Trwa ładowanie...

Wódka plus energetyk. Mieszanka zabójczo niebezpieczna

Avatar placeholder
31.12.2018 16:35
Napój energetyczny w połączeniu z wódką bardzo silnie szkodzi
Napój energetyczny w połączeniu z wódką bardzo silnie szkodzi (123rf.com)

Wódka z napojem energetycznym to popularny na imprezach drink. Lekarze jednak biją na alarm. Taka mieszkanka może być bardzo niebezpieczna.

1. Kardiolog ostrzega

Lekarze zwracają uwagę na bardzo niekorzystny dla serca i układu krążenia wpływ picia napojów energetycznych zmieszanych z wódką.

- Wódka w połączeniu z napojem energetycznym zwiększa pobudliwość serca, ryzyko zaburzeń rytmu, w tym migotania przedsionków i częstoskurczów. Następuje ucieczka potasu i magnezu z organizmu. Takie drinki wyczerpują mięsień serca i mogą prowadzić do zmian degeneracyjnych. Zaburzenia rytmu uczestniczą w błędnym kole uszkadzającym serce i dającym powikłania, w tym powikłania zatorowe - tłumaczy kardiolog, dr n. med. Andrzej Głuszak.

Zobacz też: Zawał serca - działanie serca, choroba wieńcowa

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Słabe wino też dobre"
Wódka w połączeniu z napojem energetycznym bardzo szkodzi zdrowiu
Wódka w połączeniu z napojem energetycznym bardzo szkodzi zdrowiu

2. Popularny drink

Zarówno osoby samodzielnie komponujące swoje drinki, jak i goście lokali gastronomicznych, chętnie sięgają po mieszankę wódki z napojami energetycznymi. Wiele osób przekonują walory smakowe, pijący chwalą takie napoje za złagodzenie gorzkiego posmaku wódki. Zdaniem konsumentów wódka zmieszana z energetykiem gwarantuje dobrą zabawę, bo dodaje energii do imprezowania przez całą noc.

Zobacz też: Alkoholizm wśród młodzieży

3. Wysoka szkodliwość

Oprócz negatywnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy zauważono, że wypicie wódki z napojem energetycznym skutkuje silnym odurzeniem, ponieważ kofeina pobudza i pozwala dłużej czuć się ożywionym.

Ponadto istnieje ryzyko wystąpienia agresji i większej skłonności do ryzykownych zachowań pod wpływem kofeinowo–alkoholowej mieszanki. Negatywny wpływ tych napojów potwierdzają liczne badania naukowe prowadzone na całym świecie, m.in. w University of Buffalo, Northern Kentucky University, University of Florida School of Medicine czy University of Michigan.

Zobacz też: Wpływ kofeiny na pracę serca

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze