Trwa ładowanie...

Wpływ zdrady na wieloletni związek

Naukowcy zbadali skutki niewierności w relacjach damsko-męskich. Według nich, zarówno mężczyźni, jak i kobiety w relacji coraz częściej dopuszczają się zdrady z różnych względów. W nowym badaniu zespół naukowców ze Stanu Penn zbadał występowanie tego typu zdarzeń i jego skutków zarówno dla par małżeńskich, jak i przedmałżeńskich.

Młodzi ludzie wolą zdradzać niż być zdradzanymi
Młodzi ludzie wolą zdradzać niż być zdradzanymi (123RF)

Michelle Frisco, profesor socjologii i demografii, Derek Kreager, profesor kryminologii, socjologii i demografii oraz Marin Wengera, absolwent i obecny profesor kryminologii i sprawiedliwości karnej w Stanie Penn z Uniwersytetu we Florydzie opublikowali wyniki swoich badań w czasopiśmie „Social Science Research”.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Według Frisco, projekt miał kilka celów.

„Ze względu na wyniki badań dotyczące częstotliwości występowania zdrad zarówno wśród małżeństw, jak i par mieszkających razem bez małżeństwa, byliśmy ciekawi, czy predyspozycje do zakończenia związku wśród osób, które zdradziły a tych, które zostały zdradzone były zbliżone. Zastanawialiśmy się także nad tym, czy para małżeńska i para żyjąca bez małżeństwa równie często kończą związki w przypadku zdrady przez jednego z partnerów” – wyjaśnia Michelle.

Jak uchronić się przed zdradą?
Jak uchronić się przed zdradą? [9 zdjęć]

Większość mężczyzn nie zdradza z powodu tego, że ich miłość wygasła. Często chodzi o zróżnicowanie życia

zobacz galerię

Frisco wraz z zespołem badaczy przeanalizowali dane z Narodowego Centrum Badań Zdrowia Dorastających i Dorosłych. Okazało się, że jedna czwarta małżonków oraz konkubentów wśród młodych mężczyzn i kobiet poinformowali, że albo jeden z partnerów albo oboje z nich uprawiało seks z kimś innym.

„Zgodnie z wynikami innych badań dowiedziono, że młodzi mężczyźni są bardziej skłonni do zdrady niż młode kobiety, natomiast kobiety częściej niż mężczyźni twierdzą, że ich partner dokonał skoku w bok" - powiedział Frisco.

Badacze odkryli również, że doniesienia o zdradzie często zdarzały się wśród małżeństw i konkubinatów lecz oby żyjące ze sobą bez małżeństwa częściej przyznawały się do zdrady swojemu partnerowi/partnerce.

Kiedy naukowcy postanowili zbadać, jak seks z innymi partnerami wpływa na długość relacji, okazało się, że młodzi ludzie, którzy przyznali się do zdrady nie inicjowali rozstania, ale osoby, które zostały oszukane w związku kończyły relację.

„Wyniki naszych badań sugerują, że osoba zdradzona częściej odczuwa dyskomfort nawet w przypadku niewiedzy o zdradzie, przez co kończy się związek. To zjawisko zaobserwowano zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet w małżeństwie oraz konkubinacie” - powiedział Wenger.

Jakie są przyczyny męskiej zdrady?
Jakie są przyczyny męskiej zdrady? [7 zdjęć]

Zdrada jest jak sport ekstremalny - chodzi o adrenalinę. To nie ty jesteś jej przyczyną.

zobacz galerię

"Podobne rezultaty dla mężczyzn i kobiet oraz konkubinatów i małżonków sugerują, że młodzi ludzie mają podobne oczekiwania co do wierności seksualnej, niezależnie od ich płci, czy też od tego, czy są w formalnych związkach" - dodaje Kreager.

„Nasze wyniki sugerują, że jeśli młody człowiek miałby możliwość zatajenia zdrady z jego strony, nie zakończyłby relacji z tego powodu. Jednak gdyby to partner dopuściłby się zdrady, ów młody człowiek nie byłby już tak tolerancyjny. Młodzi ludzie wolą oszukiwać niż być oszukanymi” – podsumowuje Frisco.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza