Trwa ładowanie...

Według badań, BMI starszych osób wpływa na ich pamięć

W pierwszym badaniu porównującym rezultaty treningu umysłowego pod względem punktów body mass index (BMI), naukowcy z Centrum Badań nad Starzeniem Uniwersytetu Indiana odkryli, że trening pamięci przynosi tylko jedną trzecią pożądanych skutków w przypadku otyłych pacjentów, w porównaniu z pacjentami o normalnej wadze.

Aby określić precyzyjność i reaktywność na trening pamięci, naukowcy porównywali schematy czynności poznawczych wykonywanych przez starsze osoby z otyłością, nadwagą i normalną wagą, a także takie, które przeszły lub nie przeszły treningu pamięci.

"Wyniki sugerują, że trening pamięci przynosi mniejsze korzyści u starszych osób z otyłością, jednak nie jesteśmy jeszcze w stanie określić, dlaczego tak jest. Istnieją dowody na powiązanie otyłości i funkcjonowania mózgu, takie jak badanie sugerujące, że otyłość związana jest z przyspieszoną utratą objętości hipokampu. Możliwe jest zatem, że właściwa pojemność mózgu przeznaczona dla pamięci zmniejsza się u dorosłych osób z otyłością" - mówi dr Daniel O. Clark, autor badania.

"Inne badania dowodzą, że utrata wagi wiąże się z poprawą funkcjonowania pamięci. Niestety, wiemy, również z własnego doświadczenia, że trudno osiągnąć i utrzymać przez dłuższy czas znaczną utratę wagi.

Należy stworzyć skalowalne i skuteczne podejście do leczenia nadmiernego przyrostu wagi i wspierania jej utraty, ale powinniśmy też rozwijać programy badania utraty pamięci bez związku z utratą wagi lub otyłością" - dodaje.

Trening pamięci może okazać się nieskuteczny w przypadku otyłych osób, jak donoszą badania na temat związku otyłości i zdolności umysłowych

Trening pamięci może okazać się nieskuteczny w przypadku otyłych osób, jak donoszą badania na temat związku otyłości i zdolności umysłowych

"Uświadamianie ludności o czynnikach ryzyka zwiększających ryzyko demencji, takich jak otyłość, jest bardzo ważne, ponieważ najnowsze badania sugerują długotrwały, kumulatywny wpływ, jaki nadwaga ma na naszą pamięć."

Otyłość w średnim wieku jest szczególnie dużym czynnikiem ryzyka dla nieprawidłowego funkcjonowania umysłowego w późniejszym wieku, wliczając w to demencję.

Około jedna trzecia osób z pokolenia lat 70. i 80. charakteryzuje się BMI na poziomie otyłości, a u pewnego odsetka poziom ten jest jeszcze wyższy, co stawia ich w sytuacji większego zagrożenia."

Otyłość prowadzi do poważnych chorób
Otyłość prowadzi do poważnych chorób

Jemy zbyt wiele tłuszczu i mięs, unikamy warzyw. Nieodpowiednio zbilansowana dieta i częste sięganie...

zobacz galerię

Badanie ukazało się w czasopiśmie "Obesity". Omawiane w nim były skutki wysokiego BMI na takie cechy umysłowe jak pamięć, rozumowanie, szybkość przetwarzania informacji u starszych osób.

Chociaż stan BMI miał wpływ na skuteczność zapamiętywania i ogólną pamięć, ponieważ zmniejszał on skutecznie pozytywne rezultaty, które osoby powinny wykazywać po przejściu treningu pamięci, nie miał on wpływu na korzyści wynikające z treningu szybkości myślenia, bądź rozumowania.

Trening pamięci skupiał się na polepszaniu werbalnej pamięci krótkotrwałej poprzez instruowanie i ćwiczenie w użyciu strategicznym.

Koniecznie przeczytaj

Trening logiki skupiał się na polepszaniu umiejętności rozwiązywania zadań zawierających powtarzające się wzorce. Trening szybkości polegał na wzrokowym wyszukiwaniu i umiejętności przetwarzania coraz większej ilości informacji przedstawianych w coraz krótszych interwałach.

Dane użyte w badaniu uzyskano od zdrowych umysłowo dorosłych osób, na podstawie losowej próby kontrolowanej. Było to największe badanie treningu kognitywnego jakie dotychczas przeprowadzono.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.