Depresja może sprowadzać się do jednego genu

Holenderscy naukowcy odkryli, że za depresję może być odpowiedzialny jeden gen. Mają oni nadzieję, że ich odkrycie rzuci więcej światła na tę chorobę, o której wciąż wiadomo zbyt mało.

Aby zbadać tę chorobę psychiczną, która dotyka ponad 300 milionów ludzi na całym świecie, badacze poddali analizie materiał genetyczny prawie dwóch tysięcy osób w odizolowanej wiosce w południowo-zachodniej Holandii.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Zespół z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erasmusa w Holandii i Rosyjskiej Akademii Nauk w Nowosybirsku stwierdził, że gen NKPD1 jest odpowiedzialny za wzrost ryzyka wystąpienia objawów depresji o 4 proc. Należą do nich: uczucie bezwartościowości, braku koncentracji i zmęczenia.

Uważa się, że genetyczna charakterystyka danej osoby odgrywa dużą rolę w prawdopodobieństwie wystąpienia choroby psychicznej, jednakże pojedynczy gen nie był związany kategorycznie ze stanem, a czynniki środowiskowe również odgrywały pewną rolę w ryzyku zachorowania na depresję.

Zespół z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erasmusa w Holandii i Rosyjskiej Akademii Nauk w Nowosybirsku sekwencjonował DNA uczestników, a wyniki ich pracy zostały opublikowane w czasopiśmie "Biological Psychiatry".

Dane pochodzą z badania Erasmus Ruchpen Family od 22 rodzin, które zostały odizolowane w Holandii przez ostatnie dziesięciolecia. Ich niewielka grupa genowa wzmacnia rzadkie warianty, w tym NKPD1.

Wyniki były następnie replikowane w próbce osób reprezentujących populację ogólną. Jednakże zidentyfikowano różne warianty genu NKPD1.

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey on Drug Use and Health (NSDUH) opracowała listę...

"Jesteśmy pierwszymi, którzy wykazali w tym kontekście możliwe powiązania genetyczne" - powiedziała w oświadczeniu współautorka dr Najaf Amin z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erasmus. Dodała, że ma nadzieję, że odkrycia umożliwią naukowcom ukierunkowanie leczenia depresji na poziomie molekularnym i pozwolą zmierzyć i zdiagnozować chorobę w obiektywny sposób.

"NKPD1 może być jednym z takich mechanizmów molekularnych" - powiedziała.

Odkrycia opublikowano po tym, jak naukowcy z Australii uruchomili największe na świecie badanie genetyczne dotyczące depresji. Naukowcy poinformowali ABC News w Australii, że mają nadzieję, iż około 20 000 osób w kraju zaoferuje im próbki swojej śliny, aby ułatwić im prowadzenie ich badania Australian Genetics of Depression.

W Polsce depresja to wciąż wstydliwy temat. Osoby chore unikają wizyt u psychologa, ponieważ boją się stygmatyzacji i oceniania przez innych. Choć coraz więcej osób cierpi na różne zaburzenia psychiczne, wizyta u psychologa to nadal wstyd.

Depresja dotyczy w Polsce nawet ok. 1,5 mln osób. Liczba osób chorych stale rośnie. Na coraz więcej przypadków depresji nakłada się bardzo szybkie tempo i ogromne ilości stresujących sytuacji, z którymi ludzie spotykają się na co dzień.

Głównie z tego względu depresja najczęściej dotyka osób aktywnych zawodowo, czyli między 20 a 40 rokiem życia. Częściej na depresję chorują kobiety, jednak to mężczyźni są obarczeni większym ryzykiem podjęcia prób samobójczych, które częściej kończą się śmiercią.

Marta Pawlak, 7 miesięcy temu

Źródła zewnętrzne

  • independent.co.uk

Psychologia

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - psychologia
Zdrowie w ciąży

Depresja w ciąży - zdjęcie

Depresja w ciąży - zdjęcie

Stan zdrowia kobiety w ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka. Depresja może bowiem przyczynić się do pojawienia astmy u malucha.

Zaburzenia erekcji

Poznaj czynniki niekorzystnie wpływające na erekcję

Poznaj czynniki niekorzystnie wpływające na erekcję

na erekcję u mężczyzn i powodować tymczasowy problem ze wzwodem. Dobrą informacją jest to, że spożycie jednego lub dwóch drinków może z kolei zwiększyć (...) gniewu skierowanego w jego stronę. Depresja Nasz mózg stanowi...

Depresja i mania

Depresja a seks (WIDEO)

Depresja a seks (WIDEO) Odtwórz wideo

Depresja to zaburzenie psychiczne, które wpływa negatywnie na życie seksualne. Przyjmowanie leków antydepresyjnych może obniżać libido, zatem osoby (...) czynniki, które mogą przyczynić się do zaburzeń w depresji, to:...

Choroby genetyczne - klasyfikacja

Albinizm - bielactwo wrodzone

Albinizm - bielactwo wrodzone

z bielactwem wrodzonym. Wszystko po to, by pokazać jak żyje się ludziom z tą chorobą. Albinizm dotyka w Ameryce jedną na 18-20 tysięcy osób (...) , które posiadają te cechy, mają bardzo jasną skórę, białe włosy, brwi i rzęsy. Albinizm...

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Metody określania HER2 (WIDEO)

Metody określania HER2 (WIDEO) Odtwórz wideo

Choroby nowotworowe to w dzisiejszych czasach jedna z największych obaw, z jaką mierzą się ludzie każdego dnia. Istnieje wiele odmian chorób (...) . Co warto wiedzieć na temat diagnostyki chorób nowotworowych? Czym jest gen...

Żałoba i strata

Żałoba

Żałoba

Śmierć bliskiej osoby często przychodzi nagle, gdy zupełnie nie jesteśmy przygotowani na tego typu wstrząs. W tym czasie ważne jest uporządkowanie emocji, tłumienie ich może przyczynić się do powstania depresji.

Depresja i mania

Męska depresja

Męska depresja

nie zdaje sobie sprawy z choroby, jaką jest depresja, najtrudniejszy krok to przyznanie się do dolegliwości przed samym sobą.

Stres

Depresja: obniżanie stresu (WIDEO)

Depresja: obniżanie stresu (WIDEO) Odtwórz wideo

w czarnych kolorach. Czasami może być przyczyną poważnych zaburzeń psychicznych oraz depresji. Niska samoocena, huśtawki nastrojów, brak poczucia (...) , konieczne okazuje się leczenie i wsparcie najbliższych. Na szczęście, depresja...