Wierność w związku

Obecnie pojawia się bardzo wiele artykułów na temat „nie-monogamii”. Mówi się dużo o tym, że przede wszystkim dla mężczyzny związek monogamiczny nie jest czymś naturalnym. Czytając tego typu publikacje można więc dojść do wniosku, że trudno znaleźć na świecie osobę, która przez całe życie uprawiała seks tylko ze współmałżonkiem. Okazuje się, że nie jest to prawda. A przynajmniej nie musi odnosić się do współczesnych małżeństw.

Wierność w małżeństwie

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Badania pokazują, że u około pięćdziesięciu procent par umawiających się na randki odnotowuje się niewierność, ale małżeństwo jednak oznacza coś innego dla większości ludzi. Częstość zdrad w małżeństwie jest dużo niższa w porównaniu z liczbą zdrad u par żyjących w konkubinacie.Okazuje się, że biorąc po uwagę zdradę w ciągu całego okresu bycia z danym partnerem w małżeństwie, to zdrady doświadcza już tylko 25 % badanych. W przypadku pytania skierowanego do tych samych osób, czy zdrada miała miejsce w danym roku, pozytywnej odpowiedzi udziela 10 % badanych osób. Jednak we wszystkich tych statystykach brakuje jednego ważnego punktu. Otóż nawet jeśli jedno z małżonków nigdy się nie dowie o zdradzie, to niewierność niesie ze sobą głębokie koszty indywidualne dla osoby, która zdradziła, oraz ma znaczący wpływ na postrzeganie wzajemnej relacji przez obojga partnerów. Po pierwsze, utrzymanie tajemnicy, zazwyczaj jest niezwykle trudne. Osoba, która nie dochowuje wierności zmuszona jest dbać o zrównoważenie poziomu zaangażowania jednocześnie w różnych relacjach uczuciowych. Musi dbać o to, aby jego partnerzy (oficjalny partner, kochanek lub kochanka) byli jednakowo szczęśliwi, spokojni i lojalni.

Zakładając, że dana osoba kocha swojego małżonka i kocha ich wspólne życie to z pewnością martwi się co będzie, jeśli to wszystko się wyda. I wreszcie, gdy jest w łóżku z oficjalnym partnerem lub z kochankiem, to zawsze częściowo myślami jest gdzie indziej.

Należy do tego dodać wyrzuty sumienia, że być może nie jest się uczciwym dla nikogo w swoim życiu. Tak oto aktualna intymność i płynąca z niej satysfakcja tworzona jest ze wszystkich konkurujących wizji i skryptów w umyśle. Zdradzając trudno czerpać pełną emocjonalną i seksualną przyjemność w byciu z kimkolwiek i trudno jest być szczęśliwym małżonkiem.

Wierność niesie ze sobą swego rodzaju nagrodę. I nie chodzi tu tylko o to, że unika się strachu o to, że romans może się wydać lub ataków i oskarżeń o bycie złym partnerem. Otóż jeśli coś obiecujemy to przyjemność daje nam samo dotrzymywanie danego słowa. Ponadto, możemy skoncentrować nasze uczucia oraz skierować energię na jedną osobę, a co za tym idzie, problemy związane z relacją uczuciowo-intymną dotyczą jednej a nie wielu osób. Tworzenie głębokiego związku z jednym partnerem jest kluczem do harmonijnej i trwałej relacji.

Nie jest to łatwe dla osób z silnym popędem płciowym oraz dla tych, których ego potrzebuje potwierdzenia od innych, o tym, że jesteśmy wciąż atrakcyjni. Warto jednak przy tym pamiętać, że to co jest trudne do zrobienia daje jednocześnie najwięcej satysfakcji, gdy udaje się to osiągnąć. Zaś niedotrzymanie danej obietnicy ma swoje konsekwencje, których mimo wielu starań nie da się uniknąć . Prawdopodobnie największą ceną jaką trzeba zapłacić za niewierność jest osłabienie radości jaką czerpie się z bycia blisko z osobą, którą się kocha, oraz konieczność rozproszenia cennej, emocjonalnej energii.

Związek otwarty

Zapewne ze względu na te najważniejsze, ale jak i pewnie wiele innych dodatkowych kosztów, "otwarte małżeństwa" nie są zbyt popularne. Niewiele osób potrafi realizować swoje potrzeby bliskości w ramach zamieniania się partnerami (ang. swinging ). I tylko znikoma liczba osób otwarcie zamienia związek w związek otwarty, zapraszając do zbliżeń o charakterze erotycznym więcej niż jedną osobę, zachowując przy tym uczciwą relację z aktualnym partnerem. Zatem większość osób nie jest w stanie tolerować udostępniania ciała własnego partnera, czyli osoby której kochają innym ludziom. Ponadto okazuje się, że większość ludzi chce dochować wierności, ponieważ pomaga im to wzmacniać i pogłębiać życiowe związki.

Dodatkowo większość ludzi chce czuć, że są wyjątkowi i najważniejsi dla swojego partnera. Jeśli ktoś prawdziwie kocha, nie chce być jednym z dwóch lub trzech partnerów. Oczywiście zdarzają się wyjątki. Wielożeństwo funkcjonuje w niektórych kulturach. Jednak często wiąże się ono także z zazdrością, walką o pozycję i cierpieniem.

Z dużym prawdopodobieństwem można więc przypuszczać, że większość ludzi jest wierna, nie tylko dlatego, że mówi że jest, ale dlatego, że prędzej czy później dowiaduje się, że to właśnie wierność w związku jest cenniejsza niż cokolwiek innego. Okazuje się, że jest ona wartościowym celem dla większości osób. Oczywiście każdy podrywacz może przyjść do nocnego klubu i wyjść z niego z partnerką na jedną noc. Może on być najbardziej znaną osobistością Hollywood, czy najbogatszym człowiekiem na świecie itp., ale prędzej czy później, wszyscy ci mężczyźni i kobiety odkryją, że prawdziwa miłość wiąże się z lojalnością.

Komentarze (131)
~zdrada
~zdrada ponad rok temu

@~mania40: zycze ci zebyscie byli szczesliwi i z tego co wnioskuje napewno tak sie stanie.skoro zrozumial to juz jest bardzo dobrze.Życze wam duzo miłosci i radosci.A WAM WSZYSTKIE KURWY DUZO KŁOPOTÓW I NIESZCZESC,nie mam do nich zadnych skropów i tak sie stanie jak w moim przypadku.Żyje na długach i zniszczyła zycie kolejnej rodzinie .Facet jak facet ,ja swojemu wybaczyłam ,to był moj maz ,nie oddałam go kochance.Walczyłam o meza i ojca dla dzieci.Dzieci moje maja ,mieli tylko jednego ojca,Tragedie rodzinne wspominaja zawsze.A działo sie działo nie do opisania bo wstyd.To co potrafiła narobic kochanka ,kobieta lekkich obyczajow.Zycze wam szczescia i pokazania kurwie ze ty jako zona jestes zwyciezca.

Odpowiedz
~zdrada
~zdrada ponad rok temu

@~mania40: napewno stanie sie jakas kara.w moim przypadku nastepnym ktorym rozbiła rodziny ,wcale ,ani ona ,ani ci faceci nie mieli fajnego zycia ,tylko klopoty ,dlugi do konca zycia.przeciez taka pani musi byc elegancka ,a to kosztuje.pozory jak wyglada i ubiera sie bardzo myla.mozna zyc rowniez na pozyczkach panow ,ktorzy nie sprostuja wymaganiom.ja za to mam spokoj i nie martwie sie ,ze moj kochany mezulek nie spotka sie z kochanica..dobrze zrobiłam ,ze odpłaciłam zdrowiem ,ale kochanice rozgoniłam.zostały tylko bardzo niemile wspomnienia,a te najbardziej sie pamieta ,jak klamał,gdy sie z nia ukrywał.sam tez zapłacił najgorsza kare,ale mimo wszystko był moim mezem .nie oddałam go tej co zyła cudzymi rodzinami i krzywda wyrzadzona rowniez dzieciom i one tez bardzo ucierpiały.pijanstwo i awantury ojca ,ktory dał im zycie.to straszne.potem duzo naprawił na moja korzysc,dzieki tem jestem szczesliwsza i mam normalne zycie i wsparcie u dzieci.zalezy jak u kogo sie potoczy.czasem u niektorych czas zaleczy rany na zawsze jak maz sie bedzie mocno starał.

Odpowiedz
~jestem wolna
~jestem wolna ponad rok temu

@~zdradzona-wygrana@o2.pl: To zalezy w jakim przypadku dac wolna reke.To u kazdego jest inaczej.Ja powiedziałam wybieraj rodzine albo kurwe.Chciałam aby opuscił mieszkanie to powiedział ZE DO KURWY nie pojdzie.Zostałam z tym kurwiarzem ,nie miałam gdzie pojsc z trojka dzieci.Zycie po zdradzie juz nie jest takie same ,zadna milosc.Gdyby odszedł do mlodej kurwy to wiedział ze nie utrzyma jej ,jej dziecka i swoich troje .alimenty by go wykonczyły.Tu sie samo rozstrzygło rozłaczyła nas smierc bez rozwodu.Dzis odetchnełam choc dawno koszmar sie skonczył.Jestem szczesliwa i bałam sie z kim kolwiek wiazac.

Odpowiedz
~zdradzona-wygrana@o2.pl
~zdradzona-wygrana@o2.pl ponad rok temu

w żadnym wypadku nie jestem i nie będę za zdradzającymi mężami, nigdy tego nie powiedziałam. moim zdaniem trzeba dać mu wolną drogę ale niech sam się pakuje, niby dlaczego to My mamy ich pakować.

Odpowiedz
~głupi ham
~głupi ham ponad rok temu

@~zdradzona-wygrana@o2.pl: zdrada mojego meza to patologia ,jak twierdził chciał sie tylko zabawic nieznanym seksem takim co widział tylko na filmach porno.twierdził ze nie odszedł by do niej ,zreszta nie utrzymał by jej i swojej rodziny.jak go spakowałam to odchodził ale do schorowanego ojca ,potem kleknał na kolana i jak pies prosił ze nie odejdzie.gdy powiedziałam o tym tesciowi to on na to ,ze by go pognał tam gdzie raki zimuja.dziwne ze do kochanicy nie poszedł ,a prosilam jego zeby poszedł ,tylko dał mi na utrzymanie dzieci bo z jednej mojej pensji bylaby bieda..i co za wygrana.on nie utrzymał sam nawet swojej rodziny.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrada
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrada
Zdrada

Zdrada fizyczna

Zdrada fizyczna

Zdrada fizyczna i emocjonalna jest tak samo bolesna. Przed wybaczeniem zdrady należy zastanowić się, czy ratowanie związku jest możliwe.

Zdrada

Dowiedz się, dlaczego kobiety zdradzają

Dowiedz się, dlaczego kobiety zdradzają

Dlaczego kobiety zdradzają? Zazwyczaj to skłonność mężczyzn do zdrady przyciąga większość naszej uwagi, ale kobiety również nie są na nią odporne (...) . Ważne jest, aby zrozumieć powody zdrady kobiety oraz powody, którymi...

Zdrada

Dlaczego zdradzamy swoich partnerów?

Dlaczego zdradzamy swoich partnerów?

do zdrad w związkach szczęśliwych, w których partnerzy są ze sobą związani emocjonalnie i spełniają się w życiu. Kiedy jednak w związku (...) zdradą? Doktor Sue Johnson prowadziła przez ostatnie dziesięciolecia badania,...

Zdrada

Szpiegująca uwodzicielka

Monika ma 26 lat, figurę modelki i burzę złotych loków. Pracuje w biurze detektywistycznym. Działa na zlecenie narzeczonych, żon, podejrzliwych teściów albo siostry panny młodej. Jej celem są mężczyźni, których poddaje się testowi wierności. O sobie mówi...

Zdrada

Gdy partner zdradza...

Gdy partner zdradza...

Często po zdradzie męża pojawia się żal, smutek, szok, łzy, rozczarowanie, poczucie niesprawiedliwości oraz chęć dokonania zemsty na współmałżonku (...) , którego wiele par, niestety, nie potrafi przetrwać. Nawet najbardziej zgrane, idealne...

Zdrada

Kryzys wieku średniego u mężczyzn

Kryzys wieku średniego u mężczyzn

o zdradzie stałej partnerki. Niestety, kryzys wieku średniego może dotknąć każdego mężczyznę, niezależnie od kondycji, pozycji społecznej czy statusu (...) , romans i zdrada w związku, obsesyjne zainteresowanie młodszymi...

Zdrada

Kiedy zaczyna się zdrada? (WIDEO)

Temat zdrady w związku tak naprawdę każdy z nas postrzega inaczej. Nie mówimy tu o opinii osoby zdradzonej i tej, przez którą została ona zdradzona (...) , a bardziej ogólnie o kobietach i mężczyznach. Dla panów zdrada...

Zdrada

Zdrada kontrolowana. Czy jest możliwa? (WIDEO)

takie jak, chociażby przyzwolenie na zdradę. Podobną decyzję mogą podjąć pary zgodne, żyjące w partnerstwie i wzajemnym zaufaniu. Czy jednak zdrada kontrolowana (...) to dobre rozwiązanie? Pewne jest, że przy utrzymywaniu...