Trwa ładowanie...

Więcej bakterii Gram ujemnych u osób z chorobą Alzheimera

Lek. Mateusz Nawrocki
11.04.2019 10:45
Więcej bakterii Gram ujemnych u osób z chorobą Alzheimera
Więcej bakterii Gram ujemnych u osób z chorobą Alzheimera (123RF)

Najnowsze badanie opublikowane na łamach magazynu „Neurology” donosi o odkryciu znacznie zwiększonych ilości antygenów bakterii Gram ujemnych u osób z chorobą Alzheimera.

Do antygenów tych zaliczamy lipopolisacharyd (LPS) oraz białko K99 pochodzące z bakterii E.Coli. Jak zauważa jeden z autorów badania, z pomocą immunohistochemii wykazano znacznie zwiększone ilości białka K99 w mózgach osób z chorobą Alzheimera - z pomocą przyszła metoda Western blot.

Co ciekawe, lipopolisacharyd wykazał pewne powinowactwo do złogów beta amyloidu charakterystycznego dla choroby Alzheimera. Jak na razie naukowcy wstrzymują się z jednoznacznym stwierdzeniem, czy bakterie mogą mieć wpływ i czy powodują chorobę Alzheimera.

Do tej pory nikt nie prowadził badań wykazujących zwiększoną ilości bakterii u takich osób. Do patologicznych gram ujemnych bakterii możemy zaliczyć E. coli, Helicobacter pylori, Salmonellę, Chlamydophila pneumoniae i Shigella. Badanie składało się z analizy 24 próbek istoty szarej i białej mózgów pochodzących od osób zmagających się z chorobą Alzheimera oraz porównaniu ich z 18 próbkami pochodzących od całkowicie zdrowych osób.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Czy bakterie mogą powodować chorobę Alzheimera?
Czy bakterie mogą powodować chorobę Alzheimera? (123RF)

K99 oraz LPS były znalezione u wszystkich osób, ale ilościowo znacznie więcej znajdowało się u pacjentów z chorobą Alzheimera. Jak zaznacza główny autor badania, profesor neurologii Frank Sharp: „odnalezienie w mózgu molekuł pochodzących od bakterii było niespodzianką, ale znalezienie ich w większej ilości u osób z chorobą Alzheimera było jeszcze większym zdziwieniem”.

Naukowcy prowadzili badania w sumie 4 lata, zanim został one opublikowane, najbardziej obawiając się zanieczyszczenia próbek lipopolisacharydem. Jednak wyniki wydają się bardzo realne. To bardzo ważne badanie, które może otworzyć wrota dla całkowicie nowej terapii. Na chwilę obecną, naukowcy muszą zbadać jaki jest dokładny wpływ bakterii na mechanizm patofizjologiczny rozwoju choroby Alzheimera.

To wstępna analiza, która powinna zostać powtórzona na większą skalę. Należy także ustalić, czy obecność bakterii w mózgu chorych osób jest konsekwencją czy też przyczyną choroby Alzheimera. To bardzo ciekawe badania, które mogą mieć wpływ na rozwój nowych technik terapeutycznych. Czy leczenie antybiotykami może przynieść jakieś rozwiązanie i w przyszłości obniżyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera?

Choroba Alzheimera: przewodnik opiekuna (prezentacja edukacyjna)
Choroba Alzheimera: przewodnik opiekuna (prezentacja edukacyjna) [16 zdjęć]

Czy to może być choroba Alzheimera? To normalne, że nasi bliscy stają się z wiekiem nieco zapominalscy.

zobacz galerię

Ciężko to stwierdzić, bowiem przewlekłe stosowanie antybiotyków wcale nie jest korzystne. Na pewno badanie to rzuca całkowicie nowe światło na perspektywy leczenia i rozwiązania w kwestii terapii choroby Alzheimera.

Zgodnie ze wszystkimi przewidywaniami, w ciągu najbliższych lat nastąpi zatrważający wzrost zachorowań właśnie na chorobę Alzheimera. Każde rozwiązanie w tej dziedzinie jest warte rozważenia. Nie dawno ukazało się również badanie, sugerujące, że złogi beta amyloidu znajdują się również w innych narządach. Czy patogenezą takiej sytuacji mogą być również bakterie?

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze