Trwa ładowanie...

Właściwa komunikacja z lekarzem onkologiem – o co pacjentka z zaawansowanym rakiem piersi powinna zapytać specjalistę?

Avatar placeholder
29.11.2022 11:28
Właściwa komunikacja z lekarzem onkologiem, o co pacjentka z zaawansowanym rakiem piersi powinna zapytać specjalistę?
Właściwa komunikacja z lekarzem onkologiem, o co pacjentka z zaawansowanym rakiem piersi powinna zapytać specjalistę? (Pexels)

Materiał Partnera: Novartis

Wybór ścieżki leczenia zaawansowanego raka piersi odbywa się w sposób spersonalizowany, z uwzględnieniem cech biologicznych nowotworu, skuteczności dotychczasowego leczenia, nasilenia objawów choroby, a także ogólnego stanu zdrowia oraz preferencji pacjentki. Po rozpoznaniu choroby nowotworowej to lekarz staje się przewodnikiem pacjentki. W tej relacji najważniejsze jest wzajemne zaufanie i szacunek. Obie strony muszą mieć poczucie, że podążają wspólną drogą. Kluczem do sukcesu jest dobra komunikacja z lekarzem i pielęgniarką. O co chora powinna zapytać swojego lekarza prowadzącego?

Wiedza sprzymierzeńcem w chorobie

Każda pacjentka powinna dokładnie poznać swoją chorobę i zasięgać informacji ze sprawdzonych źródeł. Wiedza o chorobie pomoże jej w rozmowach z lekarzem, doborze terapii oraz utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej. Czasem pacjentki mogą obawiać się zadawać pytania, myśląc, że pytają o sprawy nieistotne. Należy pamiętać, że każdy ma prawo do rzetelnej wiedzy na temat zdrowia, dlatego należy pytać o priorytetowe dla nas kwestie czy prosić o wyjaśnienie medycznej terminologii. W rozmowie z lekarzem warto korzystać z dodatkowych narzędzi, jak np. notatnika, w którym można zapisać pytania, które pacjentka lub jej bliski chce zadać, a także najważniejsze kwestie dotyczące planu leczenia. Odpowiedzi warto notować, aby móc do nich wrócić.

Oto przykładowe pytania, które warto zadać podczas rozmowy z lekarzem:

  • Co oznacza stopień zaawansowania mojego nowotworu?
  • Jaki mam typ nowotworu?
  • Jakie są wszystkie możliwości leczenia mojego nowotworu?
  • W jakim ośrodku/placówce medycznej/oddziale szpitalnym będę leczona?
  • Czy mogę wybrać miejsce, w którym będę leczona?
  • Czy podczas leczenia będę odczuwała ból i jak bardzo może być on silny?
  • Czy podczas leczenia będę odczuwała inne dolegliwości?
  • W jaki sposób mogę łagodzić swoje dolegliwości?
  • Czy mogę korzystać z naturalnych metod leczenia, czy nie zakłócą one mojego leczenia?
  • Czy podczas leczenia będę mogła pracować? W jaki sposób i jak długo?
  • Czy podczas leczenia będę mogła być aktywna fizycznie: ćwiczyć, uprawiać sport?
  • Jeśli będę leczona w domu – czy muszę w jakiś specjalny sposób dostosować otoczenie?
  • Gdzie spotkam osoby w sytuacji podobnej do mojej, aby uzyskać od nich wsparcie?

Z myślą o pacjentkach z zaawansowanym rakiem piersi oraz o ich bliskich, w ramach kampanii edukacyjnej „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem Więcej!”, powstał serwis edukacyjny www.zaawansowanyrakpiersi.pl, który zawiera zebraną w jednym miejscu wiedzę na temat nowotworu tego typu i jego leczenia. Może ona okazać się przydatna w oswojeniu choroby dla kobiet chorujących na zaawansowaną postać nowotworu. Na stronie dostępny jest również m.in. darmowy, gotowy do pobrania „Poradnik dla pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi”, w którym znajduje się lista pytań i notatnik, z którego pacjentka może skorzystać podczas wizyty u lekarza. Inicjatorem i organizatorem kampanii jest firma Novartis, a partnerami Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Fundacja OnkoCafe-Razem Lepiej, Fundacja Rak’n’Roll Wygraj Życie, Fundacja OmeaLife Rak piersi nie ogranicza oraz Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych.

Novartis, PL2211187652

Materiał Partnera: Novartis

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze