Przejdź na WP

Wścieklizna w Bydgoszczy. Martwy nietoperz leżał na ulicy

Mieszkańcy ulicy Kossaka w Bydgoszczy znaleźli martwego nietoperza. Był nosicielem wścieklizny. Władze wyznaczają strefę bezpieczeństwa i wydają zalecenia.

Zobacz film: "Polskie wampiry. Tradycje sięgają czasów pogańskich"

1. Nietoperze ze wścieklizną w Bydgoszczy

Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bydgoszczy podało komunikat o wystosowanych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii wynikach badań. Martwy nietoperz, znaleziony na ulicy był chory na wściekliznę. W Bydgoszczy został wyznaczony obszar zagrożenia. Nietoperz został znaleziony przy ulicy Kossaka.

W wyznaczonej strefie obowiązuje całkowity zakaz organizowania imprez publicznych. Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt, należy unikać kontaktu z dzikimi zwierzętami i nie dotykać tych padłych. Centrum Zarządzania Kryzysowego przypomina o obowiązkowych szczepieniach psów przeciwko wściekliźnie i zaleca szczepienia kotów, które maja możliwość wychodzenia z domu.

2. Czym jest wścieklizna?

Jest to ostra choroba zakaźna zwierząt, która staje się groźna dla człowieka po ukąszeniu lub ugryzieniu przez chore zwierzę. Występuje na całym świecie.

Wirusy, które występują w ślinie zwierzęcia zakażają tkankę mięśniową w okolicach rany i wędrują do układu nerwowego, gdzie zaczynają się namnażać, powodując zapalenie mózgu. Ślina chorego staje się zakaźna.

Technika uodparniania w czasie leczenia wścieklizy
Technika uodparniania w czasie leczenia wścieklizy

Wykres przedstawia znaczenie łączenia dwóch metod uodparnianiających podczas leczeniu wścieklizny.

zobacz galerię

Okres inkubacji wirusa trwa od 2-3 tygodni do nawet trzech miesięcy. Objawami wścieklizny są: bóle mięśni, złe samopoczucie, gorączka. Chory może cierpieć z powodu drgawek i zaburzeń świadomości. Cechą charakterystyczną jest wodowstręt.

3. Wścieklizna – jak się chronić?

Do zakażenia może dojść poprzez kontakt uszkodzonej skóry ze śliną zwierzęcia. Pies czy lis nie musi nas ugryźć, wystarczy, że poliże zadrapanie na dłoni czy nodze. Dlatego tak ważne jest, aby szczepić zwierzęta domowe. Zarażone zwierzęta podlegają likwidacji. Każdy przypadek znalezienia martwego zwierzęcia trzeba zgłaszać do Powiatowego Inspektora Weterynarii.

Nietoperz ze wścieklizną w Bydgoszczy
Nietoperz ze wścieklizną w Bydgoszczy (123rf)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy