Wczesne badania przesiewowe w kierunku raka błony śluzowej macicy mogą być teraz możliwe

Im wcześniej wykryjemy nowotwór, tym większe są szanse, że leczenie będzie skuteczne. Jednak, aby wykryć raka odpowiednio wcześnie, muszą być dostępne skuteczne badania przesiewowe. To może być problem dla chorób takich jak rak trzonu macicy, który występuje w błonie śluzowej macicy kobiety.

Wiele kobiet bada się w kierunku raka, dopiero gry mają nieprawidłowe krwawienie lub wydzielinę z pochwy, lub ból w miednicy, które mogą być efektem raka endometrium, ale eksperci chcą stworzyć drogę dla wcześniejszego rozpoznania raka, gdy zmiany nie są jeszcze złośliwe.

Według nowego badania opublikowanego w "PLoS Med" kluczem może być tu płukanie macicy. Naukowcy z nowojorskiej Szkoły Medycznej Icahn na górze Synaj wypłukali wnętrze macic 107 kobiet solą fizjologiczną i zebrali próbki DNA z tego płynu, a potem szukali w nich mutacji genetycznych, które zostały już określone jako czynnik ryzyka zachorowania na raka błony śluzowej macicy. Kobiety w tej grupie były już testowane w kierunku raka.

Naukowcy odkryli potencjalny sposób na badanie przesiewowe kobiet w kierunku raka endometrium
Naukowcy odkryli potencjalny sposób na badanie przesiewowe kobiet w kierunku raka endometrium (Shutterstock)

U siedmiu z nich stwierdzono raka. U każdej z tych kobiet znaleziono znaczące mutacje genów związanych z rakiem w popłuczynach z płukania macicy solą, nawet gdy nowotwór wciąż był mikroskopijny. Kolejne 51 kobiet w grupie bez wykrywalnego raka okazały się mieć mutacje związane z rakiem.

Rak endometrium jest w centrum uwagi od śmierci dziennikarki Gwen Ifill, 61-letniej współprowadzącej wiadomości "PBS NewsHour", która była znana w całej swojej karierze z przełamywania barier dla kobiet - zwłaszcza kobiet czarnych. Ifill, która również pracowała dla "The Washington Post", "New York Times" i "NBC News", moderowała dyskusje w debacie przed wyborami na wiceprezydenta w 2004 i 2008 roku, a raz w Demokratycznych prawyborach w 2016 roku. Zmarła w listopadzie, niecały rok po jej rozpoznaniu.

"Rak endometrium jest najczęstszym ginekologicznym nowotworem złośliwym, a jego częstość występowania i śmiertelność z nim związana stale rośnie" – mówi badanie w "PLoS Med". "Pomimo konieczności natychmiastowego wykrycia tych nowotworów we wczesnym stadium, nie ma skutecznej metody badań przesiewowych lub protokołu raka endometrium".

ZOBACZ TAKŻE:

Płukanie macicy może stać się skuteczną metodą przesiewową, jeśli płukanie macicy będzie łatwe i szybko przeprowadzane nawet poza salą operacyjną oraz w warunkach gabinetu ginekologicznego. Aby utrwalić proces przesiewowy w kierunku raka endometrium, jednak naukowcy nadal potrzebują dalszych badań nad etapami rozwoju raka endometrium i / lub jego przerwania w zależności od badania.

Kobiety, które są po menopauzie i starsze są bardziej narażone na mutacje genetyczne w próbkach DNA pochodzących z wypłuczyn z macicy. Badanie mówi, że może to oznaczać, że przedrakowy krajobraz może być obecny u wielu kobiet, które nie mają żadnych objawów raka.

Naukowa Biblioteka Publiczna stwierdza w oświadczeniu, że oprócz zrozumienia jak rak endometrium się rozwija, potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć znaczenie mutacji, kiedy pojawiają się u kobiet bez objawów jakiegokolwiek raka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy