WHO wzywa kraje do podniesienia podatków za słodkie napoje

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała we wtorek, że rządy powinny dodatkowo opodatkować słodkie napoje, aby zwalczać globalne epidemie otyłości i cukrzycy. Przemysł zaś uważa te zalecenia za "dyskryminujące" i "niesprawdzone".

20-procentowy wzrost cen może ograniczyć spożycie słodkich napojów - WHO poinformowało w „Fiscal Policies for Diet and Prevention of Noncommunicable Diseases " - raporcie wydanym z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością.

„Picie mniej tuczących słodkich napojów to najlepszy sposób, aby ograniczyć nadmierną wagę i zapobiegać chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca, chociaż spożywanie tłuszczu i soli w przetworzonej żywności również wpływa na rozwój tych chorób” – oficjalnie poinformowało WHO.

Co się stanie, kiedy przestaniesz pić gazowane napoje?

Odstawienie gazowanych napojów nigdy nie jest proste. Cukier w nich zawarty wykazuje działanie uzależniające. Na początku możesz odczuwać bóle głowy i...

„Znajdujemy się teraz w miejscu, w którym możemy powiedzieć, że nie ma wystarczających dowodów, aby obejść ten temat i zachęcamy państwa do wdrożenia podatku od napojów słodzonych cukrem, aby zapobiec otyłości"  - powiedział Temo Waqanivalu z Wydziału Chorób Niezakaźnych i Promocji Zdrowia WHO.

Raport głosi, że otyłość na całym świecie wzrosła ponad dwukrotnie między 1980 a 2014 rokiem. Około 11 procent mężczyzn i 15 procent kobiet sklasyfikowanych jest jako otyli - jest to łącznie ponad 500 milionów ludzi.

„Polityka może pomóc, aby ograniczyć rozwój tej śmiertelnej epidemii, zwłaszcza poprzez zmniejszenie zużycia słodzonych napojów, które napędzają powstawanie otyłości" - mówi były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg, ambasador WHO w zakresie chorób niezakaźnych.

Co powinieneś wiedzieć o napojach energetyzujących?

Napoje energetyczne są niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jest w nich wiele substancji chemicznych, dlatego są o wiele bardziej szkodliwe niż...

Globalny rynek słodkich napojów jest wart prawie 870 mld$ w rocznej sprzedaży. 2016 rok może być rokiem wprowadzenia podatku od cukru, a kilka dużych narodów uważa, że wprowadzenie dodatkowych opłat za słodzoną żywność i napoje może nie tylko obniżyć poziom otyłości w kraju lecz także wzbogacić skarb państwa.

Koncern produkujący słodkie napoje bezalkoholowe, w skład których wchodzą Coca-Cola Co, PepsiCo i Red Bull, stanowczo nie zgadzają się z tym, co mówi WHO i stwierdzają, że jest to „dyskryminacyjne opodatkowanie".

„Szacuje się, że 42 milionów dzieci poniżej piątego roku życia cierpiało na nadwagę lub otyłość w 2015 roku, co stanowi wzrost o około 11 milionów w ciągu 15 lat” - powiedział Francesco Branca, dyrektor wydziału żywienia i zdrowia WHO.

Najwięcej ludzi cierpi na otyłość w Stanach Zjednoczonych, ale Chiny szybko je doganiają. Branca wyraża obawy, że epidemia może rozprzestrzeniać się w Afryce subsaharyjskiej.

WHO powiedziało, że istnieje coraz więcej dowodów, że podatki wpłyną na ograniczenie zakupu i spożywania słodkich napojów.

„To jest podatek od słodkich napojów, które przez definicję obejmują wszystkie rodzaje napojów zawierające wolne cukry i są to: napoje bezalkoholowe, napoje owocowe, soki w saszetkach, energetyki i napoje izotoniczne dla sportowców, aromatyzowane mleczka, a nawet soki 100 proc. z owoców” - powiedział Waqanivalu.

W Meksyku wzrost podatku w 2014 roku doprowadził do wzrostu cen napojów o 10 procent i 6-procentowy spadek zamówień na koniec roku - stwierdza raport.

Natalia Kulik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...