Trwa ładowanie...

Wiek nie jest barierą

Avatar placeholder
05.06.2019 16:47
Wiek nie jest barierą
Wiek nie jest barierą

Artykuł sponsorowany

Według badania „Między nami kobietami” przeprowadzonego w ramach kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła” (badanie zostało zlecone przez markę TENA) wynika, że około 76% Polek, które ukończyły 45. rok życia boi się zmian, które mogą pojawić się wraz z wiekiem. Prawie jedna trzecia z nich obawia się chorób i dolegliwości takich jak nietrzymanie moczu. Pojawienie się tego typu problemów to nie wyrok i każda kobieta może coś dla siebie zrobić, aby pomimo upływającego czasu czuć się atrakcyjnie oraz czerpać z życia radość.

Zdaniem pisarki Małgorzaty Kalicińskiej, która jest również ambasadorką kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”, u każdej kobiety w pewnym wieku zachodzą określone zmiany, co wcale nie oznacza, że po pięćdziesiątce należy rezygnować z przyjemności i martwić się, gdy zauważymy zmiany związane z upływającym czasem. Z biegiem lat organizm każdej kobiety w naturalny sposób reaguje na różnego rodzaju dolegliwości, np. nietrzymanie moczu. Nie powinno to być powodem do wstydu, ponieważ ten problem może dotyczyć również pań w znacznie młodszym wieku i nie powinien być przyczyną tego, żeby nie czuć się kobieco. Ważne, aby każda kobieta miała świadomość swojego ciała i zmian, które mogą w nim zachodzić. Dlatego tak bardzo istotne jest, aby dbać o swoje zdrowie i kondycję bez względu na wiek oraz pamiętać o regularnych badaniach. Współczesne kobiety potrzebują również znacznie więcej ruchu, co wpływa nie tylko na zdrowie, ale też na dobre samopoczucie.

Zobacz film: "Co to jest układ moczowy?"
spis treści

1. Jak dbać o siebie po 45. roku życia?

Aby organizm kobiety jak najdłużej był we właściwej kondycji psychofizycznej, nie są potrzebne cuda – wszystko jest możliwe, o ile przestrzega się kilku ważnych zasad. Ścisłe trzymanie się założonych norm zapewnia zdrowie, witalność oraz spowalnia skutki mijających lat. Dojrzałość jest również idealnym momentem, aby zwrócić uwagę na samą siebie, na własne potrzeby, zainteresowania i oczekiwania.

Pierwszą zasadą, której warto przestrzegać po 45. roku życia jest regularność badań. Co najmniej raz w roku należy wykonać USG narządu rodnego oraz piersi, badanie moczu, cytologię, badania hormonalne, stężenie cholesterolu oraz morfologię krwi. Wiele kobiet decyzję o wizycie u lekarza często odkłada na „bardziej odpowiedni moment”, a tak naprawdę w sprawach ludzkiego zdrowia każdy moment na wykonanie badań jest odpowiedni. Rozmowa z lekarzem powinna być naturalnym elementem troski o własne zdrowie, a nie traktowana jako zło konieczne. Dzięki profesjonalnym konsultacjom ze specjalistą, kobieta może monitorować stan swojego zdrowia i przełamać swoje lęki związane z wystąpieniem jakiejś choroby. Z lekarzem warto rozmawiać szczerze i bezpośrednio, nic przed nim nie ukrywając, ponieważ to umożliwia dokonanie szybkiej i trafnej diagnozy oraz wypracowanie najbardziej skutecznych metod leczenia.

Kolejnym krokiem do osiągnięcia szczęścia po pięćdziesiątce jest właściwa dieta. Kobiety w tym wieku powinny spożywać jak najwięcej produktów roślinnych bogatych w fitoestrogeny. Ich cenne źródło znajduje się w jagodach, jabłkach, soi, siemieniu lnianym oraz w otrębach pszennych. Bardzo ważne są także płyny – dzienna dawka to co najmniej 2 litry, najlepiej wysoko zmineralizowanej wody. Pozytywne działanie ma również zielona herbata. Codzienny jadłospis warto wzbogacić o pokarmy zawierające duże ilości wapnia. Powstrzymują one demineralizację kości, która w dużym stopniu odpowiada za proces starzenia się kobiety oraz jest przyczyną osteoporozy.

Dieta to jednak nie wszystko – doskonałym jej uzupełnieniem są ćwiczenia fizyczne. Regularna aktywność ruchowa nie jest zarezerwowana wyłącznie dla młodych kobiet, ale pozytywnie wpływa również na panie w wieku dojrzałym. Jedną z jej zalet jest nie tylko dobry nastrój, który wywołują ćwiczenia fizyczne oraz wzmożona praca mózgu. Zdaniem trenerki fitness Katarzyny Popławskiej, dzięki regularnemu uprawianiu sportu można łagodzić objawy zmniejszania się ruchomości stawów oraz zapobiegać utracie masy mięśniowej. Aktywność ruchowa jest świetną formą dbania o własną kondycję również dla kobiet, które zmagają się z problemem nietrzymania moczu. Nie powinny one rezygnować ze sportu tylko ze względu na obawę przed niekontrolowanym wyciekiem moczu. Aby temu zapobiec, wystarczy przed treningiem założyć specjalne wkładki anatomiczne (np. TENA Lady). Zapewniają one nie tylko komfort i dyskrecję, ale również doskonale neutralizują nieprzyjemny zapach i wchłaniają wilgoć. Aby dobrze dopasować produkt do stopnia zaawansowania problemu, warto skorzystać z bezpłatnej infolinii TENA 800 60 66 68, gdzie można uzyskać niezbędne informacje oraz zamówić darmowe próbki produktów.

Kobiety w wieku dojrzałym często nie mają czasu dla siebie. Praca i domowe obowiązki pochłaniają ich całkowicie i nie mają kiedy zająć się wyłącznie sobą. Warto zatrzymać się na chwilę i poświęcić się tylko sobie i własnym potrzebom. To odpowiedni moment, aby zastanowić się nad tym, co naprawdę sprawia nam przyjemność i przystąpić do realizacji swoich marzeń i pasji! Od czego zacząć? Od sporządzenia harmonogramu tygodnia, zaznaczając w nim ilość czasu, jaką chce się poświęcić na własne zachcianki. Warto również uprzedzić bliskich, że w tym właśnie czasie ich sprawy będą musiały poczekać. Ponieważ każda kobieta, bez względu na wiek, zasługuje na odrobinę relaksu.

Nie mniej ważnym elementem w życiu codziennym kobiety w wieku średnim jest seks. Udane pożycie jest możliwe na każdym etapie życia. Wpływa to nie tylko na dobre samopoczucie i zaciśnięcie małżeńskich więzi, ale zapewnia również długowieczność. Wiek w tym przypadku nie powinien stanowić żadnej bariery i o ile kobieta ma potrzebę, żeby po 45. roku życia prowadzić życie seksualne, powinna po prostu to robić. Nie wolno także z tego rezygnować ze względu na poczucie mniejszej atrakcyjności. Kobiecość nie może być postrzegana również przez pryzmat problemów zdrowotnych, związanych z upływającym czasem, np. z nietrzymaniem moczu.

Część kobiet świadomie odmawia sobie bliskości z partnerem w obawie o popuszczenie moczu podczas stosunku. Są jednak sposoby, aby temu zapobiec. Zdaniem urologa i eksperta kampanii prof. Marka Sosnowskiego, wystarczy, że przed zbliżeniem wypróżni się pęcherz oraz ograniczy lub całkowicie wyeliminuje moczopędne napoje gazowane oraz kawę. Aby załagodzić skutki związane z niekontrolowanymi wyciekami moczu, można skorzystać z ćwiczeń na mięśnie dna miednicy. Wpłynie to zarówno na trzymanie moczu, jak i na zwiększenie satysfakcji seksualnej partnerów. Trening powinien być właściwie dobrany i zaplanowany. Może to ułatwić specjalnie przygotowana płyta DVD, zawierająca poradnik ze szczegółowym opisem ćwiczeń, opracowany przez instruktorkę fitness. Na płycie znajdują się również zdjęcia, które podpowiedzą, jak prawidłowo prowadzić trening. Poradnik oraz DVD można zamówić bezpłatnie za pośrednictwem strony www.corewellness.pl lub www.TENA.pl.

Celem kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła” jest uświadomienie społeczeństwu, jak ważne jest prowadzenie aktywnego trybu życia przez osoby, które zmagają się z problemem nietrzymania moczu, a także obalenie mitów, że ta dolegliwość dotyczy jedynie osób starszych i schorowanych oraz zaktywizowanie kobiet do dyskusji na ten temat ze swoim lekarzem.

2. Fakty

Z problemem nietrzymania moczu w Polsce boryka się już około 3 miliony kobiet. Dolegliwość polega na niekontrolowanym wycieku moczu spowodowanym wykonywaniem czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha, np. kasłanie, taniec, ćwiczenia fizycznie, kichanie. Przyczyn tego zjawiska może być wiele – jedną z nich jest osłabienie mięśni dna miednicy. Najczęściej cierpią na niego kobiety w okresie menopauzy oraz po przebytej ciąży. Naglące nietrzymanie moczu to objaw pęcherza nadreaktywnego i występuje, kiedy pojawia się parcie na mocz. Przyczyn należy szukać w nadwrażliwości pęcherza lub w zaburzeniach w jego unerwieniu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze