Trwa ładowanie...

Wirus ebola – objawy, zarażenie, leczenie

Wirus ebola wywołuje gorączkę krwotoczną ebola, która jest śmiertelną chorobą zakaźną. Czym objawia się gorączka krwotoczna ebola? Jaki jest przebieg gorączki krwotocznej? Jak można się zarazić wirusem ebola? Czy chorobę można wyleczyć i całkowicie pozbyć się wirusa ebola?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Objawy wirusa ebola

Gorączka krwotoczna wywołana wirusem ebola, występuje najczęściej w krajach tropikalnych. Dochodziło jednak do wykrycia przypadków zakażenia wirusem ebola również w Ameryce Północnej, w Europie i w Azji.

Pierwsze objawy zakażenia wirusem ebola pojawiają się najczęściej po 2 dniach, ale może się zdarzyć, że wirus uaktywni się dopiero po ponad 20 dniach. Choroba trwa około 2 tygodni. Do najczęstszych objawów gorączki krwotocznej wywołanej przez wirus ebola zaliczamy bóle mięśni, biegunkę, wysoką gorączkę, wymioty, wysypkę, bóle brzucha, bóle głowy oraz bóle klatki piersiowej.

Charakterystycznym objawem gorączki krwotocznej jest również obfite krwawienie z jam ciała, a także krwotoki wewnętrzne. Osoba cierpiąca na tę chorobę często traci przytomność. Niekiedy u chorego pojawiają się zaburzenia psychiczne.

Gorączka krwotoczna wywołana wirusem ebola, występuje najczęściej w krajach tropikalnych.
Gorączka krwotoczna wywołana wirusem ebola, występuje najczęściej w krajach tropikalnych.

2. Zarażenie wirusem ebola

Wirusem ebola można się zarazić przez bezpośredni kontakt z osobą lub z zakażonym zwierzęciem. Mowa tutaj o kontakcie z krwią, moczem, śliną lub wymiocinami zarówno żywego, jak i martwego nosiciela. Wirusem ebola nie można zarazić się poprzez kontakt z artykułami spożywczymi, pływając w basenie, dotykając pieniędzy ani poprzez ugryzienie komara. Wirus ebola nie przenosi się drogą powietrzną. Samo ryzyko zakażenia wirusem ebola jest bardzo niskie.

Jakie choroby przenoszą komary?
Jakie choroby przenoszą komary? [7 zdjęć]

Ugryzienie przez zakażonego owada u niektórych nie wywołuje żadnych objawów, u innych może być przyczyną...

zobacz galerię

3. Leczenie gorączki krwiotocznej

Leczenie gorączki krwiotocznej wywołanej przez wirus ebola, polega na leczeniu objawowym. Niestety, obecnie nie ma leku, który zapobiegałby zachorowanie na tę chorobę. Wirus ebola ginie narażony na światło słoneczne, wysoką temperaturę, wskutek działania mydła, wybielaczy i suszenia w temperaturze ponad 60 stopni. Wypranie w pralce ubrań, które zostały skażone wirusem ebola, całkowicie go niszczy.

Warto jednak podkreślić, że wirus ebola może ukrywać się po wyleczeniu. Niekiedy wybiera sobie za kryjówkę płyn w oku, gdzie może być przyczyną zapalenia błony naczyniowej, a nawet do utraty wzroku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.