Trwa ładowanie...

Według badań, BMI starszych osób wpływa na ich pamięć

Avatar placeholder
12.01.2017 13:37
Według badań, BMI starszych osób wpływa na ich pamięć
Według badań, BMI starszych osób wpływa na ich pamięć

W pierwszym badaniu porównującym rezultaty treningu umysłowego pod względem punktów body mass index (BMI), naukowcy z Centrum Badań nad Starzeniem Uniwersytetu Indiana odkryli, że trening pamięci przynosi tylko jedną trzecią pożądanych skutków w przypadku otyłych pacjentów, w porównaniu z pacjentami o normalnej wadze.

Aby określić precyzyjność i reaktywność na trening pamięci, naukowcy porównywali schematy czynności poznawczych wykonywanych przez starsze osoby z otyłością, nadwagą i normalną wagą, a także takie, które przeszły lub nie przeszły treningu pamięci.

"Wyniki sugerują, że trening pamięci przynosi mniejsze korzyści u starszych osób z otyłością, jednak nie jesteśmy jeszcze w stanie określić, dlaczego tak jest. Istnieją dowody na powiązanie otyłości i funkcjonowania mózgu, takie jak badanie sugerujące, że otyłość związana jest z przyspieszoną utratą objętości hipokampu. Możliwe jest zatem, że właściwa pojemność mózgu przeznaczona dla pamięci zmniejsza się u dorosłych osób z otyłością" - mówi dr Daniel O. Clark, autor badania.

"Inne badania dowodzą, że utrata wagi wiąże się z poprawą funkcjonowania pamięci. Niestety, wiemy, również z własnego doświadczenia, że trudno osiągnąć i utrzymać przez dłuższy czas znaczną utratę wagi.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Należy stworzyć skalowalne i skuteczne podejście do leczenia nadmiernego przyrostu wagi i wspierania jej utraty, ale powinniśmy też rozwijać programy badania utraty pamięci bez związku z utratą wagi lub otyłością" - dodaje.

Trening pamięci może okazać się nieskuteczny w przypadku otyłych osób, jak donoszą badania na temat związku otyłości i zdolności umysłowych

Trening pamięci może okazać się nieskuteczny w przypadku otyłych osób, jak donoszą badania na temat związku otyłości i zdolności umysłowych

"Uświadamianie ludności o czynnikach ryzyka zwiększających ryzyko demencji, takich jak otyłość, jest bardzo ważne, ponieważ najnowsze badania sugerują długotrwały, kumulatywny wpływ, jaki nadwaga ma na naszą pamięć."

Otyłość w średnim wieku jest szczególnie dużym czynnikiem ryzyka dla nieprawidłowego funkcjonowania umysłowego w późniejszym wieku, wliczając w to demencję.

Około jedna trzecia osób z pokolenia lat 70. i 80. charakteryzuje się BMI na poziomie otyłości, a u pewnego odsetka poziom ten jest jeszcze wyższy, co stawia ich w sytuacji większego zagrożenia."

Otyłość prowadzi do poważnych chorób
Otyłość prowadzi do poważnych chorób

Jemy zbyt wiele tłuszczu i mięs, unikamy warzyw. Nieodpowiednio zbilansowana dieta i częste sięganie

zobacz galerię

Badanie ukazało się w czasopiśmie "Obesity". Omawiane w nim były skutki wysokiego BMI na takie cechy umysłowe jak pamięć, rozumowanie, szybkość przetwarzania informacji u starszych osób.

Chociaż stan BMI miał wpływ na skuteczność zapamiętywania i ogólną pamięć, ponieważ zmniejszał on skutecznie pozytywne rezultaty, które osoby powinny wykazywać po przejściu treningu pamięci, nie miał on wpływu na korzyści wynikające z treningu szybkości myślenia, bądź rozumowania.

Trening pamięci skupiał się na polepszaniu werbalnej pamięci krótkotrwałej poprzez instruowanie i ćwiczenie w użyciu strategicznym.

Koniecznie przeczytaj

Trening logiki skupiał się na polepszaniu umiejętności rozwiązywania zadań zawierających powtarzające się wzorce. Trening szybkości polegał na wzrokowym wyszukiwaniu i umiejętności przetwarzania coraz większej ilości informacji przedstawianych w coraz krótszych interwałach.

Dane użyte w badaniu uzyskano od zdrowych umysłowo dorosłych osób, na podstawie losowej próby kontrolowanej. Było to największe badanie treningu kognitywnego jakie dotychczas przeprowadzono.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze