Trwa ładowanie...

Wojciech Zydroń kontuzjowany

Wojciech Zydroń we wtorkowym meczu z Orlen Wisłą Płock nabawił się kontuzji kolana. Prawdopodobnie nie zagra już w tym roku dla swojego klubu Sanda Spa Pogoni Szczecin.

38-letni Wojciech Zydroń karierę rozpoczął w Pałacu Młodzieży Tarnów. Największe sukcesy odniósł jako zawodnik drużyny Vive Kielce, z którą zdobył trzy mistrzostwa Polski w 1998, 1999 i 2003 roku i cztery Puchary Polski w 2000, 2003, 2004 i 2006 roku. Z klubem Sandra Spa Pogoń Szczecin rozpoczął współpracę w maju 2012 roku.

Zydroń poinformował, że wstępne badania wskazują na uraz łąkotki. Stopień uszkodzeń zostanie określony po badaniu rezonansem magnetycznym, któremu zawodnik ma zostać poddany w ciągu kilku najbliższych dni.

Ten rodzaj urazów kolana może stanowić nawet 80 proc. wszystkich urazów. Łąkotki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania stawu kolanowego. W sytuacji, gdy zostają całkowicie usunięte, nasila to i przyśpiesza zmiany zwyrodnieniowe w stawie.

Wojciech Zydroń czeka na decyzje w sprawie leczenia
Wojciech Zydroń czeka na decyzje w sprawie leczenia (Facebook)

Łąkotka jest to twór chrzęstno-włóknisty, zbudowany ze zbitej, jednak wciąż elastycznej i odpornej na zgniatanie tkanki. Składa się ona głównie z wody, kolagenu typu I, proteoglikanów i kwasu hialuronowego.

Do uszkodzeń dochodzi głównie podczas uprawiania sportu i może to być efekt pojedynczego urazu lub sumy mikrourazów. Najczęściej występuje ono u osób młodych uprawiających różne sporty wyczynowe lub rekreacyjne.

Takie urazy leczy się nieoperacyjnie (leczenie zachowawcze) lub operacyjnie. Pierwszy sposób umożliwia wygojenie się uszkodzonej łąkotki, jednak jest możliwe tylko wtedy, gdy uszkodzona jest tylna, ukrwiona część łąkotki, pęknięcie nie jest większe niż 5 mm, a łąkotka jest stabilna.

Dużo częściej stosuje się leczenie operacyjne, za pomocą artroskopii, która umożliwia ocene rozmiaru i miejsca uszkodzenia.

ZOBACZ TAKŻE:

Dla klubu Sanda Spa Pogoni Szczecin utrata takiego zawodnika w tym momencie to duża strata. Od początku sezonu zespół ma ciągłe problemy kadrowe i niestety ma to odzwierciedlenie w wynikach drużyny.

Zydroń tłumaczy, że jego zespół jest już mocno zmęczony. Wygląda na to, że powodu osłabienia drużyny, zawodnicy nie mają szans na częste zmiany i zdaża się, że grają kolejne mecze w tym samym składzie.

W meczu przeciwko Orlen Wiśle w zespole grających trenerów Wojciecha Zydronia i Czecha Michala Bruny nie zagrali wciąż niezdolni do gry po kontuzji, Arkadiusz Bosy i Mateusz Zaremba. Na dodatek z gry wycofał się Tomasz Garbacewicz. W ostatnim czasie oprócz Zydronia, z kontuzjami zmagali się również Edin Tatar, Bartosz Konitz i Michal Bruna.

Podsumowując, Zydroń dodaje, że odczuwał uraz kolana już od jakiegoś czasu, jednak w trakcie wtorkowego meczu ból się nasilił. Pomimo dwutygodniowej przerwy w rozgrywkach, trener drużyny podejrzewa, że nie zagra w ostatnich sześciu meczach przed świętami. Obecnie zawodnik czeka na rezonans, po którym lekarze zadecydują, o dalszym leczeniu. Zydroń już teraz podkreśla, że jeśli będzie konieczne leczenie operacyjne to się na nie zgodzi, jednak zdaje się na decyzje lekarzy.

W tym sezonie Pogoń jest na przedostatnim miejscu w grupie granatowej z czterema punktami po pierwszych dziewięciu meczach. Przed zespołem jeszcze kilka meczów do rozegrania. Do końca roku czekają ich jeszcze mecze z Meblami Wójcik Elbląg, Stalą Mielec, Gwardią Opole, a także z zespołami z Legionowa, Zabrza i Puław.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza