Trwa ładowanie...

Wczesna menopauza podnosi ryzyko złamań kości

Avatar placeholder
15.11.2016 20:39
Wczesna menopauza podnosi ryzyko złamań kości
Wczesna menopauza podnosi ryzyko złamań kości

Nowe badania sugerują, że kobiety, które przechodzą menopauzę przed 40 rokiem życia są bardziej podatne na złamania, a suplementy wapnia i witaminy D nie zmniejszają tego ryzyka.

Naukowcy byli rozczarowani tym faktem, ponieważ nie przypuszczano, że suplementy i hormonalna terapia zastępcza mogą zawodzić w poprawie  zdrowia  kości.

Naukowcy na czele z dr Shannon Sullivan, zbadali dokumentację medyczną prawie 22000 kobiet, które wzięły udział w badaniu. Badanie, które trwało 15 lat, prowadzone przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia, miało na celu przegląd najczęstszych przyczyn złego stanu zdrowia i śmierci wśród kobiet po menopauzie.

Kobiety, które wkroczyły w okres menopauzy przed 40-stką, są bardziej podatne na złamania kości
Kobiety, które wkroczyły w okres menopauzy przed 40-stką, są bardziej podatne na złamania kości (123rf)
Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Zespół naukowców wykazał, że u kobiet, które weszły w okres menopauzy przed osiągnięciem wieku 40 lat stwierdzono istotnie wyższe ryzyko złamań niż u tych kobiet, które weszły w okres menopauzy w wieku 52 lat.

Naukowcy stwierdzili, że inne strategie takie, jak wcześnie rozpoczęta lub dłuższa suplementacja witaminą D lub terapie hormonalne mogą przynieść lepsze efekty.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Journal of the North American Menopause Society”.

„Badanie to wskazuje na konieczność szczególnego zwracania uwagi na wiek kobiet w okresie menopauzy, kiedy oceniane jest ryzyko złamań kości” - powiedział dr Joann Pinkerton.

„Kobiety z podwyższonym ryzykiem utraty masy kostnej potrzebują 1200 miligramów wapnia dziennie, przy odpowiedniej suplementacji witaminy D i zaleca się, aby zażywać wiele pokarmów bogatych w te związki w ciągu dnia. Należy jednak pamiętać, że zbyt duże ilości wapnia mogą  zwiększać ryzyko miażdżycy” – mówi Pinkerton.

ZOBACZ TAKŻE

Dieta na menopauzę

Dr Joann dodaje, że kobiety  z dosyć wczesną menopauzą powinny poprosić swojego lekarza o dobranie odpowiedniej terapii hormonalnej lub suplementacji witaminą D i wapniem.

Podczas menopauzy, obniżenie poziomu hormonów może powodować osłabienie gęstości kości. Dlatego też, kobiety częściej cierpią na osteoporozę niż mężczyźni. W początkowym okresie menopauzy dochodzi do najszybszej utraty masy kości.

Konsekwencją osteoporozy są częstsze złamania kości. Hormony żeńskie – estrogeny wpływają na proces odbudowy zniszczonych i starych kości. W trakcie menopauzy, obniżenie poziomu tych hormonów znacznie osłabia ten proces. Kości są wówczas objęte mniejszą ochroną.

5 najpowszechniejszych mitów na temat menopauzy
5 najpowszechniejszych mitów na temat menopauzy [6 zdjęć]

Wiele kobiet przeraża myśl o menopauzie. Prawdą jest, że okres ten niesie ze sobą wiele wyzwań, jednak

zobacz galerię

W wyniku tego, proces niszczenia kości może przewyższać proces tworzenia nowych kości. Przez pierwsze 10 lat menopauzy ubytek masy kostnej jest największy, po czym nieco ustępuje. Na skutek tego, starsze kobiety są bardziej podatne na złamania kości.

Nowe badania wskazują na to, że kobiety, które dość wcześnie wkroczyły w okres menopauzy dużo częściej cierpią na złamania kości. Ponadto wykazano, że zwykła suplementacja diety w witaminę D i wapń nie wystarcza, zalecane jest dobranie większych dawek lub wprowadzenie dłuższego okresu terapii.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze