Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Kuczkin

Cynamon - przeciwwskazania, właściwości zdrowotne, przepisy

Cynamon ma intensywny smak i aromat, a także wiele właściwości zdrowotnych.
Cynamon ma intensywny smak i aromat, a także wiele właściwości zdrowotnych. (123rf)

Cynamon to jedna z najstarszych przypraw świata, która znalazła zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w medycynie. Ma intensywny smak i aromat, który jest szczególnie ceniony w okresie świątecznym. Cynamon podkreśla smak różnorodnych potraw, nie tylko deserów. Co to jest cynamon i czy zawiera kumarynę? Jakie są przeciwwskazania do stosowania cynamonu? Jakie właściwości lecznicze ma cynamon i jakie dania można przygotować z użyciem tej przyprawy?

spis treści

1. Co to jest cynamon?

Cynamon to zmielona kora cynamonowca, która jest używana jako przyprawa, szczególnie w okresie świątecznym.

Ma ciepły, słodki, korzenny i intensywny zapach. Olejek cynamonowy i nasiona cynamonowca również są wykorzystywane w kuchni, kosmetyce i medycynie.

Zobacz film: "Woda z cynamonem – dlaczego warto ją pić?"

2. Cynamon zawiera kumarynę?

Kumaryna to substancja zapachowa, przypominająca skoszone siano i wanilię. Ma właściwości uspokajające, przeciwobrzękowe i przeciwbólowe.

Może zniwelować bezsenność, kolki, zaparcia, problemy z oddawaniem moczu, a także rozluźnić mięśnie gładkie i prążkowane.

Niestety zbyt duża ilość kumaryny może mieć negatywny wpływ na wątrobę. Badania na szczurach i psach wykazały, że substancja powoduje krwotoki i problemy z żółtaczką.

Najwięcej kumaryny zawiera chiński cynamon kasja, a najmniej cynamon cejloński. Cynamonu chińskiego nie należy spożywać częściej niż raz w tygodniu, a dawka nie powinna przekraczać 0,1 mg na kilogram masy ciała.

Inne gatunki przyprawy można bezpiecznie spożywać w większych ilościach. Warto jednak wiedzieć, że cynamon kasja jest skręcony w pojedyncze, gładkie laski.

Ma ciemny kolor, nieco rdzawy lub czerwony oraz nieprzyjemny, piekący i cierpki smak. Cynamon cejloński z kolei zwija się z obu stron, jest dużo jaśniejszy, niemalże żółtobrązowy. W smaku jest o wiele bardziej delikatny, słodkawo-korzenny i lekko piekący.

Zobacz też:

3. Przeciwwskazania do stosowania cynamonu

Cynamon to przyprawa ogólnodostępna, ale jej stosowanie nie zawsze jest stuprocentowo bezpieczne. Przeciwwskazania do stosowania cynamonu to:

  • ciąża (może wykazywać działanie poronne).
  • wrzody żołądka,
  • wrzody dwunastnicy,
  • atopowe zapalenie skóry.

Cynamon nakładany na skórę może wywołać podrażnienie i zaczerwienienie, szczególnie u dzieci. Należy obserwować reakcję organizmu i w razie potrzeby zaprzestać stosowania przyprawy.

4. Właściwości lecznicze cynamonu

Cynamon to przyprawa o bardzo intensywnym smaku i zapachu. Kojarzy się przede wszystkim z okresem świąt i przygotowywaniem tradycyjnych ciast. Niewiele osób wie, że cynamon ma wpływ na zdrowie i warto wykorzystywać go częściej niż raz w roku.

Przyprawa zawiera wiele cennych związków, takich jak flawonole, flawony, izoflawony, katechiny oraz kwas elagowy, chlorogenowy, kawowy i ferulowy.

4.1. Wzdęcia

Wiele osób cierpi na problemy żołądkowe, szczególnie po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku. Warto w takiej sytuacji dodać do potrawy cynamon, który redukuje wzdęcia i ułatwia trawienie.

Dzięki temu nie będą potrzebne tabletki czy krople żołądkowe, a przyprawa ponadto wzbogaci smak jedzenia.

4.2. Grzybica

Cynamon wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Skutecznie zwalcza grzyby Candida, a nawet wszy. Chore miejsce wystarczy posmarować cynamonem wymieszanym z odrobiną wody lub łagodnym kremem.

Należy jednak pamiętać, że doustnie nie powinien być zażywany przez kobiety w ciąży ani przez osoby, które cierpią na wrzody żołądka lub jelit.

4.3. Przeziębienie

Przyprawa może pomóc w pozbyciu się męczącego i długotrwałego przeziębienia. W czasie infekcji warto spożywać miksturę, uzyskaną po wymieszaniu łyżeczki miodu i 1/4 łyżeczki cynamonu.

Należy ją stosować dwa razy dziennie przez 3-4 dni. Składniki powinny znacząco przyspieszyć powrót do zdrowia i wzmocnić odporność organizmu.

4.4. Wzmocnienie organizmu

Cynamon należy do grupy przypraw rozgrzewających. Warto go mieć w domu zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy zdecydowanie łatwiej złapać infekcję. Dodawaj go do ulubionych gorących napojów, kiedy zauważysz, że twój organizm słabnie, czujesz się ospały, przemęczony lub wychłodzony.

Cynamon nie tylko pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, ale także obniża poziom złego cholesterolu. Badania przeprowadzone na UD Department od Agriculture w Maryland dowiodły, że może hamować rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych.

4.5. Odchudzanie

Cynamon to sprzymierzeniec walki z nadprogramowymi kilogramami. Przyprawa przyspiesza przemianę materii, ułatwia trawienie pożywienia i pozytywnie wpływa na pracę nerek.

Dzięki temu organizm jest w stanie szybciej usunąć toksyny i ułatwia odchudzanie. Ponadto, cynamon jest dodawany do kremów wyszczuplających.

4.6. Choroba Alzheimera i Parkinsona

W składzie cynamonu znajduje się benzoesan sodu, który jest powszechnie używany do konserwacji żywności.

Powstaje on w wyniku procesów metabolicznych w wątrobie, w takiej postaci wnika do mózgu i hamuje niszczenie białek ochronnych Parkin oraz DJ-1.

Przyprawa w ten sposób reguluje pracę neuroprzekaźników i sprawność psychoruchową u chorych na Parkinsona.

Każdy rodzaj ulega rozpadowi w ten sam sposób, ale cynamon cejlońskim jest najczystszą odmianą i może mieć najsilniejsze działanie.

4.7. Bóle reumatyczne

Cynamon ma dobroczynny wpływ na bóle reumatyczne. Jest składnikiem większości maści rozgrzewających i przeciwbólowych, na przykład maści tygrysiej. Często jest też dodawany do mieszanek ziołowych na reumatyzm i choroby stawów.

4.8. Trądzik

Za działanie i intensywny aromat przyprawy odpowiada olejek cynamonowy. Ma właściwości odkażające i antyoksydacyjne, które pozytywnie wpływają na skórę.

Wystarczy przygotować maseczkę cynamonową z łyżeczki cynamonu, odrobiny wody mineralnej, jogurtu, maślanki lub śmietany.

Mikstura powinna mieć półpłynną konsystencję, należy ją nadkładać na 5-10 minut, następnie zmyć ciepłą wodą i nałożyć ulubiony nawilżający lub łagodzący krem.

Maseczka sprawdzi się w przypadku cery trądzikowej, zniweluje ropne wypryski i rozjaśni przebarwienia. Ponadto, cynamon pomaga w walce z cellulitem, jest też stosowany do produkcji kremów, perfum i mokrych chusteczek.

Cynamon wykazuje właściwości antybakteryjne, dlatego dobroczynnie wpływa na skórę trądzikową, pomaga zlikwidować zaskórniki i ropne wypryski. Dodatkowo łagodzi przebarwienia i rozjaśnia cerę, sprawiając, że odzyskuje ona zdrowy, naturalny kolor i blask. Działa przeciwgrzybiczo.

4.9. Pasożyty

Cynamon wykazuje działanie przeciwpasożytnicze, przez wiele lat był stosowany w przypadku świerzbu, wszy i pasożytów w układzie pokarmowym.

Przyprawę można też wykorzystać jako środek insektobójczy lub preparat, który zapobiega ukąszeniom komarów i odstrasza kleszcze.

5. Cynamon w kuchni

Cynamon dodaje się do przetworów owocowych, kompotów i grzanego wina. Jest też podstawowym składnikiem kuchni indyjskiej.

W Polsce zazwyczaj przyprawę wykorzystuje się do deserów owocowych (zwłaszcza zawierających jabłka). Cynamon jest też dodawany do pączków, kołaczy miodowych oraz napojów rozgrzewających.

5.1. Jaglanka z cynamonem

Składniki:

  • pół szklanki kaszy jaglanej,
  • szklanka wody,
  • pół szklanki mleka,
  • 2 suszone daktyle,
  • 1 jabłko,
  • 1 łyżeczka masła,
  • pół łyżeczki cynamonu.

Przygotowanie:

Wodę i mleko wlewamy do garnka, następnie doprowadzamy do wrzenia. Daktyle siekamy na drobne kawałki, kaszę dwukrotnie płuczemy wrzątkiem i wsypujemy razem z daktylami do wrzącego płynu.

Gotujemy pod przykryciem na małym ogniu przez 20 minut. Jabłko obieramy, usuwamy gniazdo nasienne i kroimy w kostkę. Smażymy je na maśle, a gdy zmiękną dodajemy cynamon i przekładamy do gotowej kaszy.

5.2. Zupa krem z cynamonem

Składniki:

  • 4 marchewki,
  • 1 pietruszka,
  • 1 mała cebula,
  • 1 pomarańcza,
  • 1 łyżka oliwy z oliwek,
  • kawałek świeżego imbiru (ok. 3 cm),
  • pół łyżeczki cynamonu,
  • 2 szklanki wody.

Przygotowanie:

Warzywa obieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Z pomarańczy wyciskamy sok z miąższem. W garnku rozgrzewamy oliwę i smażymy na niej drobno posiekaną cebulę.

Po chwili wsypujemy pokrojony imbir, marchewkę i pietruszkę, mieszamy i smażymy przez 2-3 minuty. Następnie wlewamy wodę i sok z pomarańczy.

Gotujemy pod przykryciem do momentu, aż warzywa staną się miękkie. Na koniec dodajemy cynamon i blendujemy zupę na gładki krem.

5.3. Kruche ciasteczka

Składniki:

  • 4 łyżki gęstego miodu,
  • 1 i 3/4 szklanki mąki orkiszowej,
  • mąka do podsypywania ciasta,
  • 100 g twardego masła,
  • 2 łyżeczki cynamonu.

Przygotowanie:

Masło ścieramy na grubych oczkach lub kroimy w drobną kostkę. Dodajemy mąkę, jajko, miód i cynamon. Składniki wyrabiamy ręcznie do momentu, aż powstanie jednolite i gładkie ciasto.

Od czasu do czasu można je posypywać odrobiną mąki. Następnie z masy formujemy kulkę, owijamy ją folią spożywczą i wkładamy na godzinę do lodówki.

Po upływie tego czasu usuwamy folię i wałkujemy ciasto na grubość 5-6 milimetrów i wykrywamy z niego ulubione kształty. Ciasteczka układamy na blaszce pokrytej papierem do pieczenia i pieczemy przez 8 minut w 200 stopniach z termoobiegiem.

5.4. Muffiny owsiane

Składniki:

  • 1,5 szklanki mąki owsianej (lub zmielone płatki owsiane),
  • 1 duże, słodkie jabłko,
  • 1 mała cukinia,
  • 1/3 szklanki roztopionego masła lub oleju rzepakowego,
  • 4 suszone daktyle,
  • 2 łyżki orzechów laskowych,
  • 1 kubek jogurtu naturalnego (bez mleka w proszku),
  • 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia,
  • 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej,
  • 1 łyżeczka cynamonu.

Przygotowanie:

Jabłko i cukinię obieramy, ścieramy na grubych oczkach, a następnie wylewamy nadmiar soku. Daktyle i orzechy siekamy na drobne kawałki.

W misce łączymy mąkę, orzechy, proszek do pieczenia, sodę i cynamon. W drugim naczyniu mieszamy jajka, jogurt, starte jabłko, cukinię, tłuszcz i daktyle. Przesypujemy suche składniki do mokrych i wyrabiamy ciasto łyżką lub mikserem.

Formę do muffinek wykładamy papierowymi papilotkami i uzupełniamy je ciastem do 3/4 wysokości. Pieczemy w 180 stopniach z termoobiegiem przez około 20 minut.

5.5. Naleśniki cynamonowe

Składniki:

  • 1 szklanka mleka,
  • 3/4 szklanki mąki orkiszowej,
  • 1 łyżka oleju,
  • 1 łyżeczka cynamonu.
  • 4 łyżki białego sera,
  • 1 łyżka miodu,
  • 1 łyżka migdałów w proszku.

Przygotowanie:

Do miski wsypujemy mąkę i cynamon, wlewamy mleko oraz olej. Miksujemy składniki do momentu, aż nie będzie grudek. Na rozgrzaną patelnię wylewamy cienką warstwę ciasta i smażymy je z obu stron.

Gotowe naleśniki smarujemy serem wymieszanym z miodem i migdałami. Zwijamy je w dowolny sposób i posypujemy cynamonem.

5.6. Pieczony indyk z cynamonem

Składniki:

  • 4 podudzia z indyka,
  • 4 duże marchewki,
  • 4 czerwone cebule,
  • 4 główki czosnku,
  • 4 gałązki rozmarynu,
  • 4 łyżki oliwy,
  • 2 łyżki miodu,
  • 1 łyżeczka cynamonu,
  • sól,
  • pieprz.

Przygotowanie:

Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni Celsjusza. Obieramy marchew i cebulę, myjemy i kroimy w plasterki. W naczyniu żaroodpornym układamy warzywa i przekrojone na pół główki czosnku.

Doprawiamy całość pieprzem, solą i skrapiamy oliwą. Na wierzchu układamy udźce z indyka, posypane solą, pieprzem i cynamonem. Dodajemy gałązki rozmaryny, polewamy potrawę miodem, przykrywamy i pieczemy przez 45-60 minut.

5.7. Sernik cynamonowy z galaretką

Składniki:

  • 200 g kruchych pierniczków,
  • 80 g masła,
  • 2 łyżeczki żelatyny,
  • 400 g kremowego serka,
  • 200 g śmietany 22%,
  • 1/3 szklanki cukru,
  • łyżeczka cukru wanilinowego,
  • łyżeczka cynamonu,
  • 3 pomarańcze,
  • galaretka pomarańczowa.

Przygotowanie:

Pierniczki wkładamy do torebki foliowej i kruszymy za pomocą tłuczka. Proszek przesypujemy do miski, wlewamy roztopione masło i dokładnie mieszamy.

Masę przekładamy do tortownicy o średnicy 18 centymetrów i ugniatamy ją dokładnie na dnie i po bokach. Następnie naczynie umieszczamy w lodówce na minimum 20 minut.

Żelatynę rozpuszczamy w dwóch łyżkach ciepłej wody. W misce miksujemy serek przez około 5 minut, dodajemy śmietanę, cukier i cynamon. Ubijamy składniki przez kilka minut do uzyskania puszystej masy.

Następnie wlewamy żelatynę i dokładnie mieszamy. Masę przekładamy do tortownicy i wstawiamy do lodówki na minimum pięć godzin. Galaretkę przygotowujemy według przepisu i studzimy. Na serniku układamy kawałki pomarańczy i zalewamy tężejącą galaretką.

6. Kalorie i wartości odżywcze mielonego cynamonu

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 3 g (1 łyżeczka)
Wartość energetyczna 247 kcal 6,42 kcal
Białko 3,99 g 0,10 g
Węglowodany 80,6 g 2,10 g
Cukier 2,17 g 0,06 g
Błonnik 53,1 g 1,38 g
Tłuszcz 1,24 g 0,03 g
Tłuszcze nasycone 0,35 g 0,01 g
Tłuszcze jednonienasycone 0,25 g 0,01 g
Tłuszcze wielonienasycone 0,07 g 0,00 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 3,80 mg 0,10 mg
Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze