Trwa ładowanie...

Specjaliści przyjrzeli się witaminom w naszych łzach

Avatar placeholder
13.01.2017 20:22
Specjaliści przyjrzeli się witaminom w naszych łzach
Specjaliści przyjrzeli się witaminom w naszych łzach

Dzieci często płaczą, ale te łzy mogą pomóc rzucić światło na rolę i potencjalne zastosowanie witamin znajdujących się we łzach. Maryam Khaksari, specjalista od badań w Laboratorium Metod Zaawansowanych Rozwiązań Chemicznych (CHARM) w Michigan Tech, jest głównym autorem artykułu na ten temat, który został niedawno opublikowany w "Experimental Eye Research".

"Naszym celem było poszukiwanie rentowności ustanowionych mierzalnych jednostek łez dla oceny ich odżywczych właściwości" – mówi Khaksari. "Twoje ciało nie może produkować witamin, a witaminy odzwierciedlają dostępne źródła pożywienia w organizmie. Tego, co czyni z nich dobre wskaźniki zdrowego żywienia".

Naukowcy pracują nad niedrogimi urządzeniami opartymi na badaniu łez lub pasków mikrofluidycznych, które poprawiłyby dostęp do badań poziomu niedoborów żywieniowych, szczególnie w zagrożonej populacji.

Jak piszą autorzy, niedobory żywieniowe są najczęściej leczonymi dolegliwościami, jednak objawy i ich reprezentacja znacząco odstają od faktycznego poziomu niedoborów chemicznych.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Łzy mogą posłużyć do badania poziomu niedoboru witamin w organizmie
Łzy mogą posłużyć do badania poziomu niedoboru witamin w organizmie

Powszechnie wiadomo, że u dzieci, niedobory składników odżywczych w diecie mogą mieć wpływ na całe życie, co jest jednym z głównych powodów, dla których Khaksari współpracował w czasie badań medycznych na UP Health System - Portage i Michigan Tech.

Skupili się oni na dzieciach, które miały 100 proc. płynną dietę opartą na mleku modyfikowanym lub pokarmie matki, aby zrozumieć związek pomiędzy odżywianiem rodzica i żywieniem niemowląt.

Również dane dietetyczne zebrane od rodziców pomogły ujawnić dostęp rodziców do zdrowej żywności.

Testom zostały poddane próbki łez i próbki krwi od 15 czteromiesięcznych niemowląt i ich rodziców. Na ogół, dzieci miały wyższe poziomy witamin rozpuszczalnych w wodzie, natomiast rodzice mieli wyższą zawartość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – w szczególności matki, miały tendencję do większych niedoborów wszystkich składników.

Na ogół, istnieje związek między rodzicami i dziećmi, a zespół wykazał korelację między witaminą E i B. Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym były wyjątkiem, ze znacznie wyższym poziomem witaminy B. Praca ma charakter wstępny, ale przedstawia obietnicę w wytyczaniu trendów w łzowych poziomach witamin.

ZOBACZ TAKŻE:

"Odkąd wiemy, że łzy zawierają witaminy" - mówi - "mogą one mieć rzeczywisty potencjał, aby zastąpić inne badania kliniczne".

Ogólnie przyjęte normy składników odżywczych w diecie często okazują się dla nas za niskie. Często używa się obecnie terminu niedożywienie, jednak należy pamiętać, że nie odnosi się on jedynie do głodujących dzieci w Afryce.

W Polsce przyjmuje się, że około 2 mln osób jest niedożywionych, a 5 mln na granicy niedożywienia. Są to zarówno dzieci z biednych rodzin, osoby starsze, jak i chore. Należy podkreślić, że osoby chore na przykład na nowotwory i osoby starsze potrzebują zdecydowanie większej dawki witamin i minerałów niż osoby młode i zdrowe.

Choć lekarze twierdzą, że aby zapewnić odpowiednie dawki składników odżywczych, wystarczy zdrowa zbilansowana dieta, to jednak nie zawsze jest to łatwe do osiągnięcia i nie każdy wie, co to tak naprawdę oznacza. Możemy wówczas, wspomagać się suplementami diety.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze