Trwa ładowanie...

WHO ostrzega. Ten wirus zabija nawet 75 proc. chorych, objawy przypominają COVID

Kolejne zakażenia wirusem Nipah w Azji -  jest groźniejszy niż COVID
Kolejne zakażenia wirusem Nipah w Azji - jest groźniejszy niż COVID (Getty Images)

Doniesienia z Indii budzą spory niepokój, bo wirus Nipah jest uznawany przez WHO za jeden z najbardziej niebezpiecznych patogenów. Objawy przypominają COVID, ale rokowania są znacznie gorsze. Na chorobę nie ma lekarstwa ani szczepień.

spis treści

1. Wirus Nipah - umiera trzy czwarte zakażonych

Wirus Nipah od dawna jest bacznie obserwowany przez epidemiologów. Wszystko wskazuje, że jego pierwotnymi nosicielami są nietoperze, a do zakażenia może dochodzić podczas kontaktu z wydzielinami zakażonych osobników, jak ślina czy krew. Wirusem można się zakazić również przez zjedzenie skażonej żywności.

"Naturalnymi rezerwuarami są nietoperze (lisy latające), u których zakażenia tymi wirusami przebiegają bezobjawowo. Gospodarzami pośrednimi dla NiV i HeV były odpowiednio świnie i konie, jednak obecnie mówi się coraz więcej o bezpośredniej transmisji z nietoperzy na człowieka" - wyjaśnia we wpisie opublikowanych w mediach społecznościowych dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog i mikrobiolog.

Zobacz film: "Wirus Nipah dotrze do Europy? Prof. Simon odpowiada"

Objawy choroby z początku mogą przypominać COVID, a szybko przeradzają się w infekcję grypopodobną z wysoką gorączką. Przebieg jest ciężki. Zakażenie wirusem Nipah może prowadzić do zapalenia mózgu i groźnych powikłań neurologicznych. Rokowania nie są dobre, umiera trzy czwarte zakażonych.

2. Czy grozi nam kolejną pandemia?

Przypadki zakażenia wirusem Nipah w ostatnim okresie zgłaszano w Kerali na południu Indii i w Bangladeszu. Wirus jest znany od lat. 90 ubiegłego wieku.

W Azji potwierdzono kolejne zakażenia wirusem Nipah
W Azji potwierdzono kolejne zakażenia wirusem Nipah (Getty Images)

"Wirus Nipah został po raz pierwszy zidentyfikowany w Malezji i Singapurze po wybuchu epidemii zapalenia mózgu u hodowców trzody chlewnej, a kolejne ogniska były zgłaszane w Bangladeszu i Indiach prawie co roku" - przypomina dr Dzieciątkowski.

WHO wskazuje, że wirus Nipah jest obecnie jednym z najbardziej groźnych patogenów o potencjale pandemicznym.

"Ze względu na jego ekstremalną patogeniczność, potencjał pandemiczny oraz brak ustalonych leków przeciwwirusowych i szczepionek, dalsze badania nad henipawirusami są wysoce uzasadnione, aby opracować leki przeciwwirusowe lub szczepionki, które mogłyby pomóc w zapobieganiu i kontrolowaniu przyszłych epidemii" - podkreśla wirusolog.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze