Trwa ładowanie...

Tu padł rekord pandemii COVID-19. Wirus opanował już cały kraj

 Karolina Rozmus
25.11.2022 12:27
W Chinach sytuacja wymknęła się spod kontroli
W Chinach sytuacja wymknęła się spod kontroli (Getty Images)

We czwartek informowaliśmy o rekordzie zakażeń w Pekinie. Tymczasem w piątek chińskie władze odnotowały kolejny rekord - koronawirus opanował całe Chiny. Lockdownem objętych jest ponad 400 mln obywateli.

spis treści

1. Sytuacja wymyka się spod kontroli

We czwartek pisaliśmy o rekordzie zakażeń w Pekinie. Tymczasem w piątek chińskie władze zgłosiły nowy najwyższy bilans zakażeń koronawirusem od początku pandemii. Z ogniskami infekcji walczą wszystkie regiony Chin kontynentalnych, a według analityków lockdowny dotykają obecnie ponad 400 mln ludzi i 21,1 proc. chińskiego PKB.

Od dwóch dni bilanse zakażeń w Chinach są wyższe niż w połowie kwietnia, gdy w zamieszkanym przez 25 mln osób Szanghaju obowiązywał surowy lockdown, który ostatecznie zniesiono dopiero po dwóch miesiącach. Obecnie infekcji jest więcej i są bardziej rozsiane po kraju.

Zobacz film: "Test zdrowia: Zdrowotne skutki pandemii będziemy odczuwać latami"

W piątek państwowa komisja zdrowia zgłosiła łącznie ponad 32,6 tys. zakażeń lokalnych, przy czym 29,6 tys. z nich określono jako przypadki bezobjawowe. Zgodnie z chińskimi przepisami zakażeni, również ci bez objawów, muszą być izolowani w rządowych ośrodkach kwarantanny.

Najwięcej infekcji wciąż wykrywanych jest w wysoko uprzemysłowionym Kantonie na południu Chin oraz Chongqing w południowo-zachodniej części kraju. Ogniska rosną jednak również w Pekinie, Chengdu, Jinanie, Lanzhou, Xianie i Wuhanie – wynika z komunikatu komisji zdrowia.

Choć początkowo dla chińskich władz polityka "zero COVID" wydawała się prostą drogą do sukcesu, okazuje się, że wirus tak łatwo się nie poddaje. Masowe lockdowny, testowanie i izolowanie obywateli Chin nie tylko nie uwolniły kraju od SARS-CoV-2, ale też odbiły się mocno na gospodarce.

2. Ile kosztuje polityka "zero COVID"?

Chińskie władze obstają przy polityce "zero COVID" i utrzymują restrykcje określane jako najsurowsze na świecie. Według opublikowanego w czwartek raportu firmy analitycznej Nomura lockdowny dotykają obecnie obszary odpowiadające za 21,1 proc. PKB Chin, podczas gdy miesiąc temu było to tylko 9,5 proc. PKB – przekazał dziennik "South China Morning Post".

Nomura spodziewa się, że w nadchodzących kilku tygodniach w lockdownach będzie już 30 proc. chińskiej gospodarki. Wcześniej w tym tygodniu firma szacowała, że restrykcje dotykają 412 mln Chińczyków.

Chiny od początku pandemii opowiadają się za polityką "zero COVID"
Chiny od początku pandemii opowiadają się za polityką "zero COVID" (Getty Images)

"Podczas gdy lokalni urzędnicy nasilają masowe testy i wprowadzają częste częściowe lockdowny, by wyeliminować wirusa, jak dotąd w czwartym kwartale nastąpiło szeroko zakrojone pogorszenie mobilności i wskaźników biznesowych (…) Spadek większości wskaźników jest nawet gorszy niż (w drugim kwartale), gdy Szanghaj i kilka innych miast było w powszechnym lockdownie" – napisano w raporcie Nomury.

Polityka "zero COVID" i jej skutki gospodarcze wywołują niezadowolenie społeczne. W 18-milionowym Kantonie dochodziło do protestów i starć pomiędzy zamkniętymi w lockdownach pracownikami napływowymi a policją. Według mediów setki osób zostały na ulicach bez dachu nad głową, bo po kwarantannie w rządowych izolatoriach nie wpuszczono ich do mieszkań.

Do zamieszek związanych częściowo z restrykcjami covidowymi doszło w tym tygodniu w największej fabryce telefonów iPhone’ów na świecie – w zakładach firmy Foxconn, podwykonawcy koncernu Apple’a, w mieście Zhengzhou w środkowych Chinach. Z nagrań krążących w mediach społecznościowych wynika, że służby porządkowe stłumiły protest robotników, którzy zarzucali firmie, że nie chciała wywiązać się ze zobowiązań finansowych.

Źródło: PAP

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze