Wielu Polaków stosuje te leki. Uderzają w mózg, upośledzają pamięć
Glikokortykosteroidy przyjmuje tysiące Polaków. Choć często stosuje się je w leczeniu wielu chorób, mogą wywoływać poważne skutki uboczne. To mogą być nawet problemy z pamięcią. Ale nie tylko te leki uderzają w pracę mózgu.
1. Skutki uboczne glikokortykosteroidów
Glikokortykosteroidy to hormony, które w znacznym stopniu oddziałują na układ krążenia, układ nerwowy czy też układ immunologiczny.
Działanie przeciwzapalne oraz modulujące powoduje, że można je stosować na przykład w astmie, chorobie Leśniowskiego-Crohna czy też reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS). Są także wykorzystywane w chorobach dermatologicznych.
Choć są często zapisywane przez lekarzy, mogą wywoływać poważne skutki uboczne: od problemów skórnych przez zaburzenia snu po nawet depresję.
Mogą także wpływać na pamięć czy funkcje poznawcze. Dotychczas nie wiązano tego z działaniem samego leku. Okazuje się jednak, że nie był to dobry kierunek, co udowodnili brytyjscy naukowcy.
2. Sterydy mogą zaburzać pamięć
Zespół z Uniwersytetu w Bristolu, którym kierował dr Becky Conway-Campbell, zbadał wpływ leczenia sterydami na procesy zapamiętywania. Chodziło o to, by ocenić przyczynę zgłaszanych przez chorych zaburzeń funkcji poznawczych i pamięci.
Naukowcy odkryli, że stosowanie sterydów prowadziło do pogorszenia pamięci i funkcji poznawczych (w przypadku badania był to metyloprednizolon podawany gryzoniom przez pięć dni).
Dokładniejsze badania wykazały, że leczenie sterydami prowadziło do wyraźnych zmian w hipokampie. To obszar mózgu, który odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu pamięci długotrwałej oraz przestrzennej.
U gryzoni leczonych metyloprednizolonem aktywność funkcjonalna hipokampa była głęboko upośledzona.
Badanie dowiodło też, że długotrwałe leczenie sterydami może przyczyniać się do wystąpienia tzw. mgły mózgowej.
3. Leki, które wpływają na mózg
Nie tylko sterydy mogą upośledzać pracę mózgu. Na czarnej liście są także leki przyjmowane z powodu bezsenności, lęku, alergii czy swędzenia skóry.
Analiza blisko 70 badań dotyczących benzodiazepin (popularnych leków stosowanych przy napięciu psychicznym, lęku i bezsenności), wykazała, że w dłuższej perspektywie ich stosowanie prowadzi do zaburzeń pamięci i koncentracji. Z kolei badania sprawdzające skutek przyjmowania leków antyhistaminowych wykazały zaburzenia w procesie przetwarzania informacji oraz deficyty uwagi.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.