Trwa ładowanie...

Wiceminister zdrowia zapowiada dodatek za opiekę nad pacjentami z koronawirusem. Kto może liczyć na pieniądze?

Avatar placeholder
13.06.2020 11:04
Dodatki mają wynieść nawet 6,5 tysiąca złotych
Dodatki mają wynieść nawet 6,5 tysiąca złotych (Getty Images)

Wiceszef resortu zdrowia poinformował, że lekarze i pielęgniarki, którzy zajmowali się pacjentami z COVID-19 mają otrzymać specjalny dodatek finansowy. Średnio wyniesie on ok. 6,5 tysiąca złotych dla lekarzy i ok. 3 tysiące złotych dla pielęgniarek. Według wiceministra taki dodatek mogłoby dostać nawet 20 tysięcy pracowników służby zdrowia.

1. Dodatek dla lekarzy i pielęgniarek

O pierwszych szczegółach projektu dowiedzieliśmy się w czwartek w Sejmie, gdzie wiceminister Cieszyński odpowiadał na pytania posłów. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia przypomniał, że ograniczono możliwość pracy lekarzy i pielęgniarek, którzy zajmują się pacjentami z koronawirusem. By ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa takie osoby mogą pracować tylko w jednej placówce.

W związku z tym Ministerstwo chce takim pracownikom służby zdrowia płacić dodatki do wynagrodzenia. To, ile pieniędzy otrzyma dany pracownik, uzależnione jest od jego regularnych zarobków, ponieważ kwota będzie wynosiła co najmniej 50 proc. miesięcznego wynagrodzenia za miesiąc poprzedni. Nie może być jednak większa niż 10 tysięcy złotych.

2. Wnioski o dodatkowe wynagrodzenie dla lekarzy

Z przekazanych posłom informacji wynika, że Ministerstwo rozpatrzyło już pierwsze wnioski dotyczące dodatków dla lekarzy i pielęgniarek. "Jeśli chodzi o skalę, wydaje się, że w całym kraju to będzie 10-20 tys. pracowników medycznych. Na podstawie szczątkowych danych, które mamy na razie, wiemy, że wysokość dodatków kształtowała się na poziomie ok. 6,5 tys. zł w przypadku lekarzy i ok. 3 tys. zł w przypadku pielęgniarek. Dokładne wartości będą znane, kiedy będziemy mieli komplet danych" – powiedział wiceminister Cieszyński.

Zobacz film: "Koronawirus. Polak mieszkający w Londynie mówi, jak epidemia zmieniła życie ludzi w stolicy Wielkiej Brytanii"

Zobacz także: Koronawirus. Objawy COVID-19 mogą pojawić się skórze. To tzw. covidowe wysypki

3. Szpitale dostały więcej pieniędzy

Posłowie pytali również o to, czy zmienią się zasady finansowania szpitali. Szczególnie o rozliczanie ryczałtu. Z powodu pandemii spadła bowiem liczba wykonywanych zabiegów.

Wiceminister odparł, że Ministerstwo zastanawia się nad przedłużeniem okresu rozliczeniowego, by ryczałt rozłożony był na większą liczbę miesięcy. Odpowiednie przepisy mają być przyjęte "w najbliższym czasie". Dodał również, że ze względu na mniejszą liczbę pacjentów, koszty funkcjonowania szpitali były mniejsze, natomiast za marzec i kwiecień placówki jednoimienne dostały nawet o kilkadziesiąt procent pieniędzy więcej, ponieważ z budżetu popłynęły do nich również pieniądze w ramach walki z COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze