Wpływ zdrady na wieloletni związek

Naukowcy zbadali skutki niewierności w relacjach damsko-męskich. Według nich, zarówno mężczyźni, jak i kobiety w relacji coraz częściej dopuszczają się zdrady z różnych względów. W nowym badaniu zespół naukowców ze Stanu Penn zbadał występowanie tego typu zdarzeń i jego skutków zarówno dla par małżeńskich, jak i przedmałżeńskich.

Michelle Frisco, profesor socjologii i demografii, Derek Kreager, profesor kryminologii, socjologii i demografii oraz Marin Wengera, absolwent i obecny profesor kryminologii i sprawiedliwości karnej w Stanie Penn z Uniwersytetu we Florydzie opublikowali wyniki swoich badań w czasopiśmie „Social Science Research”.

Zobacz film: "Gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnień i innych problemów psychologicznych?"

Według Frisco, projekt miał kilka celów.

„Ze względu na wyniki badań dotyczące częstotliwości występowania zdrad zarówno wśród małżeństw, jak i par mieszkających razem bez małżeństwa, byliśmy ciekawi, czy predyspozycje do zakończenia związku wśród osób, które zdradziły a tych, które zostały zdradzone były zbliżone. Zastanawialiśmy się także nad tym, czy para małżeńska i para żyjąca bez małżeństwa równie często kończą związki w przypadku zdrady przez jednego z partnerów” – wyjaśnia Michelle.

Jak uchronić się przed zdradą?

Większość mężczyzn nie zdradza z powodu tego, że ich miłość wygasła. Często chodzi o zróżnicowanie życia seksualnego, niekiedy o nudę, o pragnienie wolności...

Frisco wraz z zespołem badaczy przeanalizowali dane z Narodowego Centrum Badań Zdrowia Dorastających i Dorosłych. Okazało się, że jedna czwarta małżonków oraz konkubentów wśród młodych mężczyzn i kobiet poinformowali, że albo jeden z partnerów albo oboje z nich uprawiało seks z kimś innym.

„Zgodnie z wynikami innych badań dowiedziono, że młodzi mężczyźni są bardziej skłonni do zdrady niż młode kobiety, natomiast kobiety częściej niż mężczyźni twierdzą, że ich partner dokonał skoku w bok" - powiedział Frisco.

Badacze odkryli również, że doniesienia o zdradzie często zdarzały się wśród małżeństw i konkubinatów lecz oby żyjące ze sobą bez małżeństwa częściej przyznawały się do zdrady swojemu partnerowi/partnerce.

Kiedy naukowcy postanowili zbadać, jak seks z innymi partnerami wpływa na długość relacji, okazało się, że młodzi ludzie, którzy przyznali się do zdrady nie inicjowali rozstania, ale osoby, które zostały oszukane w związku kończyły relację.

„Wyniki naszych badań sugerują, że osoba zdradzona częściej odczuwa dyskomfort nawet w przypadku niewiedzy o zdradzie, przez co kończy się związek. To zjawisko zaobserwowano zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet w małżeństwie oraz konkubinacie” - powiedział Wenger.

Jakie są przyczyny męskiej zdrady?

Zdrada jest jak sport ekstremalny - chodzi o adrenalinę. To nie ty jesteś jej przyczyną.

"Podobne rezultaty dla mężczyzn i kobiet oraz konkubinatów i małżonków sugerują, że młodzi ludzie mają podobne oczekiwania co do wierności seksualnej, niezależnie od ich płci, czy też od tego, czy są w formalnych związkach" - dodaje Kreager.

„Nasze wyniki sugerują, że jeśli młody człowiek miałby możliwość zatajenia zdrady z jego strony, nie zakończyłby relacji z tego powodu. Jednak gdyby to partner dopuściłby się zdrady, ów młody człowiek nie byłby już tak tolerancyjny. Młodzi ludzie wolą oszukiwać niż być oszukanymi” – podsumowuje Frisco.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrada - życie po zdradzie, jak sobie poradzić z bólem, czy warto wybaczyć?
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Depresja ?

Marzena325 • ostatni post 14 godzin temu

1
Artykuły Zdrada - życie po zdradzie, jak sobie poradzić z bólem, czy warto wybaczyć?
Zdrada

Dowiedz się, dlaczego kobiety zdradzają

Dowiedz się, dlaczego kobiety zdradzają

Dlaczego kobiety zdradzają? Zazwyczaj to skłonność mężczyzn do zdrady przyciąga większość naszej uwagi, ale kobiety również nie są na nią odporne (...) . Ważne jest, aby zrozumieć powody zdrady kobiety oraz powody, którymi...

Fantazje i marzenia seksualne

Długi związek (WIDEO)

Długi związek (WIDEO) Odtwórz wideo

i tzw. nudę w łóżku. Przyzwyczajenie zabija namiętność i pożądanie. Nierzadko łóżkowe problemy mogą być przyczyną zdrady lub rozpadu związku (...) dla ukochanej osoby. Udane życie seksualne z pewnością buduje i wzmacnia związek,...

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Racjonalne żywienie vs. rak żołądka (WIDEO)

Racjonalne żywienie vs. rak żołądka (WIDEO) Odtwórz wideo

wpływ ma dieta na epidemiologię tej zdrowotnej dolegliwości. Częstość rozpoznania nowotworu żołądka prześledzili oni w zależności od kraju i według (...) jest już na 3 miejscu u mężczyzn i 5 u kobiet. Jaki związek...

Morfologia krwi - zastosowanie, normy, interpretacja

Badania krwi - TSH (WIDEO)

Badania krwi - TSH (WIDEO) Odtwórz wideo

nie zawsze ma związek z chorobami tarczycy. Warto wiedzieć, że wiele leków stosowanych przez nas na co dzień, takich jak np. aspiryna, może mieć wpływ (...) TSH sprawia, że zwiększa się objętość krwi, która przepływa...

#dzieńdobryWP

#dziejesienazywo: Zdrada w związku (WIDEO)

#dziejesienazywo: Zdrada w związku (WIDEO) Odtwórz wideo

Psycholog Aleksandra Figura z Centrum probalans mówi o uczuciach, jakie pojawiają się w związku ze zdradą. Są to zazwyczaj złość i smutek. Z drugiej (...) strony zdrada może zostać przekuta na korzyść partnera lub partnerów....

Zdrada

Zdrada fizyczna

Zdrada fizyczna

Zdrada fizyczna i emocjonalna jest tak samo bolesna. Przed wybaczeniem zdrady należy zastanowić się, czy ratowanie związku jest możliwe.