Więcej chorych na nowotwory głowy

Coraz więcej osób przed 40 rokiem życia zapada na nowotwory jamy ustnej, krtani i gardła– alarmują lekarze, którzy spotkali się na konferencji w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów od 1999 roku do 2013 liczba chorych na nowotwory głowy i szyi, z wyjątkiem mózgu i oka, zwiększyła się aż o 20 proc. Co roku odnotowuje się 11 tys. nowych przypadków, a 6 tys. osób rocznie umiera z tego powodu.

Polecane wideo:

Jakie objawy powinny niepokoić

Szczególnie narażone są osoby które palą i nadużywają alkoholu. Ale według statystyk nowotwór ten atakuje także tych, którzy unikają tego typu używek. Lekarze alarmują, że chorują coraz młodsze osoby. W tym wypadku przyczyną może być wirus brodawczaka ludzkiego HPV, ten sam który wywołuje raka szyjki macicy.

Co powinno nas zaniepokoić? Długo utrzymująca  się chrypka, zatkana jedna dziurka nosa, krwawienie z nosa, ból języka, gardła, trudności owrzodzenie jamy ustnej lub białe albo czerwone plamy w jamie ustnej czy guzek w szyi.

Im wcześniej wykryty, tym lepsze rokowania

Lekarze podkreślają, że leczenie nowotworu w pierwszym stadium daje dobre rokowania. U chorych, którzy zgłoszą się do lekarza w drugim stadium choroby odsetek przeżycia 5 lat wynosi 75 proc., a w trzeciej fazie ok. 60 proc. i sukcesywnie spada.

Niestety większość pacjentów zgłasza się do lekarzy zazwyczaj dość późno. Chorzy często bagatelizują objawy. Chrypkę czy zapchany nos traktują wyłącznie jako syptomy przeziębienia. Tymczasem przedłużające się ponad trzy tygodnie objawy, mimo stosowania leków, powinny zaniepokoić.

W ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi można bezpłatnie przebadać się u laryngologa. Lista poradni dostępna na stronie internetowej  (http://www.oppngis.pl ).

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rak języka - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Rak języka - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie
Przeszczep wysp trzustkowych

Przeszczepienie wysp trzustkowych - komplikacje

Przeszczepienie wysp trzustkowych - komplikacje Odtwórz wideo

, zakażenia, zakrzepy, nowotwory, a także ropnie wewnątrzbrzuszne. Do tego szacuje się, że przeżywalność chorych wynosi 82% w roku od operacji, zaś a (...) przywróceniu fizjologicznego wydzielania endogennej insuliny...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 (...) lat temu różnica ta wynosiła 8,5 roku. Jednocześnie jednak wzrasta liczba zachorowań...

Nowotwory jelit

Wzrost a nowotwory

Wzrost a nowotwory

Najnowsze doniesienia naukowe dowodzą, że osoby o wysokim wzroście są obarczone większym ryzykiem zachorowania na różne typy nowotworów.

Rak gruczołu krokowego

Objawy raka prostaty

Objawy raka prostaty Odtwórz wideo

60. roku życia. W Polsce rak stercza znajduje się na trzecim miejscu wśród przyczyn zgonów u osób chorych na nowotwory. Wiele osób wskazuje związek (...) Rak gruczołu krokowego to jeden z najczęściej występujących nowotworów...

Leczenie raka piersi

Metody leczenia raka

Metody leczenia raka Odtwórz wideo

Ocenia się, że 20% zachorowań na nowotwory stanowi rak piersi. Choroba ta najczęściej prowadzi do poważnych konsekwencji, a w efekcie śmierci (...) pełnych wyleczeń i przypadków znacznego przedłużenia życia chorujących kobiet. Formą...

Mieszkaj zdrowo

Jak smog wpływa na nasze zdrowie?

Jak smog wpływa na nasze zdrowie?

nowych hospitalizacji, 1600 przypadków przewlekłego zapalenia oskrzeli, to efekty wpływu zanieczyszczeń powietrza na nasz organizm. Nowotwory Wdychane (...) raka płuc, nerki, pęcherza, jamy ustnej, zatok, gardła i krtani. Aktualnie...