Wkładki na ostrogi piętowe

Ostrogi piętowe to zwyrodnienie dotykające kości, powodujące silny ból, początkowo pojawiający się po obciążeniu stopy, z czasem także w czasie spoczynku. Wkładki na ostrogi piętowe mogą pomóc w bezbolesnym chodzeniu, są jednak najskuteczniejsze w początkowej fazie rozwoju choroby. Amortyzują one ruchy podczas chodzenia, co znacząco wpływa na komfort życia. Jednak w przypadku zaawansowanych ostróg, wkładki na ostrogi piętowe nie wystarczą.

Przyczyny powstawania ostróg piętowych

Ostrogi piętowe powstają jako narośl na kości piętowej. Zmiana wywołuje stan zapalny w obrębie rozcięgna podeszwowego, co znacznie utrudnia chodzenie. Ostroga piętowa zazwyczaj rozwija się u osób, które dużo czasu spędzają w pozycji stojącej. Sprzyja jej także uprawianie sportu – najczęściej ostrogi występują u tenisistów i biegaczy, u osób, które znacznie obciążają stopy. Jak w przypadku niemal wszystkich schorzeń stóp, tak i w przypadku ostrogi, na powstanie choroby mają wpływ źle dobrane buty. Za małe, za ciasne lub źle wyprofilowane obuwie sprzyja tworzeniu się wszelkich zmian zwyrodnieniowych w obrębie stopy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Wkładki ortopedyczne przy płaskostopiu"

Leczenie ostróg piętowych

Leczenie ostróg i łagodzenie bólu z nimi związanego zapewnią nam przede wszystkim wkładki ortopedyczne do butów. Ponadto skuteczne są także specjalistyczne masaże, a także terapia ultradźwiękowa, laseroterapia czy elektroterapia przeciwzapalna. Ostrogi leczy się również za pomocą terapii zimnem (krioterapia) oraz poprzez zastosowanie okładów chłodzących. Lekarze zalecają chorym smarowanie zmian zwyrodnieniowych maścią zawierającą niesteroidowe leki przeciwzapalne. Gdy choroba znajduje się w zaawansowanym stadium rozwoju, wówczas wskazane jest leczenie operacyjne.

Pierwszą fazą leczenia są specjalne ortopedyczne wkładki na ostrogi piętowe do butów. Nosi się je do jednej pary butów, tej najczęściej noszonej przez osobę chorą. Wkładki mają dziurę w miejscu, gdzie pojawiły się ostrogi, są to także modele termoplastyczne, dopasowujące się do kształtu stopy. Należy pamiętać, że wszystkie powinny być wykonane specjalnie dla konkretnego pacjenta.

Istnieją także aparaty ortopedyczne zakładane na noc, aby ustabilizować staw skokowy. Taki aparat do ostróg piętowych to orteza stawu skokowego.

Noszenie wkładek ortopedycznych kontynuuje się równocześnie z bardziej zdecydowanymi metodami na ostrogi oraz ćwiczeniami.

Ćwiczenia na ostrogi piętowe

Inną formą leczenia ostróg są ćwiczenia wzmacniające stopy, a także rozgrzewanie stóp przed każdym wysiłkiem fizycznym. Ćwiczenia pomocne w leczeniu ostróg piętowych to ćwiczenia rozciągające ścięgno nad piętą, np. opuszczanie pięty w dół, podczas gdy reszta stopy jest na schodku, naciąganie ręcznika trzymanego w rękach za pomocą wyprostowanej stopy czy „rozgrzewanie” kostki rękami. Najskuteczniejsza jest rehabilitacja pod okiem doświadczonego terapeuty.

Wkładki na ostrogi piętowe mogą pomóc w minimalizowaniu bólu wywoływanego przez to schorzenie i ułatwianiu chodzenia. Rzadko jednak same wkładki są w stanie poprawić stan chorego.

Komentarze (7)
~gość
~gość ponad rok temu

Ja już wszystkiego próbowałam . Miałam ostroge w lewej nodze. Wpadłam na pomysł , żeby przyrządem do masażu stóp , masować pięty. Jest to taki przyrząd z takimi kolcami do prądu. Ma różne opcje, krecenia, uderzenia itp. Codziennie przez 2 tyg. I po bólu. Sama nie mogłam w to uwierzyć.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ostroga piętowa - domowe sposoby, leczenie, zapobieganie nawrotom
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Blog

walsq • ostatni post 2 miesiące temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 4 tygodnie temu

13

Pomocni lekarze

Artykuły Ostroga piętowa - domowe sposoby, leczenie, zapobieganie nawrotom
Ostroga piętowa - domowe sposoby, leczenie, zapobieganie nawrotom

Ostrogi piętowe - sposoby na ból, leczenie

Ostrogi piętowe - sposoby na ból, leczenie

piętowej nie polega na zmniejszaniu stanu zapalnego, tylko bólu spowodowanego przez ostrogi. Opiera się to na zastosowaniu specjalnych wkładek do stóp (...) , które ograniczają podczas chodzenia nacisk...

Ortopedia i reumatologia

Ostroga piętowa

. Powinno się chodzić w elastycznym obuwiu o nieco grubszej podeszwie i pamiętać o specjalnych wkładkach żelowych pod piętę. W przypadku ostróg piętowych (...) biegnąca od guza piętowego...

Ostroga piętowa

Zdjęcie RTG zmian ostrogowych pięty

Zdjęcie RTG zmian ostrogowych pięty

Zdjęcie rentgenowskie ostrogi piętowej; schorzenie to wiąże się z ogromnym bólem, który może nawet ograniczyć poruszanie się.

Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Wkładki wewnątrzmaciczne (WIDEO)

Wkładki wewnątrzmaciczne (WIDEO) Odtwórz wideo

Wkładki wewnątrzmaciczne Wskaźnik Pearla dla wkładek wewnątrzmacicznych wynosi około 0,8, co oznacza, że na 100 kobiet stosujących tę metodę (...) antykoncepcji jedynie 0,8 zachodzi w ciążę. W przypadku antykoncepcji...

Ziołolecznictwo

Właściwości lecznicze kwiatów bzu

Właściwości lecznicze kwiatów bzu

się również specjalne mazidło, które pomaga na ostrogi piętowe oraz zmniejsza ból towarzyszący zapaleniu korzonków. Sprawdź również: 5 produktów

Płaskostopie - przyczyny, rodzaje, skutki, profilaktyka, leczenie

Ból stopy - przyczyny

do wygórowania przykleić specjalne opatrunki hydrokoloidowe. Pomocne mogą też być specjalne wkładki korygujące ułożenie palucha. Ból stopy - ostrogi (...) zwyrodnieniowe występujące w postaci tzw. ostróg...

Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Antykoncepcja - wkładka wewnątrzmaciczna (WIDEO)

Antykoncepcja - wkładka wewnątrzmaciczna (WIDEO) Odtwórz wideo

Wkładka wewnątrzmaciczna jest jedną z wielu obecnie dostępnych metod antykoncepcji. Czy jest ona skuteczną ochroną przed niechcianą ciążą (...) zawodowym i dysponujące ograniczonym czasem. Nie chcą one częstych wizyt u ginekologa, a...