Przejdź na WP

Wskazania do masażu shiatsu

Masaż shiatsu wywodzi się z Japonii, a nazwa masażu oznacza „ucisk palcem”. Podobnie jak akupunktura, masaż shiatsu opiera się na tradycyjnej medycynie chińskiej, która zakładała, że wszystkie choroby mają swój początek w braku równowagi w naturalnym przepływie energii w ciele człowieka. W celu poprawy przepływu energii masażyści uciskali palcem i dłonią szlaki energetyczne, znane jako meridiany. Obecnie wiadomo, że shiatsu uspokaja nadaktywny współczulny układ nerwowy, dzięki czemu poprawia krążenie, rozluźnia napięte mięśnie i redukuje stres.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Jakie są wskazania do masażu shiatsu?

Masaż shiatsu może pomóc wielu osobom, zwłaszcza tym żyjącym w dużym stresie. Większość osób twierdzi, że relaksujące działanie masażu shiatsu może się równać z masażem klasycznym. Wskazaniem do shiatsu może być również ból pleców oraz głowy. Masaż działa korzystnie również na kobiety, które cierpią z powodu PMS. Bez względu na płeć masaż shiatsu pomaga zredukować napięcie i przeciwdziałać bezsenności. Jeśli dokucza ci ból szyi lub ramion, sesja u masażysty może złagodzić dolegliwości bólowe. Masaż pomaga także pozbyć się uczucia zmęczenia i radzić sobie ze stresem. Z shiatsu warto skorzystać również w okresie rekonwalescencji po urazie oraz w przypadku reumatoidalnego bólu stawów. Masaż doradza się także osobom, które mają problemy z trawieniem, zaparcia oraz depresję.

Rodzaje masażu - galeria
Rodzaje masażu - galeria [6 zdjęć]

Masaż jest ściśle określonym oddziaływaniem bodźców mechanicznych na tkanki organizmu. Ponadto wywołuje...

zobacz galerię

2. Przeciwwskazania do masażu shiatsu

Mimo iż masaż shiatsu ma wiele zalet i działa dobroczynnie na ciało człowieka, nie każdy powinien się na niego decydować. Jeśli masz zakaźną chorobę skóry, wysypkę lub otwartą ranę, sesję masażu przełóż na później. Masażu nie należy odbywać również po chemioterapii, radioterapii oraz operacji. Osoby dotknięte osteoporozą powinny skonsultować się z lekarzem przed decyzją o masażu shiatsu, natomiast osoby z tendencją do tworzenia się skrzepów krwi o masażu powinny zapomnieć. W wyniku uciskania skóry może dojść do przemieszczenia się skrzepów, co jest dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Nie najlepszym pomysłem jest poddanie się masażowi w okresie ciąży. Specjaliści są zgodni, że masaż w ciąży jest bezpieczny tylko wtedy, gdy jest wykonywany przez masażystę, który przeszedł szkolenie w masowaniu ciężarnych. Masaż shiatsu jest stanowczo odradzany w miejscach na ciele, na których widoczne są siniaki, niezagojone rany oraz stany zapalne. Nie należy wykonywać go również bezpośrednio nad przepukliną brzuszną, guzami oraz niedawnymi złamaniami kości.

Masaż shiatsu ma z reguły pozytywny wpływ na organizm i jest zalecany w przypadku wielu różnych dolegliwości. Niekiedy jednak jest on niewskazany.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy