Weekend w Polsce

Kiedy kalendarz jest łaskawy i dni świąteczne zestawione są w taki sposób, że można wydłużyć sobie weekend, warto go spędzić wyjątkowo. Jak zaplanować idealny weekend? Dokąd wyjechać? Co zobaczyć? Sprawdzone sposoby na weekendowy wypoczynek: romantycznie we dwoje, na łonie natury, z dziećmi, z atrakcjami militarnymi, dla zdrowia i urody albo ze sporą dawką adrenaliny. W Polsce można zwiedzić naprawdę fantastyczne miejsca i to za niewielką cenę. Wystarczy trochę posurfować po Internecie lub zaczerpnąć informacji w biurze podróży. Turyści najchętniej wybierają ciche zakątki w polskich górach, nadmorskie kurorty lub mazurskie jeziora.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Pomysł na weekend w Polsce

Każdy ma swoje własne sprawdzone sposoby na udany weekend. Jedni wolą słodkie lenistwo, drudzy aktywny wypoczynek. Nie musisz wcale zmuszać się do forsownego górskiego rajdu, jeśli najlepiej czujesz się, czytając książkę na hamaku we własnym ogrodzie. Ruch to zdrowie i odrobina rekreacji każdego dnia powinna pojawić się również w planach weekendowych, ale niekoniecznie trzeba męczyć się ponad siły. Zaplanuj spacery, kilkugodzinne rowerowe wycieczki albo rodzinne wyjście na basen. Gdy spędzasz weekend z przyjaciółmi, dobrym pomysłem może być urządzenie rozgrywek w badmintona czy ringo. Idealny weekend to taki, kiedy robisz to, co lubisz najbardziej.

Tak naprawdę to ludzie, a nie miejsca, tworzą atmosferę. Z paczką przyjaciół można przeżyć fantastyczne chwile nawet w mało interesującej miejscowości. W ciepłe popołudnie warto zaprosić znajomych na grilla. Następnego dnia wybierz się z rewizytą i plan na udany weekend gotowy. Przebywając w większej grupie, trzeba pamiętać o tym, aby dla każdego znalazło się coś ciekawego. W wolne dni zwłaszcza dzieci wymagają szczególnego grafiku. Nie można zanudzać ich wielogodzinnym zwiedzaniem galerii sztuki, trzeba pamiętać o regularnych posiłkach i chwilach na zabawę dla maluchów. Weekend z dziećmi nie musi być wcale nudny dla rodziców. W Polsce są takie miejsca, gdzie osoby w każdym wieku czują się dobrze i mają zapewnione atrakcje. Niezwykłe muzea, sale zabaw, parki dinozaurów, szlaki bohaterów baśni – to tylko niektóre miejsca polecane dla rodzin z dziećmi.

Aktywne spędzanie weekendu w Polsce

Nawet jeśli dni robocze bardzo cię zmęczyły i czujesz, że jedyne miejsce, w którym chciałbyś spędzić weekend, to własne łóżko – nie planuj nudy. Postaw na udany wypoczynek. Przygotuj sobie ciekawe książki, wypożycz filmy na DVD, umów się na plotki z przyjaciółką. Może zamiast siedzieć w domu, warto wybrać się do spa, by tam zdrowie i urodę oddać w ręce fachowców. Weekend w Polsce można spędzić albo w bardzo atrakcyjnych turystycznie miejscach, albo w zakątkach mało znanych, ale wcale nieodbiegających pięknem i bogactwem widoków. Kraków, Wrocław, Zakopane, Gdańsk – to miejsca niezwykle popularne wśród turystów z całego świata. Wydłużone weekendy sprawiają, że zjedżają się tam tłumy.

Przy wyborze miejsca urlopowego należy się zastanowić nad tym, czy jesteś przygotowany na kolejki do kas biletowych, miejsc w restauracji i nierzadko wyższe ceny. Miejsca oblegane przez turystów warto sobie zostawić na mniej popularne terminy. Przy dłuższym urlopie można oddać się zwiedzaniu z większym spokojem i mniejszym obciążeniem dla portfela. Gdziekolwiek planowane jest spędzenie urlopu, należy pamiętać, że pogoda powinna być sprzymierzeńcem. Przy wyjeździe w nieznane okolice warto sprawdzić warianty na spędzenie czasu w deszczowe dni. Muzea, kryte baseny, lodowiska, restauracje z regionalnymi przysmakami – zaopatrz się w listę przydatnych adresów.

Ciekawe miejsca na weekend w Polsce

Zamek Bobolice

Zamek Bobolice znajduje się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Poniżej znajdziesz kilka ciekawych propozycji na weekend w Polsce, niekoniecznie często odwiedzanych przez turystów, ale wartych zobaczenia. Jeśli nie lubisz przeciskać się przez tłumy ludzi i chodzić zatłoczonymi uliczkami miast, wybierz miejsca mniej znane, ale piękne, interesujące, spokojne i pozwalające na wyciszenie.

  • Zamek Bobolice – zamek królewski zbudowany w połowie XIV wieku. Znajduje się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, we wsi Bobolice. Zamek został wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego, najprawdopodobniej około 1350 roku. Należał do systemu obronnego zachodniej granicy państwa od strony Śląska, nazywanego Orlimi Gniazdami. W XIX wieku w podziemiach budowli odnaleziono ogromny skarb. Poszukiwacze skarbów przyczynili się do zniszczeń zamku. Niektórzy do dziś wierzą, że nie odkryto jeszcze całości skarbu i główna jego część leży w tunelu łączącym Zamek Bobolice z Zamkiem Mirów. Pod koniec XX wieku rodzina Laseckich – obecnych właścicieli budynku – podjęła wyzwanie uratowania tego zabytku przed całkowitą zagładą. Zamek leży na stromym, skalistym wzgórzu. Prowadzi do niego zwodzony most ponad suchą fosą, a całość otaczają mury z blankami zbudowane z miejscowego wapienia.
  • Park Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży – atrakcja edukacyjno-rozrywkowa, której celem jest przybliżenie bogactwa kulturalnego, etnograficznego i architektonicznego regionów Warmii i Mazur. Park powstał w 2009 roku. Zlokalizowany jest w Gierłoży, tuż obok Kętrzyna, w bezpośrednim sąsiedztwie Wilczego Szańca. Swoim zasięgiem obejmuje obszar ponad 30 tysięcy m². W zbiorach znajdują się miniatury w skali 1:25 wybranych, charakterystycznych dla regionu obiektów, eksponaty historyczne i archeologiczne. Ekspozycję uzupełniają prezentowane na wielkoformatowych nośnikach wystawy fotograficzne. Lista miniatur obejmuje m.in.: zamek w Malborku, pałac w Drogoszy, śluzę na Kanale Mazurskim, twierdzę Boyen, Wieżę Bismarcka w Mrągowie, pałac w Sztynorcie czy wiatrak w Bęsi. Uczniowie szkół mogą być szczególnie zainteresowani wystawą militariów z czasów drugiej wojny światowej. Istnieje możliwość oddania strzałów z unikalnych replik broni wojennych.
  • Roztoczański Park Narodowy – utworzony został w 1974 roku. Siedziba dyrekcji i muzeum przyrodniczego znajduje się w Zwierzyńcu. Park leży w środkowo-wschodniej części kraju, w województwie lubelskim. Obejmuje obszar około dziewięciu hektarów, z czego większą część zajmują lasy. Park znajduje się w urozmaiconym krajobrazie Roztocza Środkowego w dolinie górnego Wieprza. Oddziela Wyżynę Lubelską od Kotliny Sandomierskiej. Największym ośrodkiem turystycznym okolicy jest Zwierzyniec. W mieście znajduje się zespół budynków, w których dawniej mieściła się administracja Ordynacji Zamojskiej. Chętnie odwiedzane przez turystów jest również muzeum etnograficzno-przyrodnicze w Guciowie. W okolicy tej miejscowości znajdują się pozostałości grodziska z IX wieku, a także cmentarzyska kurhanowe.
  • Park Dinozaurów w Karłowie – znajduje się w Górach Stołowych. Na powierzchni ponad ośmiu tysiecy m² powstał park dinozaurów, w którym przedstawiono trzydzieści figur odzwierciedlających prehistoryczne zwierzęta. Wszystko zostało wkomponowane w malowniczy górski krajobraz z naturalnymi formami skalnymi ukształtowanymi przez naturę. Jest to najwyżej położony park dinozaurów w Polsce, znajdujący się w enklawie Narodowego Parku Gór Stołowych, tuż u podnóża Szczelińca Wielkiego. Na terenie obiektu znajduje się sklep z pamiątkami, certyfikowany plac zabaw dla najmłodszych oraz punkt małej gastronomii. Park Dinozaurów w Karłowie jest czynny od 1 kwietnia do 30 października w godzinach: 9.00.-18.00.
  • Park Zdrojowy w Ciechocinku – utworzony w latach 1872-1875. Powstał z ogrodu przy galerii spacerowej zaaranżowanych w czasie budowy hotelu Karola Müllera. Obecnie posiada interesujący starodrzew: klony, dęby, lipy, świerki, miłorząb dwuklapowy, tulipanowiec amerykański. W Parku znajduje się zbudowana w stylu szwajcarskim pijalnia wód mineralnych, w której mieści się sala koncertowa i kawiarnia. W 1909 roku w centrum parku wybudowano muszlę koncertową w stylu zakopiańskim. Ciechocinek jest miastem o charakterze uzdrowiskowym. Pełno w nim parków, skwerów, kwietników i dywanów kwiatowych. W okolicach Ciechocinka ze względu na potrzebę ochrony jego specyficznego mikroklimatu stworzono obszar chronionego krajobrazu Niziny Ciechocińskiej. Warto wybrać się tu dla odpoczynku i regeneracji zdrowia.

Polska obfituje jeszcze w wiele innych, nieodkrytych lub mało znanych miejsc, które warto zobaczyć. Weekend nie musi oznaczać bunkrowania się w czterech ścianach i ślęczenia przed ekranem telewizora czy komputera. Warto wyjść na zewnątrz, odetchnąć świeżym powietrzem i zwiedzić interesujące okolice, których w Polsce nie brakuje.

Komentarze (5)
~stand
~stand ponad rok temu

Ja jestem zachwycona Krakowem, moim zdaniem to jest idealne miasto, żeby miło spędzić czas. A jeśli będziecie się do Krakowa wybierać polecam zatrzymać się w hotelu Best Western Old Town, lokalizację ma super, bo w samym centrum miasta, a z niego i na Kazimierz i do rynku dosłownie dwa kroki.

Odpowiedz
~dark
~dark ponad rok temu

to prawda, że nasze polskie miasta są bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o pomysł na weekend, ja się wybieram do Krakowa koleżanka poleciła mi, żeby zatrzymać się w Hostelu Abel. Jest na Kazimierzu, więc wszędzie będzie blisko.

Odpowiedz
~strong
~strong ponad rok temu

ale myślę, że niezależnie od pogody na pewno warto jest się wybrać do Krakowa, ja miałam okazję ostatnio być w tym pięknym mieście, zatrzymałam się w hotelu Best Western Old Town, wszędzie miałam blisko. Bardzo miło spędziłam czas.

Odpowiedz
~Agnes
~Agnes ponad rok temu

Jeżeli chodzi o aktywne spędzanie wolnego czasu, to szczególnie polecam Janów Lubelski i park rekreacji Zoom Natury. Mają park linowy, ścieżki rowerowe i piękną, czystą plażę - w sam raz na wypad dla całej rodziny.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Weekend w Polsce
najnowsze pytania

Artykuły Weekend w Polsce
Weekend w Polsce

Weekend w Poznaniu

Weekend we dwoje w Poznaniu to świetny pomysł na wspólne spędzenie wolnego czasu. Stolica Wielkopolski oferuje turystom bardzo zróżnicowaną ofertę (...) , co zarówno może ułatwić, jak również skomplikować wasz weekend...

Weekend w Polsce

Weekend na Pomorzu

Gdzie spędzić weekend we dwoje? Romantyczny lub aktywny weekend we dwoje nad morzem to jeden z lepszych pomysłów na wypoczynek dla każdego (...) . Weekend we dwoje na plaży Dla miłośników wygrzewania...

Weekend w Polsce

Weekend na Podlasiu

. Weekend na Podlasiu na pewno będzie ciekawy. Atrakcje turystyczne Podlasia Podlasie to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, jeśli chodzi (...) Weekend we dwoje można spędzić na zwiedzaniu zabytków,...

Weekend w Polsce

Weekend w zamku

pałaców i dworków można spędzić niezapomniany weekend we dwoje. W Polsce, miejscem, które obfituje w dobrze zachowane zabytki tego typu jest Opolszczyzna (...) Weekend we dwoje warto urozmaicić poprzez...

Weekend w Polsce

Weekend w Disneylandzie

Lilo i Stitcha i bajek o królewnach. Jeśli zastanawiasz się, gdzie warto pojechać z dzieckiem na weekend, Disneyland jest prawdopodobnie (...) jednym z najlepszych pomysłów. Najbliżej położony Disneyland w Paryżu to park rozrywki, w...

Weekend w Polsce

Weekend na rowerze

Weekend we dwoje niekoniecznie musi oznaczać bierny wypoczynek. Co prawda można go spędzić w ładnym mieście, dzieląc czas między zwiedzanie (...) . Weekend we dwoje na rowerach Aby spędzić na rowerach weekend...

Weekend w Polsce

Weekend w siodle

Weekend we dwoje można spędzić w sposób aktywny i niekonwencjonalny. Jednym z pomysłów na wspólny urlop jest wypoczynek w siodle. Taka forma (...) w siodle Opcja „weekend na koniu" może być bardzo atrakcyjna, a na pewno...

Weekend w Polsce

Weekend nad morzem z dzieckiem

Weekend nad morzem z dzieckiem może być wspaniałą przygodą, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie miejsce, przystosowane do wieku i zainteresowań (...) do wieku malucha. Jesienny wypad nad morze Weekend nad morzem...

Weekend w Polsce

Romantyczny weekend na Mazurach

Weekend we dwoje to doskonały pomysł dla par, które wpadły w rutynę. Wyjazd na weekend stwarza okazję do oderwania się od przyziemnych spraw życia (...) codziennego. Gdzie pojechać na weekend? Warto...

Weekend w Polsce

Imprezy we Wrocławiu

zarezerwować nocleg. Wiosenne imprezy kulturalne we Wrocławiu Wrocław jest jednym z największych ośrodków kulturalnych i intelektualnych w Polsce (...) muzyczne. Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN - impreza kulturalna...