Trwa ładowanie...

Wielka Brytania ma kolejny problem. Trzykrotnie więcej zakażeń norowirusami niż w ciągu ostatnich 5 lat

Wielka Brytania: Trzykrotnie więcej zakażeń norowirusami niż w ciągu ostatnich 5 lat
Wielka Brytania: Trzykrotnie więcej zakażeń norowirusami niż w ciągu ostatnich 5 lat (123rf)

Lekarze z Wielkiej Brytanii ostrzegają przed kolejnym zagrożeniem. W całym kraju szaleje norowirus. Od maja udokumentowano już ponad 150 ognisk epidemicznych.

spis treści

1. Trzy razy więcej przypadków zakażeń norowirusem

Coraz większe liczby zakażeń wariantem Delta to nie jedyny problem, z którym musi się mierzyć brytyjska służba zdrowia. Lekarze alarmują, że rośnie też liczba "zatruć pokarmowych" wywołanych przez norowirusy. Chorujących jest trzykrotnie więcej niż w tym samym okresie na przestrzeni ostatnich pięciu lat.

W Wielkiej Brytanii wzrosła ilość zakażeń norowirusem
W Wielkiej Brytanii wzrosła ilość zakażeń norowirusem (Getty Images)
Zobacz film: "Dr Skirmuntt o podobieństwie wirusów SARS i MERS"

To zaskakujące o tyle, że do tej pory wzrosty zachorowań odnotowywano w miesiącach zimowych. Norowirus jest nazywany potocznie "zimowym wirusem wymiotnym", "zimową chorobą żołądka" lub "grypą żołądkową", chociaż zachorowania są możliwe przez cały rok. Problem może się pogłębiać. Lekarze przyznają, że wraz ze zniesieniem ograniczeń pandemicznych w Wielkiej Brytanii, może przybywać również zakażeń norowirusem.

2. Norowirusy - jak przebiega choroba?

Norowirus to tzw. wirus gastrotropowy, czyli zakażający układ pokarmowy.

Objawy zakażenia:

  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunka
  • wysoka temperatura,
  • ból brzucha i kończyn.

Dolegliwości zwykle utrzymują się przez 2-3 dni. Objawy chorobowe pojawiają się w ciągu 12 do 48 godzin po kontakcie z patogenem. Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez kontakt z osobami chorymi lub ze skażonymi przedmiotami, powierzchniami.

Wirusolog i immunolog prof. Szuster-Ciesielska zwraca uwagę na to, że norowirusy niezwykłe łatwo się przenoszą.

"Cechują się wysoką zakaźnością – wystarczy zaledwie 10 cząstek wirusa do wywołania objawowej choroby - podkreśla prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska we wpisie umieszczonym w mediach społecznościowych. "Norowirusy są zmienne, a na dodatek u ludzi powstaje tylko krótkotrwała odporność, co oznacza, że można się nimi zakażać wielokrotnie z tymi samymi objawami" - dodaje ekspertka.

3. Najwięcej zachorować w żłobkach i przedszkolach

Public Health England (PHE) przyznaje, że najwięcej zachorowań odnotowano w żłobkach i placówkach opieki nad dziećmi.

"Norowirus był na niższym poziomie niż normalnie w okresie pandemii, w związku z mniejszymi możliwościami rozprzestrzeniania się między ludźmi. Ale wraz ze złagodzeniem ograniczeń obserwujemy wzrost przypadków we wszystkich grupach wiekowych" - przyznaje prof. Saheer Gharbia z Public Health England.

Lekarze podkreślają, że w przypadku norowisów, podobnie jak w przypadku koronawirusa, jedną z kluczowych zasad jest dbanie o higienę - regularne mycie rąk ciepłą wodą i mydłem. Co ważne żele do dezynfekcji na bazie alkoholu nie zabijają norowirusów.

Eksperci przypominają też, żeby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu zakażeń, powinniśmy unikać kontaktu z innymi osobami przez 48 godzin od ustąpienia objawów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze