Trwa ładowanie...

Winstrol - charakterystyka, skutki uboczne, przeciwwskazania, kontrowersje wokół dopingu

 Aleksandra Miłosz
23.04.2021 12:23
Winstrol to steryd anaboliczny, który powoduje szybszy przyrost masy mięśniowej
Winstrol to steryd anaboliczny, który powoduje szybszy przyrost masy mięśniowej (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Każdy kto kiedykolwiek marzył o tym, jak zwiększyć masę mięśniową albo lepszych wynikach na bieżni, z pewnością spotkał się z nazwą winstrol. Winstrol, znany także pod nazwą Stanozolol, jest najpopularniejszym środkiem dopingującym we współczesnym sporcie. Korzystają z niego zawodnicy wielu dyscyplin sportowych, którzy marzą o idealnej sylwetce i lepszych wynikach. Czy jednak ten środek dopingujący jest bezpieczny dla ludzkiego organizmu?

spis treści

1. Co to jest Winstrol?

Winstrol jest sterydem anabolicznym, co oznacza, że ma zdolność do budowania nowych tkanek. To właśnie dzięki tej właściwości jest tak popularny wśród kulturystów. Zwiększenie syntezy białek, które wpływa na przyrost mięśni, a co za tym idzie także siły, jest możliwe dzięki zmianom chemicznym zachodzącym w mięśniach. Winstrol wspiera te zmiany i wpływa na szybkość wchłaniania się składników odżywczych w błony komórek mięśniowych.

Dzięki temu w organizmie sportowca buduje się tzw. suchy mięsień, czyli taki, który jest pozbawiony nie tylko tłuszczów, ale też wody. Takie działanie na budowę mięśni winstrol zawdzięcza swojej budowie chemicznej. Jest pochodną metabolitu testosteronu, czyli najbardziej znanego hormonu, wspierającego syntezę białek i stymulującego rozwój mięśni.

Zobacz film: "Dieta kulturysty"

Winstrol jest jednak środkiem niebezpiecznym dla zdrowia i powinien być stosowany tylko po konsultacji z lekarzem. Specjaliści niekiedy zalecają jego przyjmowanie w leczeniu nawracającego i przewlekłego obrzęku kończyn, gardła i twarzy. Stosowany w innym celu może wywołać groźne dla zdrowia i życia skutki uboczne.

2. Skutki uboczne Winstrolu

Należy pamiętać, że winstrol jest substancją toksyczną. W związku z tym może wywoływać w organizmie szereg niepożądanych skutków. Winstrol wpływa przede wszystkim na krew – powoduje znaczny wzrost złego cholesterolu i spadek dobrego, nawet o 99%. Winstrol w tabletkach może niekorzystnie wpływać na pracę układu pokarmowego, wywoływać zgagę, wzdęcia jelit, nudności i wymioty, a nawet doprowadzić do uszkodzenia wątroby.

Z kolei wersja iniekcyjna winstrolu może spowodować zakażenia bakteryjne przy zastosowaniu nieodpowiedniej higieny. Zatrucie organizmu może też objawiać się typową reakcją alergiczną, czyli dusznościami w klatce piersiowej, obrzękiem górnych dróg oddechowych oraz wysypką na ciele. Może pojawić się także drętwienie rąk i nóg, bóle głowy czy bezsenność.

Skład winstrolu może też wpływać na funkcjonowanie hormonów w organizmie. W związku z tym u mężczyzn mogą pojawiać się częste i długotrwałe erekcje lub powiększenie piersi), a u kobiet zaburzenia miesiączkowania, wypadanie włosów albo zmiana barwy głosu. Winstrol przyjmowany przez kobiety w ciąży wpływa na rozwój wad wrodzonych noworodka, dlatego na kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę warto odstawić przyjmowanie winstrolu.

Zobacz także:

3. Przeciwwskazania stosowania leku

Stosowanie winstrolu może spowodować pojawienie się wielu reakcji ubocznych organizmu. Warto pamiętać, że jest to środek dopingujący, który widnieje na liście farmaceutyków niebezpiecznych dla naszego zdrowia. W związku z tym nie powinien być stosowany bez wyraźnego zalecenia lekarza.

Pod żadnym pozorem nie powinien być przyjmowany przez osoby cierpiące na niektóre zaburzenia i choroby, ponieważ w ich przypadku może spowodować poważne uszkodzenia narządów, a nawet doprowadzić do śmierci. Zażywanie winstrolu nie jest wskazane dla osób, które chorowały na raka prostaty bądź raka piersi.

Może być groźny także dla osób zmagających się z chorobami serca lub chorobami naczyń krwionośnych, a także w wypadku przebytego zawału serca. Stosowanie winstrolu może mieć negatywne skutki także podczas problemów z krzepliwością krwi oraz w trakcie leczenia doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi. Winstrol nie powinien być również stosowany przez diabetyków i przez osoby cierpiące na zaburzenia pracy wątroby oraz nerek.

4. Winstrol i niedozwolony doping

Winstrol nie jest stosowany jedynie przez kulturystów, którzy chcą zadbać o swój umięśniony wygląd, ale także przez popularne, światowe gwiazdy sportu. Jak wiadomo międzynarodowy świat sportu zabrania stosowania zawodowym sportowcom dopingu, który wpływa nie tylko na rozwój ich sylwetki, ale także na wyniki w ich rodzimych konkurencjach.

Według oficjalnego raportu CSAC (Stanowej Komisji ds. Sportu Stanu Kalifornia), tylko w ciągu prawie 3 miesięcy w 2007 roku aż 28 przebadanych zawodników zostało przyłapanych na nielegalnym dopingu. W związku z narastającym problemem dopingu, wiele krajów wraz z rozpoczęciem 2015 roku przyjęło zaostrzone prawo dotyczące sankcji wobec zawodników sięgających po niedozwolone środki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze