Trwa ładowanie...

Wścieklizna w Bydgoszczy. Martwy nietoperz leżał na ulicy

 Dorota Mielcarek
29.07.2019 08:01
Nietoperz ze wścieklizną w Bydgoszczy
Nietoperz ze wścieklizną w Bydgoszczy (123rf)

Mieszkańcy ulicy Kossaka w Bydgoszczy znaleźli martwego nietoperza. Był nosicielem wścieklizny. Władze wyznaczają strefę bezpieczeństwa i wydają zalecenia.

1. Nietoperze ze wścieklizną w Bydgoszczy

Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bydgoszczy podało komunikat o wystosowanych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii wynikach badań. Martwy nietoperz, znaleziony na ulicy był chory na wściekliznę. W Bydgoszczy został wyznaczony obszar zagrożenia. Nietoperz został znaleziony przy ulicy Kossaka.

W wyznaczonej strefie obowiązuje całkowity zakaz organizowania imprez publicznych. Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt, należy unikać kontaktu z dzikimi zwierzętami i nie dotykać tych padłych. Centrum Zarządzania Kryzysowego przypomina o obowiązkowych szczepieniach psów przeciwko wściekliźnie i zaleca szczepienia kotów, które maja możliwość wychodzenia z domu.

2. Czym jest wścieklizna?

Jest to ostra choroba zakaźna zwierząt, która staje się groźna dla człowieka po ukąszeniu lub ugryzieniu przez chore zwierzę. Występuje na całym świecie.

Zobacz film: "Polskie wampiry. Tradycje sięgają czasów pogańskich"

Wirusy, które występują w ślinie zwierzęcia zakażają tkankę mięśniową w okolicach rany i wędrują do układu nerwowego, gdzie zaczynają się namnażać, powodując zapalenie mózgu. Ślina chorego staje się zakaźna.

Technika uodparniania w czasie leczenia wścieklizy
Technika uodparniania w czasie leczenia wścieklizy

Wykres przedstawia znaczenie łączenia dwóch metod uodparnianiających podczas leczeniu wścieklizny.

zobacz galerię

Okres inkubacji wirusa trwa od 2-3 tygodni do nawet trzech miesięcy. Objawami wścieklizny są: bóle mięśni, złe samopoczucie, gorączka. Chory może cierpieć z powodu drgawek i zaburzeń świadomości. Cechą charakterystyczną jest wodowstręt.

3. Wścieklizna – jak się chronić?

Do zakażenia może dojść poprzez kontakt uszkodzonej skóry ze śliną zwierzęcia. Pies czy lis nie musi nas ugryźć, wystarczy, że poliże zadrapanie na dłoni czy nodze. Dlatego tak ważne jest, aby szczepić zwierzęta domowe. Zarażone zwierzęta podlegają likwidacji. Każdy przypadek znalezienia martwego zwierzęcia trzeba zgłaszać do Powiatowego Inspektora Weterynarii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze