Wiek, płeć i rodzaj treningu a skuteczność odchudzania

Na naszą wagę wpływa wiele czynników, które możemy modyfikować – nasz sposób jedzenia, aktywność fizyczna, jakość i ilość snu czy redukcja stresu. Niestety niektórych rzeczy nie tylko nie możemy kontrolować, ale w ogóle nie mamy na nią wpływu np. wiek czy płeć.

Pierwszym czynnikiem wpływającym na szybkość odchudzania jest płeć. Niestety Panowie dużo łatwiej tracą zbędne kilogramy, gdy już rozpoczną odchudzanie.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Związane jest to głównie z różnicami w składzie ciała – mężczyźni mają dużo więcej tkanki mięśniowej, a dodatkowo około 10% mniej tłuszczu niż kobiety.

Tkanka mięśniowa potrzebuję około 3-5 razy więcej kalorii w przeciwieństwie do tkanki tłuszczowej, dlatego Panowie spalają więcej energii w spoczynku w porównaniu z kobietami – bez względu na wiek i masę ciała.

Różnica jest również w rodzaju posiadanego tłuszczu – mężczyźni mają więcej tłuszczu wewnętrznego, czyli otaczającego narządy, a z kolei kobiety więcej tłuszczu podskórnego. To głównie ten rodzaj tłuszczu odpowiada za fałdki oraz cellulit. Oczywiście posiadanie większej ilości tłuszczu trzewnego nie jest żadną zaletą, ponieważ jest on związany z różnymi chorobami serca, udarem czy cukrzycą. Mimo wszystko taki tłuszcz jest metabolizowany o wiele szybciej, dzięki czemu łatwiej go stracić niż ten znajdujący się pod skórą.

Kolejną przeszkodą dla Pań jest emocjonalne zajadanie problemów w związku z pojawieniem się smutku, samotności czy stresu. W przeprowadzonych badaniach potwierdzono, że kobiety łatwiej ulegają pokusom i gorzej radzą sobie z uczuciem głodu. Mimo że obie płci nie radzą sobie dobrze z tym problemem to mężczyźni sięgają po produkty wysokobiałkowe, głównie mięso, a kobiety z kolei po cukry, czyli słodycze.

Kolejnym czynnikiem jest wiek. Ilość tłuszczu w organizmie zaczyna stopniowo wzrastać około 30 roku życia i może to być nawet 30%. Głównie gromadzi się on w okolicach narządów wewnętrznych – okolice brzucha, a w mniejszym stopniu pod skórą. Dodatkowo z wiekiem zmniejsza się ilość mięśni, co związane jest ze zmniejszaniem zapotrzebowania energetycznego organizmu. Mimo, że z wiekiem potrzebujemy mniej kalorii sposób żywienia większości osób nie ulega zmianie, a wtedy pojawia się dodatni bilans energetyczny odpowiadający za przyrost masy, a głównie wzrost zawartości tłuszczu w organizmie.

Ważne jest, aby nie zaniedbywać diety i ćwiczeń w żadnym wieku. Pozwala to zachować masę mięśniową, wzmacnia kości i nie pozwala na przyrost tkanki tłuszczowej. Często po 55 roku życia osoby zauważają zmniejszanie się masy ciała, ale jest to związane z utrata mięśni, a nie zdrowym zmniejszaniem wagi.

Jeśli mówimy o treningach to najlepszym rodzajem pozwalającym spalić tkankę tłuszczową jest trening siłowy łączony z treningiem cardio. Trening siłowy pozwala na rozbudowanie mięśni, a to z kolei związane jest ze zwiększonym zapotrzebowaniem kalorycznym organizmu, nawet po opuszczeniu siłowni mięśnie nadal będę spalać kcal.

Ćwiczenia takie jak fitness, bieganie czy inne to nie tylko wspomaganie przy zrzucaniu wagi, ale również ważny element dbania o swoje serce i stan zdrowia. Najlepiej wykonywać interwały, czyli przeplatanie maksymalnej intensywności z umiarkowaną. Wystarczy około 15-30 minut. W ten sposób spalamy dużo więcej kalorii niż podczas biegania jednym tempem przez godzinę.

Trening siłowy należy wykonywać co najmniej 3 razy w tygodniu, podobnie jak interwały. Co 6-8 tygodni powinno wprowadzać się zmiany i nowe ćwiczenia, aby uniknąć fazy plateu. Najczęściej zwiększa się obciążenie, liczbę powtórzeń lub serii.

Pamiętaj jednak, że mimo wpływu wieku, płci czy treningu zdrowy styl życia to podstawa do zachowania smukłej sylwetki i dobrego samopoczucia.

Artykuł powstał dzięki współpracy z serwisem kalorynka.pl.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zasady zdrowego odchudzania
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zasady zdrowego odchudzania
Zasady zdrowego odchudzania

Nie oszukuj na diecie (prezentacja edukacyjna)

Nie oszukuj na diecie (prezentacja edukacyjna)

przyczyn, dla których oszukujemy na diecie jest fakt, że zazwyczaj bywa ona zbyt restrykcyjna. Pamiętaj, że jedząc zdrowo musimy rozsądnie dobierać (...) przyjemniejsze niż podjadanie smakołyków z pełnym wyrzutów sumieniem. Jeśli...

Zasady zdrowego odchudzania

Sposoby na odchudzanie - galeria

Sposoby na odchudzanie - galeria

Podstawą do osiągnięcia widocznych efektów odchudzania jest zmiana nawyków żywieniowych. Wystarczy okiełznać apetyt i spożywać więcej warzyw. Natomiast potrawy wysokokaloryczne zamieniać na dania warzywne.

Zasady zdrowego odchudzania

Podstawowy błąd podczas odchudzania (WIDEO)

do prawidłowego funkcjonowania organizmu, wspomagają pracę mózgu, ułatwiają wchłanianie witamin, stanowią źródło energii. Zdrowe tłuszcze

Zasady zdrowego odchudzania

Jak jeść i nie tyć?

program odchudzania. Najważniejsze to mieć na uwadze, żeby posiłki były lekkie i dobrze zrównoważone. Nie musisz rezygnować ze wszystkich przyjemności (...) lub ryżu. - 10 g masła lub łyżka stołowa odtłuszczonej śmietany + łyżka stołowa...

Zasady zdrowego odchudzania

Trzydniowa dieta na płaski brzuch to mit (WIDEO)

Kto z nas nie marzy o mocnym płaskim brzuchu. Aby to osiągnąć jesteśmy w stanie zrobić naprawdę wiele. Drastyczne diety, godziny spędzone na siłowni, a nawet krótkotrwałe głodówki. Czy to wszystko ma sens, a przede wszystkim - czy przyniesie oczekiwane...

Zasady zdrowego odchudzania

Jak powinno wyglądać idealne śniadanie na diecie?

Jak powinno wyglądać idealne śniadanie na diecie?

niemu odchudzanie będzie skuteczne, dlatego produkty bogate w błonnik powinny jak najczęściej gościć na twoim talerzu. Jakie są jego najlepsze źródła (...) . Kierując się kilkoma prostymi zasadami, na pewno stworzysz...

Zasady zdrowego odchudzania

Oszukiwanie na diecie

poprzez wzrost samooceny i poczucia szczęścia. Oszukańcze produkty na diecie Nauczyłaś/eś się zasad zdrowego żywienia, bardzo się starasz (...) , a stąd tylko krok do zniechęcenia i porzucenia odchudzania....

Zasady zdrowego odchudzania

Grzeszki żywieniowe, które rujnują dietę (WIDEO)

Każdy, kto chociaż raz w życiu był na diecie, doskonale wie, jak trudne może być zrzucenie nawet kilku kilogramów. Zmiana diety i długie godziny spędzone na siłowni nie pomagają? Być może popełniasz błędy żywieniowe, które rujnują twoje starania. Okazuje...