Trwa ładowanie...

Wpływ palenia na mózg i zdolności poznawcze

Avatar placeholder
28.11.2016 11:48
Wpływ palenia na mózg i zdolności poznawcze
Wpływ palenia na mózg i zdolności poznawcze

Psychologiczne skutki palenia są rzadko omawiane. Ostatnie badania wykazały, że papierosy zawierają ponad 4 000 substancji chemicznych, które mogą powodować uszkodzenia mózgu.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Nortumbrii wyjaśniły, na czym polega to niebezpieczeństwo. Osoby będące w średnim wieku, które paliła papierosy od dziesiątek lat, dwa do trzech razy częściej umierają z powodu nadużywania nikotyny w porównaniu do tych, które nigdy nie paliły.

Palenie tytoniu jest dobrze znanym istotnym czynnikiem ryzyka powodujących powstawanie różnych nowotworów, chorób płuc i dolegliwości sercowo-naczyniowych, a także jest powiązany z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak powikłania w czasie ciąży, niska liczba plemników u mężczyzn, problemy ze zdrowiem jamy ustnej oraz zwiększone prawdopodobieństwa wystąpienia zaćmy.

Nic dziwnego więc, że Światowa Organizacja Zdrowia traktuje palenie tytoniu jako jeden z największych czynników powodujących śmierć na świecie.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Palenie papierosów niekorzystnie wpływa na pamięć i zdolności poznawcze
Palenie papierosów niekorzystnie wpływa na pamięć i zdolności poznawcze (123rf)

Statystyki wykazały, że palenie tytoniu powoduje więcej zgonów rocznie niż wirus HIV, zażywanie narkotyków, nadużywanie alkoholu, wypadki samochodowe i zabójstwa łącznie.

Jednakże, o ile dość dobrze znane są negatywne skutki palenia wobec zdrowia organizmu, skutki długotrwałego palenia tytoniu, odbijające się na innych obszarach, takich jak pamięć, zdolność uczenia się i koncentracji nie są do końca poznane.

Chociaż niektóre badania wykazały, że nikotyna w papierosach może poprawić koncentrację i uwagę (dzięki czemu palacze czują się bardziej czujni), chodzi o coś więcej niż tylko nikotyna w papierosach.

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia
11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia [11 zdjęć]

Czy zastanawiasz się nad rzuceniem palenia, ale brakuje ci motywacji? Zwykły slogan "palenie jest niezdrowe"

zobacz galerię

Używki te zawierają ponad 4000 substancji chemicznych. Ponad 50 z nich znane są jako toksyczne związki występujące w przyrodzie i są to między innymi tlenek węgla, który znajduje się z spalinach samochodowych, butan w zapalniczkach i arsen, amoniak i metanol zawarte w paliwie rakietowym.

Uważa się, że długoterminowe gromadzenie się tych toksycznych substancji chemicznych może spowodować uszkodzenie mózgu, co prowadzi do zaburzenia w uczeniu się i zapamiętywaniu.

Długotrwałe palenie osłabia też pamięć roboczą i prospektywną, które wykorzystywane są do codziennych zadań, takich jak pamięć o wszystkich spotkaniach lub przyjmowanie leków na czas. Palenie powoduje także zaburzenia funkcji wykonawczych, które przeszkadzają w wykonywaniu zaplanowanych działań oraz w skupieniu się na bieżącej czynności bez zwracania uwagi na zakłócenia.

ZOBACZ TAKŻE

Skutki palenia papierosów

W pierwszym badaniu na ten temat, zespół naukowców z angielskiego uniwersytetu wykazał, że ci, którzy piją i palą w większych ilościach, wykazują większe deficyty w pamięci prospektywne.

Wyniki badań zostały opublikowane w  czasopiśmie „Frontiers in Psychiatry”.

Badania wykazują także, że takie same efekty zdrowotne wywołuje tak zwane bierne palenie. Bierni palacze w równym stopniu narażeni są na raka płuc, choroby układu krążenia i problemy ze zdolnościami poznawczymi i pamięcią. Wpływa zatem nie tylko na zdrowie, ale też na wiele innych dziedzin życia, takich jak edukacja i praca.

Może to być związane ze wzrostem grubości kory mózgowej - zewnętrznej warstwy mózgu, która odgrywa kluczową rolę w procesie przetwarzania informacji i pamięci. Kora naturalnie rozrzedza się z wiekiem, ale palenie może pogorszyć ten efekt. Rzucenie palenia poprawia zdrowie i prowadzi do poprawy funkcji poznawczych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Konsekwencje palenia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze