Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Czupryniak

Wniosek o becikowe

Avatar placeholder
04.07.2020 22:56
Wniosek o becikowe
Wniosek o becikowe (Shutterstock)

Jednorazowa pomoc finansowa zwana „becikowym” przysługuje matce, ojcu, opiekunowi prawnemu lub opiekunowi faktycznemu dziecka. Zapomoga przyznawana jest z tytułu urodzenia się dziecka i niezależnie od wysokości dochodów rodzinnych. Bez wątpienia, wraz z pojawieniem się dziecka w rodzinie, pojawiają się także nowe koszty. Wydatki związane z zakupem najpotrzebniejszych rzeczy dla maluszka, w pewnym stopniu pokrywane są właśnie z becikowego.

spis treści

1. Co to jest becikowe?

Wysokość becikowego to kwota tysiąca złotych, przysługująca na jedno urodzone dziecko. Aby uzyskać becikowe, należy posiadać przy sobie m.in. akt urodzenia dziecka. Warto wiedzieć, że ta pomoc finansowa przysługuje na każde z urodzonych, żywych dzieci. Jeżeli narodziło się więcej niż jedno dziecko, kwota becikowego zostaje zwielokrotniona zgodnie z liczbą urodzonych dzieci. Wniosek o wypłatę becikowego składa się w terminie 12 miesięcy od dnia urodzin dziecka w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej, w punkcie wypłacania świadczeń rodzinnych. Nie rozpatruje się wniosków, które są złożone po upływie tego czasu.

W 2006 roku wprowadzono ustawę, która gwarantuje rodzinom ubogim (tym, które pobierają zasiłek rodzinny) dwukrotnie wyższe becikowe. Przed 2006 rokiem dodatek wynosił pięćset złotych. Przy czym dodatek rodzinny może być pobierany przez te rodziny, u których dochód na jedną osobę nie przekracza 504 złotych z wcześniejszego okresu zasiłkowego (lub 583 złotych w rodzinach, w których jest dziecko niepełnosprawne). Osoby, którym nie przyznano zasiłku rodzinnego, nie mogą otrzymać dodatku z tytułu urodzenia dziecka.

2. Dokumenty potrzebne do becikowego

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Pisemny wniosek musi być zaopatrzony w odpowiednie dokumenty, do których należą:

  • dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o wypłatę becikowego;
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka;
  • pisemne oświadczenie o tym, że drugi z rodziców nie pobierał becikowego;
  • zaświadczenie lekarskie dotyczące opieki medycznej od 10 tygodnia ciąży.

Obecnie wprowadzono zmiany do ustawy o becikowym, która mówi, że do 31 grudnia 2011 roku wystarczy przedstawić zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wystawione przez położną, które potwierdzają przeprowadzenie przynajmniej jednego badania kobiety w ciąży przez lekarza ginekologa lub położną.

Za formę opieki medycznej uznawane są świadczenia zdrowotne udzielane w ramach:

  • podstawowej opieki zdrowotnej,
  • ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych,
  • leczenia szpitalnego. Wzory potrzebnych zaświadczeń lekarskich dostępne są na stronach internetowych m.in.placówek medycznych.

Istnieje też forma zapomogi zwana „ becikowym samorządowym ”, która jest wypłacana przez niektóre gminy. O tę formę zapomogi wnioskodawca powinien pytać w instytucjach, które wypłacają świadczenia rodzinne, w jego miejscu zamieszkania. Zasady przyznawania tego typu becikowego, czyli komu przysługuje oraz w jakiej wysokości zostanie wypłacone, ustalają samorządy. Wypłaty dokonywane są z ich środków i jest to dodatkowa forma pomocy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze