Trwa ładowanie...

Zobacz, do czego służy wkładka w opakowaniu mięsa mielonego

Avatar placeholder
27.11.2018 15:33
Do czego służy wkładka w opakowaniu mięsa mielonego?
Do czego służy wkładka w opakowaniu mięsa mielonego? (123rf.com)

Z pewnością nie raz zastanawiałeś się do czego służy wkładka znajdująca się w opakowaniu z mięsem mielonym. Zwykle wyrzuca się ją, zanim podda się mięso obróbce termicznej. Do czego potrzebna jest ta wkładka?

1. Pochłania wilgoć i drobnoustroje

Surowe mięso włożone w szczelnie zamknięte opakowania, zwykle zawiera też dodatek w postaci cienkiej, białek wkładki. Jej zadaniem jest pochłanianie płynów, które naturalnie wyciekają nie tylko z mięsa mielonego, ale też kawałków drobiu, owoców morza czy innych rodzajów mięs. Oprócz pochłaniania nadmiernej ilości płynów, wkładka spełnia jeszcze jedną rolę.

W płynie z surowego mięsa mogą znaleźć się aktywne bakterie, które namnażają się na mięsie. W dużym stężeniu są one niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wkładka pełni też funkcję antybakteryjną. Wraz z płynem wchłania potencjalnie szkodliwe bakterie i inne drobnoustroje.

Dzięki swoim właściwościom chłonącym wkładka pozwala również na dłuższe zachowanie świeżości produktu. W wilgotnym środowisku mięso szybciej się psuje. Dzięki wkładce może dłużej przebywać w ladzie chłodniczej w sklepie.

Zobacz film: "Jakie mięso wybrać?"

2. Bezpieczeństwo stosowania wkładek

Według amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, wkładki absorpcyjne wykonane są ze ściśle określonych form papieru, otoczonego plastikową nakładką. Każda wkładka jest ściśle nadzorowana przez specjalistów, żeby zagwarantować, że nie zawierają one żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby przeniknąć do mięsa.

Większość wkładek wykonana jest z jednego lub dwóch chłonnych materiałów – żelu krzemionkowego albo celulozy, które są powlekane nietoksycznym plastikiem. Materiał ten jest w specjalny sposób perforowany, żeby ułatwić przenikanie płynu z surowego mięsa do wnętrza wkładki i uniemożliwienie jej wyciekania. Jedna wkładka może wchłonąć ok. 40 gramów cieczy.

3. Przypadkowe ugotowanie wkładki

Być może zdarzyło ci się przez przypadek ugotować lub usmażyć wkładkę, która znajdowała się w opakowaniu mięsa. Jeśli podczas procesu obróbki nie została roztopiona lub w inny sposób uszkodzona, żywność jest bezpieczna do spożycia. Bakterie, które zostały wchłonięte razem z płynem zostały zniszczone w wysokiej temperaturze.

Może się też zdarzyć, że przez przypadek zjesz kawałek plastiku z wkładki. Wykonana jest ona z materiałów, które nie ulegną rozkładowi w twoim przewodzie pokarmowym i wydalisz je w niezmienionej formie. Najlepiej jednak przed rozpoczęciem obróbki termicznej upewnić się, że została ona w środku opakowania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze