Trwa ładowanie...

Wczesne objawy małpiej ospy. Zaskakujące, jak długo chory może zakażać

 Katarzyna Prus
02.06.2022 18:04
Chorzy na małpią ospę mogą zarażać przez kilka tygodni
Chorzy na małpią ospę mogą zarażać przez kilka tygodni (Getty Images)

Małpia ospa coraz bliżej Polski. Wirus powoli zalewa Europę i choć lekarze nie chcą na razie panikować, to ostrzegają, że kwestią czasu jest to, kiedy patogen dotrze do Polski. Dlatego tak ważne jest, by znać objawy choroby. - To, co odróżnia wirusa małpiej ospy od SARS-CoV-2, to fakt, że zakażenie zawsze wywołuje objawy. Na przekazanie wirusa jesteśmy więc narażeni tylko wtedy, kiedy mamy kontakt z osobą, która ma wyraźne objawy choroby - zaznacza prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. Naukowcy odkryli, jak długo jesteśmy zakaźni.

spis treści

1. Objawy małpiej ospy

Według Światowej Organizacji Zdrowia okres inkubacji wirusa małpiej ospy, czyli czas od zakażenia do wystąpienia objawów chorobowych, wynosi zwykle od siedmiu do 14 dni, ale może wynosić również od pięciu do 21 dni.

Wczesne objawy małpiej ospy, które powinny być sygnałem do kontaktu z lekarzem oraz izolacji to:

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
  • gorączka i dreszcze,

  • ból głowy,

  • bóle mięśni,

  • bóle pleców,

  • osłabienie i uczucie zmęczenia.

Dopiero potem pojawiają się powiększone węzły chłonne (to odróżnia małpią ospę od ospy wietrznej) i wysypka.

- Objawy małpiej ospy są na tyle charakterystyczne, że nie powinno być kłopotu z ich diagnostyką. Po 10-12 dniach od momentu zakażenia pojawiają się w pierwszej kolejności objawy grypopodobne między innymi wysoka gorączka, a następnie powiększone węzły chłonne i pierwsze pęcherzyki w jamie ustnej. Takie objawy są wskazaniem do niezwłocznej konsultacji z lekarzem - zaznacza prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.

Dodaje, że w ciągu kolejnych dni wysypka w postaci pęcherzyków wypełnionych płynem przypominającym ropę, pojawia się na całym ciele. Podczas gojenia w tych miejscach pojawiają się strupy, które zostawiają niestety blizny widoczne nawet przez kilka lat.

2. Zakażenie wirusem małpiej ospy zawsze wywołuje objawy

- To, co odróżnia wirusa małpiej ospy od SARS-CoV-2, to fakt, że zakażenie zawsze wywołuje objawy. Na przekazanie wirusa jesteśmy więc narażeni tylko wtedy, kiedy mamy kontakt z osobą, która ma wyraźne objawy choroby - zaznacza prof. Szuster-Ciesielska.

Zakażenia wirusem małpiej ospy zawsze wywołuje objawy
Zakażenia wirusem małpiej ospy zawsze wywołuje objawy (Getty Images)

- Z tego też powodu, nawet jeśli będziemy mieć do czynienia z większą falą zachorowań, to będzie ją łatwiej opanować. Można będzie identyfikować i izolować chorych oraz narażonych na zakażenie, a to jest kluczowe - wyjaśnia ekspert.

Prof. Szuster-Ciesielska tłumaczy, że wszystkie wirusy ospy, w tym małpiej, mają większą zdolność do przetrwania na powierzchniach, z którymi miał kontakt chory niż to było w przypadku SARS-CoV-2.

- Dlatego tak ważna jest dokładna dezynfekcja pomieszczeń i utylizacja przedmiotów, z którymi miał kontakt chory - zaznacza wirusolog.

Objawy, łącznie z wysypką, utrzymują się przez około dwa-trzy tygodnie i w tym czasie chory jest w stanie zakażać.

3. Można zakażać przez kilka miesięcy?

Okazuje się jednak, że wirus małpiej ospy może być obecny w organizmie znacznie dłużej - nawet powyżej 10 tygodni. Tego zaskakującego odkrycia dokonali brytyjscy naukowcy. Wyniki badania zostały opublikowane na łamach "The Lancet Infectious Diseases".

Badacze analizowali siedem przypadków zachorowań na małpią ospę zdiagnozowanych w latach 2018-2021. U jednego z pacjentów po 76 dniach od wystąpienia infekcji wynik testu na obecność wirusa nadal był pozytywny. Po sześciu tygodniach od wypisu ze szpitala mężczyzna miał łagodny nawrót choroby (powiększone węzły chłonne i charakterystyczna wyspka).

4. Potrzeba dalszych badań

Jak pokazują wyniki brytyjskiego badania, tylko u jednego z siedmiu badanych pacjentów wirus utrzymywał się tak długo. Pozostali mieli pozytywny wynik testu maksymalnie do czterech tygodni i nie doszło u nich do nawrotu choroby.

Autorzy badania zastrzegają, że potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić, jak długo wirus małpiej ospy może być przenoszony przez zakażonych po zniknięciu typowych dla choroby zmian skórnych.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze