Winstrol - charakterystyka, skutki uboczne, przeciwwskazania

Każdy kto kiedykolwiek marzył o szybkim przyroście masy mięśniowej albo lepszych wynikach na bieżni, z pewnością spotkał się z nazwą winstrol. Winstrol, znany także pod nazwą Stanozolol, jest najpopularniejszym środkiem dopingującym we współczesnym sporcie. Korzystają z niego zawodnicy wielu dyscyplin sportowych, którzy marzą o idealnej sylwetce i lepszych wynikach. Czy jednak ten środek dopingujący jest bezpieczny dla ludzkiego organizmu?

Winstrol - charakterystyka

Winstrol jest sterydem anabolicznym, co oznacza, że ma zdolność do budowania nowych tkanek. To właśnie dzięki tej właściwości jest tak popularny wśród kulturystów. Zwiększenie syntezy białek, które wpływa na przyrost mięśni, a co za tym idzie także siły, jest możliwe dzięki zmianom chemicznym zachodzącym w mięśniach. Winstrol wspiera te zmiany i wpływa na szybkość wchłaniania się składników odżywczych w błony komórek mięśniowych. Dzięki temu w organizmie sportowca buduje się tzw. suchy mięsień, czyli taki, który jest pozbawiony nie tylko tłuszczów, ale też wody. Takie działanie na budowę mięśni winstrol zawdzięcza swojej budowie chemicznej. Jest pochodną metabolitu testosteronu, czyli najbardziej znanego hormonu, wspierającego syntezę białek i stymulującego rozwój mięśni. Winstrol jest jednak środkiem niebezpiecznym dla zdrowia i powinien być stosowany tylko po konsultacji z lekarzem. Specjaliści niekiedy zalecają jego przyjmowanie w leczeniu nawracającego i przewlekłego obrzęku kończyn, gardła i twarzy. Stosowany w innym celu może wywołać groźne dla zdrowia i życia skutki uboczne.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Winstrol - skutki uboczne

Należy pamiętać, że winstrol jest substancją toksyczną. W związku z tym może wywoływać w organizmie szereg niepożądanych skutków. Stanozolol wpływa przede wszystkim na krew – powoduje znaczny wzrost złego cholesterolu i spadek dobrego, nawet o 99%. Winstrol w tabletkach może niekorzystnie wpływać na pracę układu pokarmowego, wywoływać zgagę, wzdęcia, nudności i wymioty, a nawet doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Z kolei wersja iniekcyjna może spowodować zakażenia bakteryjne przy zastosowaniu nieodpowiedniej higieny. Zatrucie organizmu może też objawiać się typową reakcją alergiczną, czyli dusznościami, obrzękiem górnych dróg oddechowych oraz wysypką na skórze. Może pojawić się także drętwienie kończyn, bóle głowy czy bezsenność. Skład winstrolu może też wpływać na funkcjonowanie hormonów w organizmie. W związku z tym u mężczyzn mogą pojawiać się częste i długotrwałe erekcje lub powiększenie piersi, a u kobiet zaburzenia miesiączkowania, wypadanie włosów albo zmiana barwy głosu. Przyjmowany przez kobiety w ciąży wpływa na rozwój wad wrodzonych nienarodzonego dziecka, dlatego na kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę warto odstawić przyjmowanie winstrolu.

Winstrol - przeciwwskazania

Stosowanie winstrolu może spowodować pojawienie się wielu reakcji ubocznych organizmu. Warto pamiętać, że jest to środek dopingujący, który widnieje na liście farmaceutyków niebezpiecznych dla naszego zdrowia. W związku z tym nie powinien być stosowany bez wyraźnego zalecenia lekarza. Pod żadnym pozorem nie powinien być przyjmowany przez osoby cierpiące na niektóre zaburzenia i choroby, ponieważ w ich przypadku może spowodować poważne uszkodzenia narządów, a nawet doprowadzić do śmierci. Zażywanie winstrolu nie jest wskazane dla osób, które chorowały na raka prostaty bądź raka piersi. Może być groźny także dla osób zmagających się z chorobami serca lub chorobami naczyń krwionośnych, a także w wypadku przebytego zawału serca. Jego stosowanie może mieć negatywne skutki także podczas problemów z krzepliwością krwi oraz w trakcie leczenia doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi. Nie powinien być również stosowany przez diabetyków i przez osoby cierpiące na zaburzenia pracy wątroby oraz nerek.

Winstrol - kontrowersje wokół dopingu

Winstrol nie jest stosowany jedynie przez kulturystów, którzy chcą zadbać o swój umięśniony wygląd, ale także przez popularne, światowe gwiazdy sportu. Jak wiadomo międzynarodowy świat sportu zabrania stosowania zawodowym sportowcom dopingu, który wpływa nie tylko na rozwój ich sylwetki, ale także na wyniki w ich rodzimych konkurencjach. Według oficjalnego raportu CSAC (Stanowej Komisji ds. Sportu Stanu Kalifornia), tylko w ciągu prawie 3 miesięcy w 2007 roku aż 28 przebadanych zawodników zostało przyłapanych na nielegalnym dopingu. W związku z narastającym problemem dopingu, wiele krajów wraz z rozpoczęciem 2015 roku przyjęło zaostrzone prawo dotyczące sankcji wobec zawodników sięgających po niedozwolone środki.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Odżywki dla sportowców - suplementy, kreatyna, napoje energetyzujące a izotoniczne
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Odżywki dla sportowców - suplementy, kreatyna, napoje energetyzujące a izotoniczne
Wybielanie zębów - przyczyny, przeciwwskazania, metody, skutki uboczne

Wybielanie zębów u stomatologa

Wybielanie zębów u stomatologa

Wybielanie w gabinecie stomatologicznym to najdroższa i najszybsza metoda wybielania zębów. Jednak jego inwazyjność sprawia, że nie jest dla każdego.

Wybielanie zębów - przyczyny, przeciwwskazania, metody, skutki uboczne

Bielsze zęby dzięki wybielaniu

Bielsze zęby dzięki wybielaniu

Olśniewający uśmiech może być w zasięgu twojej ręki. Wszystko zawdzięczamy dynamicznie rozwijającej się technice wybielania zębów.

Chirurgia plastyczna

Na czym polega ciągłość opieki (WIDEO)

Na czym polega ciągłość opieki (WIDEO) Odtwórz wideo

i wychwytywane potencjalne skutki uboczne są niezwykle istotne, bo mogą pojawić się nieprzewidziane komplikacje, które wymagają natychmiastowego (...) , oraz wykluczone przeciwwskazania ze strony pacjenta....

Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Antykoncepcja - wkładka wewnątrzmaciczna (WIDEO)

Antykoncepcja - wkładka wewnątrzmaciczna (WIDEO) Odtwórz wideo

? Czy ma skutki uboczne wpływające na zdrowie korzystającej z niej kobiety? Na te pytania odpowiada lekarz Katarzyna Pietuch. Spiralka wewnątrzmaciczna

Wybielanie zębów - przeciwwskazania, metody, sposób nakładkowy, profesjonalny zabieg w gabinecie stomatologicznym, efekty uboczne, naturalne metody

Sposoby wybielania zębów

Sposoby wybielania zębów

Technika wybielania zębów.

Wybielanie zębów - przyczyny, przeciwwskazania, metody, skutki uboczne

Białe zęby

Białe zęby

Nasze zęby żółkną z upływem czasu. Codzienne picie kawy lub herbaty, palenie papierosów, a nawet przyjmowanie antybiotyków wpływają negatywnie na stan naszego uzębienia.