Wrzody układu pokarmowego. Sprawdź, co je wywołuje (WIDEO)
Wrzody układu pokarmowego to niewielkie, miejscowe ubytki błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy, o stożkowatym kształcie. Mają różną wielkość, od kilku do kilkunastu milimetrów. Niekiedy są bardzo głębokie i przechodzą przez całą grubość ściany żołądka czy dwunastnicy. Towarzyszy im często naciek zapalny wokół owrzodzenia i martwica w centrum wrzodu.
Na chorobę wrzodową, czyli cykliczne pojawianie się wrzodów, cierpi co dziesiąty Polak. To jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń układu pokarmowego. Na wrzody dwunastnicy mężczyźni chorują dwa razy częściej niż kobiety, przy wrzodach żołądka nie ma takiego rozróżnienia.
Najczęstszym objawem jest piekący ból w środkowej części brzucha, w okolicach mostka lub nad pępkiem. Towarzyszą mu inne symptomy: mdłości, zgaga, odbijanie się, nudności, wymioty, czkawka, nieprzyjemny posmak w ustach, uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu. Przy wrzodach żołądka ból nasila się po jedzeniu, w przypadku wrzodów dwunastnicy na czczo, po przebudzeniu. Objawy choroby nasilają się wiosną i jesienią.
Niekiedy choroba wrzodowa może przebiegać bezobjawowo, aż do wystąpienia powikłań. Nieleczone wrzody mogą prowadzić do perforacji, czyli przebicia ściany żołądka i krwotoku.
Zobacz, co wywołuje wrzody układu pokarmowego.
Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj WIDEO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.