Trwa ładowanie...

Wojtek Wolski, hokeista polskiego pochodzenia, uszkodził rdzeń kręgowy

Na stronie rosyjskiego klubu Mietałłurg Magnitogorsk, w którym gra Wojtek Wolski, pokazała się informacja, że kanadyjski hokeista polskiego pochodzenia nie zagra już w tym sezonie. Powodem jest poważny wypadek, jakiego doznał w meczu rosyjskiej ligi.

Wojtek Wolski doznał poważnego urazu rdzenia kręgowego w czasie meczu rosyjskiej ligi
Wojtek Wolski doznał poważnego urazu rdzenia kręgowego w czasie meczu rosyjskiej ligi (Facebook)

Wojtek Wolski urodził się w Zabrzu. W Kanadzie się wychował i to właśnie tam nauczył się grać w hokeja na lodzie. Okazał się na tyle dobrym graczem w rozgrywkach juniorskich, że szybko trafił do ligi NHL. Obecnie występuje w Europie.

Zawodnikiem rosyjskiego klubu Mietałłurg Magnitogorsk w rozgrywkach KHL został 1 maja 2015. Podpisał kontrakt na dwa lata. W podanym oficjalnym zestawieniu rozgrywek KHL Wojtek Wolski klasyfikowany jest na ósmym miejscu w rankingu najlepszych hokeistów pochodzących z Kanady w siedmioletniej historii ligi KHL.

W ostatnim meczu Wolski doznał poważnego urazu, który był konsekwencją pozornie niegroźnej sytuacji.

Wolski rzucił się na lód w trakcie standardowej walki o krążek. Hokeista niestety z dużą prędkością uderzył głową w bandę. Zawodnik Mietałłurga nie był w stanie sam stanąć na łyżwach. Bardzo szybko na lód wjechały nosze i 30-latka zabrano z lodowiska. Został on od razu przewieziony do szpitala, jednak władze klubu udzieliły już pierwszych informacji.

ZOBACZ TAKŻE:

"Wolski doznał złamania czwartego i siódmego kręgu szyjnego, uszkodził rdzeń kręgowy, doznał wstrząśnienia mózgu i ma na twarzy liczne otarcia. Na szczęście lekarze zadecydowali, że operacja nie będzie konieczna. Aktualnie przebywa na oddziale intensywnej terapii, gdzie jest cały czas monitorowany. Prawdopodobnie Wojtek nie zagra już w tym sezonie" - czytamy na stronie klubu.

Rdzeń kręgowy to główna arteria naszego układu nerwowego, którą biegną wszystkie impulsy z mózgu do tkanek całego ciała. Gdy zostanie uszkodzony - np. w wyniku wypadku czy choroby - człowiek może na zawsze stracić czucie i możliwość poruszania się.

Mózg oraz rdzeń kręgowy, czyli ośrodkowy układ nerwowy, nie potrafią się regenerować (w przeciwieństwie np. do wątroby). Ich uszkodzenia są nieodwracalne, bo w trakcie ewolucji zatraciły możliwość samonaprawiania. Najczęściej urazy rdzenia kręgowego są wynikiem wypadków drogowych.

Pierwsza pomoc z zakresu uszkodzeń rdzenia kręgowego jest bardzo prosta i polega na położeniu poszkodowanego płasko i oczekiwaniu na karetkę. W żadnym wypadku nie można mu podkładać niczego pod głowę, bo można doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń rdzenia.

W ubiegłym sezonie Wolski odgrywał istotną rolę w swojej drużynie. Jak do tej pory w obecnych rozgrywkach, zaliczył po pięć bramek i asyst w dziewiętnastu meczach.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.