Trwa ładowanie...

Witamina D redukuje infekcje układu oddechowego

Lek. Mateusz Nawrocki
17.11.2016 13:25
Witamina D redukuje infekcje układu oddechowego
Witamina D redukuje infekcje układu oddechowego

Badacze z Uniwersytetu w Colorado Anschutz Medical Campus odkryli, że wysokie dawki witaminy D redukują ryzyko ostrych chorób układu oddechowego u starszych osób. Wyniki rozważań zostały opublikowane w magazynie „Journal of the American Geriatrics Society” i umożliwiają poznanie przyczyn poważnych chorób, osłabienia i zgonów pacjentów w domach opieki i innych placówkach podobnego typu.

„Po prawie rocznych badaniach zauważyliśmy niemal 40-procentowe zmniejszenie występowania ostrych chorób układy oddechowego u osób, które stosowały wyższe dawki witaminy D” - podaje Adit Ginde, główny autor badania, profesor medycyny ratunkowej na Uniwersytecie Kolorado. „Witamina D może poprawić działanie układu immunologicznego w walce z infekcjami, wzmacniając jego pierwszą linię obrony”.

Ginde zaznacza, że u starszych osób, właśnie pierwsza linia obrony często zawodzi.

Pacjenci domów opieki szczególnie narażeni są na wiele chorób, w tym układu oddechowego
Pacjenci domów opieki szczególnie narażeni są na wiele chorób, w tym układu oddechowego (123RF)
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Witamina D może także chronić przed zaostrzeniami w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POCHP). Jednocześnie badania wykazały, że przyjmowanie większych jej ilości miało związek ze zwiększoną ilością upadków.

Najnowsze badanie kliniczne opierało się na analizie wpływu witaminy D na infekcje układu oddechowego u pensjonariuszy domów opieki.

Jakie produkty spożywcze mają najwięcej witaminy D?
Jakie produkty spożywcze mają najwięcej witaminy D? [7 zdjęć]

Nie bez powodu mówi się, że najlepszym źródłem witaminy D jest słońce. To właśnie pod wpływem jego promieni

zobacz galerię

W rocznym eksperymencie udział wzięło 107 osób w średnim wieku 84 lat. 55 z nich otrzymywało wysokie dawki witaminy D, czyli 100 tysięcy jednostek w skali miesiąca, co odpowiadało 3300-4300 jednostkom dziennie. Pozostałe 52 osoby otrzymywały niższe dawki, oscylujące w granicach 400-1000 jednostek na miesiąc.

Wyższe ilości witaminy D korelowały z niższą zachorowalnością na choroby układu oddechowego, ale przyczyniły się do większej ilości upadków (podwojenie ilości). Ginde zaznacza, że te odkrycia mogą znacząco przyczynić się do sposobu leczenia ostrych chorób układu oddechowego.

„Badania te mogą stanowić milowy krok w zakresie ochrony życia” - mówi dr Ginde. Jak dodaje, „lekarze mają bardzo mało możliwości terapeutycznych w walce z ostrymi chorobami układu oddechowego, szczególnie, że większość z nich to infekcje wirusowe, na które nie działają antybiotyki. Na pomoc przychodzi witamina D”.

Przeczytaj koniecznie

Ginde zaznacza, że chociaż witamina D nie zapobiega występowaniu chorób, może znacząco pomóc w ich leczeniu.

„Jeśli nasze badania znajdą potwierdzenie, może okazać się, że dzienne stosowanie wysokich dawek witaminy D może przyczynić się do zmniejszenia występowania ostrych chorób układu oddechowego u pacjentów znajdujących się pod długoterminową opieką” - podsumowuje Ginde.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze