Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Małgorzata Jezierska

Witamina B complex – właściwości, niedobór

Avatar placeholder
13.04.2021 10:23
Witamina B complex odpowiada za prawidłową pracę układu nerwowego
Witamina B complex odpowiada za prawidłową pracę układu nerwowego (123rf.com)

Witamina B complex jest bardzo pożyteczna dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Nie każdy jednak wie, że termin B complex oznacza tak naprawdę zbiór witamin z grupy B. Witaminy B complex to związki chemiczne o różnej budowie, które cechuje idealna rozpuszczalność w wodzie. Witaminy z grupy B są labilne pod wpływem czynników środowiskowych (temperatura, światło, tlen) i nie kumulują się w organizmie z wyjątkiem witaminy B12, która gromadzi się, głównie w wątrobie oraz witaminy B1 gromadzonej w mięśniach. Witaminy B complex są rozpuszczalne w wodzie, więc wraz z moczem i potem usuwane są z organizmu, dlatego trzeba codziennie dostarczać je z pożywieniem lub w formie suplementów. Grupa witamin B complex aktywuje do działania pełen metabolizm komórkowy.

spis treści

1. Właściwości witaminy B complex

Witamina B complex oznaczająca zbiór witamin z grupy B jest konieczna w trakcie rekonwalescencji, po operacjach. Zwiększone zapotrzebowanie jest również w czasie ciąży, ale i podczas laktacji. Witaminy B complex są także potrzebne przy nadkwasocie żołądka, przy kuracji lekami chemicznymi i przeczyszczającymi. Oczywiście grupa witamin B complex musi być podawana według ścisłych norm ustalonych przez Instytut Żywności i Żywienia. Niektóre witaminy z grupy B są syntetyzowane przez niektóre jelitowe bakterie.

Witamina B complex wspomaga prawidłową pracę układu nerwowego
Witamina B complex wspomaga prawidłową pracę układu nerwowego
Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Grupa witamin B complex określana również potocznie jako witamina B complex odpowiada za prawidłową pracę układu nerwowego, czyli za zdrowie psychiczne. Inne funkcje, jakie posiadają witaminy B complex to dla przykładu łagodzenie nerwowego napięcia, bardzo pozytywnie wpływają na nastrój. Właściwie wszystkie witaminy z grupy B biorą udział w procesach metabolicznych np. biorą udział w procesie przyswajania węglowodanów, zamieniają glukozę na energię. Grupa witamin B complex wspiera sprawność umysłu, czyli sprawność intelektualną. Oprócz tego witaminy z tej grupy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia i układu pokarmowego. Grupa witamin B complex to cały zestaw witamin z grupy B przykładowo:

  • Tiamina – wspomaga pracę układu naczyniowego
  • Ryboflawina – wspiera układ odpornościowy
  • Niacyna – bierze czynny udział w syntezie hormonów płciowych
  • Cholina – współtworzy strukturę komórek
  • Kwas pantotenowy – odpowiada za gospodarkę energetyczną w organizmie
  • Biotyna – wpływa na właściwy rozwój i wzrost organizmu
  • Inozytol – jest składnikiem lecytyny
  • Kwas foliowy – wspomaga pracę układu nerwowego, krwiotwórczego, odgrywa istotną rolę w metabolizmie.
Jakie witaminy i minerały wpływają pozytywnie na pracę mózgu?
Jakie witaminy i minerały wpływają pozytywnie na pracę mózgu? [7 zdjęć]

Witamina B poprawia pamięć. Gdy czujemy się zmęczeni, może to oznaczać, że nasz organizm ma niedobór

zobacz galerię

2. Niedobór witamin B complex

Ponieważ grupa witamin B complex odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, dlatego też jej niedobór może powodować nie tylko drobne dolegliwości, ale też nieodwracalne zmiany w pracy narządów wewnętrznych. Szczególną uwagę na to, aby grupa witamin B complex była dostarczana we właściwych ilościach organizmowi, powinny zwracać osoby uzależnione od nikotyny czy alkoholu, ale także osoby, które żyją w permanentnym stresie. Brak witamin z tej konkretnej grupy może wpływać na przyśpieszenie infekcji czy procesów chorobowych.

To też warto wiedzieć

Gdy mamy do czynienia z niedoborem witaminy B complex, może dojść do zaburzeń w systemie nerwowym przykładowo pojawia się osłabienie, drżenie rąk, dystrofia mięśni. Niedobór witamin w tej grupy może też wpływać na częściej pojawiające się stany zapalne skóry. Zwiększa się też męczliwość oczu, pojawia się łzawienie czy nadwrażliwość na światło.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze