Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Czy warto rozmawiać o seksie?

Na początku gorącej miłości kochankowie stanowią jakby jedność. Poziom przeżywanej namiętności i pożądania jest tak wysoki, że zakochane osoby rozumieją się bez słów. Jednak po jakimś czasie, gdy szalone zauroczenie powoli mija, przychodzi moment, że coraz wyraźniej widoczne są różnice między partnerami.

Zobacz film: "Jak długo trwa stosunek seksualny?"

Wynikają one przede wszystkim z różnic pomiędzy kobietami i mężczyznami, ale także z odmiennych osobowości, innego wychowania, innej wrażliwości na bodźce, różnych przyzwyczajeń i doświadczeń seksualnych. Dlatego na pewnym etapie współżycia niezwykle ważna staje się otwarta i precyzyjna komunikacja. Natomiast brak słów może prowadzić do wielu rozczarowań i nieporozumień.

spis treści

1. Dlaczego nie mówimy o swoich potrzebach seksualnych?

Najczęściej przyczyną jest wstyd, obawa lub skrępowanie. Mówienie o tym, co sprawia nam przyjemności w seksie, może budzić strach przed zbytnim odsłonięciem się. Mężczyźni niekiedy boją się mówić, gdyż to oznacza odkrycie ich wrażliwości i delikatności. Niektórzy sądzą, że jeśli powiedzą otwarcie o tym, czego pragną, a czego partner do tej pory im nie dawał, to będzie to oznaczało krytykę i może go zniechęcić. Istnieje także niezbyt trafne przekonanie, że podczas seksu powinniśmy rozumieć się bez słowa i odgadywać, czego pragnie nasz ukochany. Okazuje się jednak, że w takiej grze można dużo stracić. Przede wszystkim jeśli partnerowi nie uda się odgadnąć naszych oczekiwań, narażamy się na frustrację i na brak postępów w naszym współżyciu, a może nawet na rozpad związku.

2. Jak mówić o potrzebach seksualnych?

Powiedz swojemu ukochanemu o tym, co lubisz i czego pragniesz. Podziel się swoimi fantazjami. Powiedz mu, jakie pieszczoty sprawiają Ci największą przyjemność.

Wytłumacz i pokieruj rękami oraz ruchami partnera tak, abyś uzyskała jak najwięcej rozkoszy. Każdy człowiek jest wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju, dlatego to Ty najlepiej wiesz, gdzie są Twoje najbardziej wrażliwe strefy erogenne.

Wyrażaj zadowolenie. Jeśli mówisz o tym, kiedy jest Ci naprawdę dobrze, to zachęca Twojego partnera i podnieca go. Ale jeżeli coś Ci nie odpowiada, także nie bój się o tym mówić. To cenna wskazówka dla was obojga.

Mówiąc ukochanemu o tym, co robi dobrze, chwaląc go i gratulując, zaspokajasz niezwykle ważną męską potrzebę uznania. Dzięki temu dostaniesz od niego jeszcze więcej. Jeśli doceniasz partnera, zachęcasz go do tego, aby dawał Ci jeszcze więcej uwagi i rozkoszy. Pamiętajmy więc, że otwarte mówienie o swoich potrzebach, pragnieniach i oczekiwaniach, a także wyrażanie radości i zadowolenia w czasie współżycia powoduje coraz lepsze dopasowanie się, większe zrozumienie, a co za tym idzie zbliżenie się partnerów do siebie, wzmocnienie łączącej ich więzi oraz czerpanie coraz większej satysfakcji z seksu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza