Trwa ładowanie...

Wpływ zbyt małej ilości żelaza na nasze zdrowie

Lek. Mateusz Nawrocki
09.12.2018 10:18
Wpływ zbyt małej ilości żelaza na nasze zdrowie
Wpływ zbyt małej ilości żelaza na nasze zdrowie

Wielu z nas nie dostarcza odpowiednich ilości żelaza do naszego organizmu. Może to być powodem odczuwania ciągłego uczucia zmęczenia.

W ciągu ostatnich dwóch lat, 17 proc. kobiet osiągnęło najniższy poziom żelaza od lat, co jak zauważają naukowcy może mieć związek ze spadkiem spożycia czerwonego mięsa przez kobiety o 13 procent. Jak komentuje jeden z autorów badania - kobiety są zmęczone nie tylko na skutek przepracowania i pełnienia domowych obowiązków, ale również dlatego że mają zbyt niski poziom żelaza we krwi (norma dla kobiet to 6,6-26 mmol/l).

Produkty bogate w żelazo
Produkty bogate w żelazo (123RF)

Wiele osób ma także negatywne doświadczenia z suplementami diety. Wówczas próbują zapewnić właściwy poziom żelaza za pomocą diety, co nie zawsze jest efektywne.

Zobacz film: "Niedobór żelaza u mężczyzn"

Grupa naukowców z Dublina opracowała nową metodę podawania żelaza, która zapewnia dwa razy większą absorbcję i jest wolna od efektów ubocznych, które mogą wystąpić na skutek spożywania suplementów diety z żelazem.

Klasyczne efekty uboczne obejmowały ból brzucha, nudności i zaparcia lub biegunki. Doustne przyjmowanie tabletek wiązało się z pomijaniem dawek. Do tej pory preparaty bogate w żelazo trafiając do żołądka powodowały wyżej wymienione efekty uboczne.

Najnowsze odkrycie pod nazwą Active Iron polega na opracowaniu takiego składu chemicznego suplementu, który pozwala na absorpcję żelaza dopiero w jelicie cienkim i za pomocą transportera DMT-1 wchłonięcie go bezpośrednio do krwioobiegu. Jak zaznaczają naukowcy, nowa formuła dostarczania żelaza przekłada się na bardziej efektywne wchłanianie z jelita.

Badania wskazują, że nowa metoda pozwala na dwa razy lepszą absorpcję żelaza i jest wolna od efektów ubocznych charakterystycznych dla typowych suplementów diety bogatych w żelazo.

Żelazo jest niezbędnym składnikiem do produkcji hemoglobiny – jest białkiem, które występując w krwince czerwonej odpowiedzialne jest za transport tlenu. Konsekwencją niskiego poziomu hemoglobiny jest mniejsze dostarczenie tlenu do każdej komórki w naszym organizmie, co przekłada się na znaczne osłabienie.

Efekty niskiego poziomu hemoglobiny mogą także obejmować szybką męczliwość, kołatanie serca, bladą skórę, wypadanie włosów czy też zwiększoną podatność na infekcje. Kobiety w wieku rozrodczym są szczególnie narażone na utratę żelaza z uwagi na krwawienia miesięczne spowodowane menstruacją.

Zwiększone zapotrzebowanie na żelazo występuje także w ciąży i we wczesnym dzieciństwie, na etapie rozwoju. Szczególnie narażeni na braki żelaza są wegetarianie. Substancje zawarte w kawie i herbacie przyczyniają się do zmniejszonego wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego - podobny efekt ma również przyjmowanie wapnia i cynku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze