Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Wprowadzenie balona żołądkowego

Avatar placeholder
23.07.2021 12:35
Wprowadzenie balona żołądkowego
Wprowadzenie balona żołądkowego (123RF)

Balon żołądkowy to sprawdzona, kliniczna metoda redukcji głodu. Może on być wprowadzony do żołądka i pozostawiony w nim przez okres sześciu miesięcy, czyli czasu trwania całej kuracji. To nowy, medycznie sprawdzony sposób utraty masy ciała. Chirurgia otyłości jest skutecznym sposobem na rozwiązanie problemów z nadwagą. Balon żołądkowy stał się popularną alternatywą dla operacji. Jest to nieinwazyjna procedura, która nie wymaga znieczulenia ogólnego.

spis treści

1. Czym jest balon żołądkowy?

Jak mówi sama nazwa, jest to cienki, elastyczny balon sporządzony z silikonu, który może być wypełniony roztworem soli fizjologicznej lub powietrza. Nadmuchany balon zmniejsza pojemność żołądka i powoduje uczucie sytości już na początku jedzenia. Oznacza to, że można spożywać mniejsze porcje jedzenia, co skutkuje utratą wagi. Najbardziej popularny rodzaj balonu to balon (bib) soku żołądkowego, powszechnie używany przez kliniki i szpitale na całym świecie. Balon oporny jest na działanie soków trawiennych i umieszczany jest w żołądku przy pomocy endoskopii.

2. Korzyści zastosowania balonu żołądkowego

Metoda oferuje szereg korzyści i jest o wiele skuteczniejsza w porównaniu z konwencjonalnymi strategiami odchudzania. Jednak należy pamiętać, że ten sposób walki z otyłością nie jest cudownym lekiem, a jedynie techniką, która może umożliwić powrót do zdrowego stylu życia.

3. Dieta po zabiegu

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"

W pierwszym tygodniu po operacji pacjent powinien przyjmować pokarmy w formie płynnej. Wskazane jest również zwiększone spożycie wody. Po tygodniu dietetyk układa, wraz z pacjentem, program stałych, niskokalorycznych posiłków, którego należy przestrzegać przez sześć kolejnych miesięcy. Przez cały ten czas zespół specjalistów będzie monitorował stan zdrowia oraz postępy pacjenta. W pierwszych dniach po zabiegu mogą wystąpić dolegliwości dyspeptyczne, nudności, wymioty, wzdęcia oraz biegunki. W celu uniknięcia powyższych dolegliwości należy unikać spożywania słodyczy, kawy, napojów gazowanych, tłustych potraw oraz alkoholu.

4. Czy istnieją przeciwwskazania do założenia balonu żołądkowego?

W związku z tym, że procedura zakładania balonu żołądkowego nie wymaga znieczulenia ogólnego, a sam balon zakładany jest przy pomocy endoskopu, istnieje niewiele przeciwwskazań związanych ze stanem ogólnym pacjenta. Do najważniejszych należą czynne procesy zapalne w obrębie żołądka i przełyku, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, duża przepuklina rozworu przełykowego i przebyte zabiegi operacyjne w obrębie żołądka. Ponadto nie wykonuje się tego zabiegu u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, a także u osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Przeciwwskazaniem jest także ciąża oraz karmienie piersią.

Do zabiegu implantacji balona żołądkowego kwalifikowani są pacjenci zarówno z bardzo dużą otyłością oporną na leczenie farmakologiczne i dietetyczne oraz ci pacjenci, u których pomimo niewielkiej otyłości trudno jest osiągnąć prawidłową masę ciała. Zwiększa to ich komfort fizyczny i pomaga redukować masę ciała przy udziale odpowiednio zbilansowanej diety i umiarkowanego wysiłku fizycznego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze