Trwa ładowanie...

WHO wzywa kraje do podniesienia podatków za słodkie napoje

Avatar placeholder
13.10.2016 13:05
WHO wzywa kraje do podniesienia podatków za słodkie napoje
WHO wzywa kraje do podniesienia podatków za słodkie napoje

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała we wtorek, że rządy powinny dodatkowo opodatkować słodkie napoje, aby zwalczać globalne epidemie otyłości i cukrzycy. Przemysł zaś uważa te zalecenia za "dyskryminujące" i "niesprawdzone".

WHO chce wprowadzić opodatkowanie od napojów słodkich
WHO chce wprowadzić opodatkowanie od napojów słodkich (Shutterstock)

20-procentowy wzrost cen może ograniczyć spożycie słodkich napojów - WHO poinformowało w „Fiscal Policies for Diet and Prevention of Noncommunicable Diseases " - raporcie wydanym z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością.

„Picie mniej tuczących słodkich napojów to najlepszy sposób, aby ograniczyć nadmierną wagę i zapobiegać chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca, chociaż spożywanie tłuszczu i soli w przetworzonej żywności również wpływa na rozwój tych chorób” – oficjalnie poinformowało WHO.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

„Znajdujemy się teraz w miejscu, w którym możemy powiedzieć, że nie ma wystarczających dowodów, aby obejść ten temat i zachęcamy państwa do wdrożenia podatku od napojów słodzonych cukrem, aby zapobiec otyłości"  - powiedział Temo Waqanivalu z Wydziału Chorób Niezakaźnych i Promocji Zdrowia WHO.

Raport głosi, że otyłość na całym świecie wzrosła ponad dwukrotnie między 1980 a 2014 rokiem. Około 11 procent mężczyzn i 15 procent kobiet sklasyfikowanych jest jako otyli - jest to łącznie ponad 500 milionów ludzi.

„Polityka może pomóc, aby ograniczyć rozwój tej śmiertelnej epidemii, zwłaszcza poprzez zmniejszenie zużycia słodzonych napojów, które napędzają powstawanie otyłości" - mówi były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg, ambasador WHO w zakresie chorób niezakaźnych.

Globalny rynek słodkich napojów jest wart prawie 870 mld$ w rocznej sprzedaży. 2016 rok może być rokiem wprowadzenia podatku od cukru, a kilka dużych narodów uważa, że wprowadzenie dodatkowych opłat za słodzoną żywność i napoje może nie tylko obniżyć poziom otyłości w kraju lecz także wzbogacić skarb państwa.

Koncern produkujący słodkie napoje bezalkoholowe, w skład których wchodzą Coca-Cola Co, PepsiCo i Red Bull, stanowczo nie zgadzają się z tym, co mówi WHO i stwierdzają, że jest to „dyskryminacyjne opodatkowanie".

„Szacuje się, że 42 milionów dzieci poniżej piątego roku życia cierpiało na nadwagę lub otyłość w 2015 roku, co stanowi wzrost o około 11 milionów w ciągu 15 lat” - powiedział Francesco Branca, dyrektor wydziału żywienia i zdrowia WHO.

Najwięcej ludzi cierpi na otyłość w Stanach Zjednoczonych, ale Chiny szybko je doganiają. Branca wyraża obawy, że epidemia może rozprzestrzeniać się w Afryce subsaharyjskiej.

ZOBACZ TAKŻE

Otyłość w Polsce

WHO powiedziało, że istnieje coraz więcej dowodów, że podatki wpłyną na ograniczenie zakupu i spożywania słodkich napojów.

„To jest podatek od słodkich napojów, które przez definicję obejmują wszystkie rodzaje napojów zawierające wolne cukry i są to: napoje bezalkoholowe, napoje owocowe, soki w saszetkach, energetyki i napoje izotoniczne dla sportowców, aromatyzowane mleczka, a nawet soki 100 proc. z owoców” - powiedział Waqanivalu.

W Meksyku wzrost podatku w 2014 roku doprowadził do wzrostu cen napojów o 10 procent i 6-procentowy spadek zamówień na koniec roku - stwierdza raport.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze