Witamina D może chronić młodych przed rakiem jelita grubego. Najnowsze wyniki badań
Zwiększenie w diecie udziału pokarmów bogatych w witaminę D może znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju raka jelita grubego lub polipów jelita grubego u osób przed 50. rokiem życia. Zdaniem badaczy dotyczy to jednak wyłącznie witaminy D dostarczanej organizmowi poprzez dietę.
1. Witamina D może chronić przed nowotworem jelita grubego
Wyniki badania kohortowego ponad 94 tysięcy kobiet, opublikowane w "Gastroenerology", wskazały związek pomiędzy zwiększeniem udziału witaminy D w diecie a mniejszym ryzykiem rozwoju nowotworu jelita grubego lub polipów u osób przed 50. rokiem życia.
Badanie, będące owocem pracy naukowców m.in. z bostońskiego Dana-Farber Cancer Institute oraz Harvard TH Chan School of Public Health, może uzasadnić konieczność zwiększenia ilości dostarczanej z pożywieniem witaminy D w celu profilaktyki nowotworów i stanów przedrakowych końcowego odcinka układu pokarmowego.
Badacze zwrócili uwagę na to, że od dłuższego czasu nowotwory jelita grubego diagnozowane są u coraz młodszych osób, podczas gdy przez dekady uznawano, że głównym czynnikiem ryzyka w przypadku tego nowotworu jest wiek powyżej 50. roku życia.
Współautor badań, dr Kimmie Ng, i pozostali badacze odnotowali, że od kilkudziesięciu lat spada systematycznie spożycie produktów bogatych w witaminę D: jaj, grzybów, ryb czy mleka. Zauważyli również rosnący problem niedoboru witaminy D w kolejnych pokoleniach.
Te obserwacje zrodziły pytanie o to, czy niedobory w diecie mogą być przyczyną występowania nowotworów jelita grubego u coraz młodszych osób.
"Odkryliśmy, że całkowite spożycie witaminy D wynoszące 300 j.m. dziennie lub więcej (mniej więcej tyle, co niewiele ponad 700 ml mleka) wiązało się z około 50 proc. niższym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego" – tłumaczyli autorzy badań.
2. Witamina D w diecie
Analiza danych na podstawie kwestionariuszy, które wypełniały ankietowane pielęgniarki, będące uczestniczkami badania, pokazały, że istnieje związek pomiędzy zwiększeniem podaży witaminy D w diecie, a mniejszym ryzkiem nowotworu i polipów jelita grubego. Dotyczyło to jednak osób przed 50. rokiem życia – w późniejszym wieku badacze nie odnotowali takiej korelacji i nie są w stanie ocenić, z czego może to wynikać.
Badacze podkreślili, że zmniejszone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego czy pojawienie się polipów zaobserwowali tylko w przypadku tych uczestników projektu, u których zwiększona została podaż witaminy D przez odpowiednią dietę – zwłaszcza nabiał – a nie przez suplementy.
Obecnie przyjmuje się, że dieta powinna pokrywać zapotrzebowanie na witaminę D w 20 proc., podczas gdy 80. proc. powinno pochodzić z syntezy skórnej, do której dochodzi wskutek ekspozycji na słońce. Ponieważ m.in. warunki klimatyczne utrudniają podaż witaminy D na właściwym poziomie, lekarze zalecają także suplementację tego prohormonu, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.