Trwa ładowanie...

Raport ONZ: praca zdalna może pogłębiać stres i bezsenność

Praca poza biurem często okazuje się bardziej efektywna - pozwala zaoszczędzić czas marnowany na dojazdy i plotki ze współpracownikami. Jednak ONZ podaje, że praca zdalna sprawia również, że jesteśmy bardziej narażeni na stres i bezsenność. Dodatkowo osoby wykonujące swoje obowiązki w domowym biurze przepracowują więcej niepłatnych nadgodzin.

Raport wydany przez Międzynarodową Organizację Pracy ONZ skupił się na pracy zdalnej, ponieważ wraz z postępem technologicznym niesie pracownikom na całym świecie coraz szersze możliwości.

Na podstawie danych pochodzących z 15 krajów MOP stwierdziła, że pracownicy byli bardziej produktywni poza tradycyjnym biurem, ale zauważyła też, że praca zdalna częściej wiązała się z dłuższymi godzinami spędzonymi na wykonywaniu obowiązków zawodowych, większą intensywnością pracy i zakłóceniem życia domowego.

Raport wziął pod uwagę różnice pomiędzy pracownikami, którzy regularnie pracują w domu, ludzi często przemieszczających się, którzy pracują w różnych miejscach i tych, którzy wykonują swoje obowiązki i w biurze, i w innej lokalizacji.

Praca zdalna może być źródłem stresu i problemów ze snem
Praca zdalna może być źródłem stresu i problemów ze snem (Shutterstock)

We wszystkich tych trzech grupach odnotowano wyższy poziom stresu i więcej przypadków bezsenności niż u pracowników pracujących stacjonarnie.

Na przykład, 41 proc. reprezentantów drugiej grupy powiedziało, że odczuwa pewien stopień stresu. Dla porównania, dotyczyło to 25 proc. pracowników biurowych.

42 proc. badanych, którzy zawsze pracują z domu lub z kilku miejsc, zgłosiło, że cierpi na bezsenność, w porównaniu do 29 proc. pracowników stacjonarnych.

Ogólnie rzecz biorąc, raport stwierdził wyraźne ryzyko związane z "wkraczaniem pracy w przestrzeń i czas normalnie zarezerwowany dla życia osobistego".

ZOBACZ TAKŻE:

Jednocześnie współautor badania, Jon Messenger, zachęca do pracy zdalnej, ale w ograniczonym wymiarze. Jego zdaniem 2-3 dni robocze spędzone w domu, wydają się złotym środkiem.

Podczas gdy w licznych badaniach udowadniano, że potrzebujemy kontaktu twarzą w twarz z innymi ludźmi, są także chwile, kiedy fizyczne odizolowanie i autonomia stanowią najlepsze warunki, aby szybko i sprawnie ukończyć wymagające zadania.

Jak zauważyli specjaliści, w niektórych państw, zwłaszcza w Indiach, pracodawcy niechętnie zgadzają się na pracę zdalną swojego personelu z powodu ograniczonej możliwości sprawowania nad nim kontroli.

Zdrowe zwyczaje zapracowanych mam
Zdrowe zwyczaje zapracowanych mam [11 zdjęć]

Wychowywanie dzieci, dbanie o rodzinę i praca zawodowa to prawdopodobnie twoje priorytety. Jeśli chcesz...

zobacz galerię

Międzynarodowa Organizacja Pracy wezwała rządy do opracowania polityki, która pomogłaby uregulować zagadnienie pracy zdalnej. Jednocześnie zwraca uwagę na nowe przepisy francuskiego kodeksu pracy, które nadają pracownikom prawo bycia poza zasięgiem pracodawcy oraz na coraz bardziej popularną praktykę wśród firm, w ramach której w czasie przeznaczonym na odpoczynek, w szczególności podczas świąt, wyłączane są serwery i blokowane firmowe skrzynki pocztowe.

Współautorem raportu MOP była grupa badawcza Eurofound z siedzibą w Dublinie. Raport uwzględnił dane z 10 krajów Unii Europejskiej, a także z Argentyny, Brazylii, Indii, Japonii i Stanów Zjednoczonych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.