Trwa ładowanie...

Wczesne szczepienie przeciwko HPV znacznie obniża ryzyko raka

Szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego znacznie obniża ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy – podają naukowcy ze Szwecji. Najnowsze badania na ten temat dowodzą, że ochrona jest najskuteczniejsza w przypadku wczesnego podania preparatu.

Badanie wykonano w Szwecji. Naukowcy przyjrzeli się dokumentacjom medycznym 1,7 mln kobiet w wieku od 10 do 30 lat, mieszkającym w Szwecji pomiędzy 2006 a 2017 rokiem. Ich celem było znalezienie związku pomiędzy szczepieniem przeciwko HPV a ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy.

Ze wszystkich zaszczepionych dziewcząt, 83 proc. zostało poddanych szczepieniom jeszcze przed ukończeniem 17. roku życia.

Zobacz film: "Na czym polega leczenie trastuzumabem?"

Rak szyjki macicy został zdiagnozowany u 19 kobiet, które były zaszczepione oraz u 538 niezaszczepionych. Badanie wykazało, że osoby zaszczepione przed ukończeniem 17. roku życia miały aż o 88 proc. mniejsze ryzyko zachorowania ten typ nowotworu niż kobiety, które nie przyjęły szczepionki.

Naukowcy zwracają uwagę, że skuteczność szczepienia przeciwko wirusowi HPV znana jest od kilku lat, jednak ich badania poszerzają bazę wiedzy. "Pokazujemy, że czterowalentne szczepienie przeciwko HPV znacznie obniża ryzyko inwazyjnej choroby szyjki macicy jaką jest nowotwór" - tłumaczą autorzy badania.

Wyniki badań ukazały się w "New England Journal of Medicine".

Jak podaje amerykańskie Centrum ds. Zwalczania Chorób i Prewencji, wirus HPV jest jedną z najczęściej występujących infekcji, które są przenoszone drogą płciową. Szczególnie narażone są na nie osoby z obniżoną odpornością, a nieprawidłowa praca układu immunologicznego może prowadzić do trudności w zwalczaniu wirusa, co z kolei może zakończyć się rozwojem nowotworu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sprawdź także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza