tej grupy trafiło do szpitali w okresie od 12 kwietnia do 4 czerwca.

- Szczepionki są najważniejszym narzędziem, jakie mamy w walce z COVID-19 - tak skomentował brytyjskie badania dr Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

2. Delta. Niższa ochrona przed samym zakażeniem

Doktor Fiałek podkreśla, że te dane są bardzo obiecujące i pokazują, że szczepienia przeciwko COVID-19 spełniają swoją funkcję również w przypadku wariantu Delta. Trwają badania dotyczące skuteczności pozostałych dostępnych w Europie wakcyn. Zdaniem specjalistów, ich skuteczność wobec mutanta z Indii powinna być równie wysoka.

- Wydaje się, że jest to fenomenalne, że mamy tak wysoką skuteczność, jeśli chodzi o te ciężkie przebiegi, w przypadku szczepionek, które zostały wprowadzone na rynek, jeszcze zanim ta mutacja się pojawiła. To oznacza, że nadal mamy skuteczne szczepionki, mimo że nowy wariant wydaje się być najgroźniejszym z dotychczas znanych wariantów nowego koronawirusa - podkreśla lekarz.

Wiadomo, że sam wariant Delta może się wiązać również z cięższym przebiegiem choroby. Dane wskazują, że prowadzi do zwiększonego dwukrotnie odsetka hospitalizacji, w porównaniu do innych wariantów SARS-CoV-2.

Doktor Fiałek zwraca uwagę na to, że wysoka ochrona przed hospitalizacją oznacza, że szczepienia chronią przed ciężkim przebiegiem, ale nie przed samym zakażeniem. W tej kwestii badania wskazują na nieco niższy poziom skuteczności. Inna analiza opublikowana niedawno przez PHE wykazała z kolei, że jedna dawka szczepionki przeciwko COVID jest o 17 procent mniej skuteczna w zapobieganiu objawowej infekcji wywołanej przez wariant Delta, w porównaniu z Alfą. Poziom ochrony wzrasta po podaniu drugiej dawki.

- Mamy różne rodzaje skuteczności, jeśli chodzi o szczepienia. Niższa skuteczność najczęściej dotyczy tych łagodniejszych zdarzeń związanych z COVID-19, a wyższa - tych cięższych przebiegów. Badania opublikowane przez ten sam instytut, jeżeli chodzi o ochronę przed objawowym COVID-19 (łagodny lub umiarkowany przebieg) wywołanym Deltą, wskazują, że jest ona już niższa. W przypadku szczepionki Oxford-AstraZeneca ta skuteczność wynosi ok. 60 proc., a w przypadku Pfizer-BioNTech ok. 88 proc. - wyjaśnia lekarz. - Jednak należy przyjąć koniecznie pełny cykl szczepień, czyli 2 dawki - dodaje ekspert.

Dr Fiałek wskazuje, że podobna zależność była obserwowana również w przypadku szczepionek przeciwko grypie, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy.

- Tam ochrona przed łagodnym przebiegiem sięga 40-60 proc., a jeżeli chodzi o ochronę przed śmiercią z powodu grypy albo ciężkimi powikłaniami, jak zapalenie opon mózgowych czy zapalenie mięśnia sercowego, to skuteczność szczepień przeciwko grypie jest bardzo wysoka - tłumaczy lekarz.

Nadal trwają badania mające na celu ustalenie poziomu ochrony przed śmiertelnością związaną z zakażeniem wariantem Delta, na razie wszystko wskazuje na to, że ochrona będzie podobna lub wyższa do tej związanej z hospitalizacją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze