Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Wspólne rozliczanie się z dzieckiem

Wyprawka szkolna
Wyprawka szkolna

Zasiłek szkolny może być przyznany w formie pieniężnej na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym

zobacz galerię

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Wspólne rozliczanie się z dzieckiem jest możliwe tylko w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko. Większość podatników płaci podatek według 18% stawki. Samotni rodzice mogą zapłacić niższy podatek o 556 zł. Jednak okazuje się, że w wielu wypadkach realny zysk będzie niższy lub nie będzie go w ogóle, ponieważ zazwyczaj osoba rozliczająca się na zasadach przewidzianych dla samotnych rodziców ma prawo do skorzystania z ulgi na dzieci, której nie wykorzysta, gdy podatek będzie zbyt niski. Warto dowiedzieć się, jakie ulgi przysługują z tytułu samotnego wychowywania dziecka.

spis treści

1. Definicja osoby samotnie wychowującej dziecko

Za osobę samotnie wychowującą dziecko uznaje się jedno z rodziców lub jedno z opiekunów prawnych, jeśli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem lub osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. W przypadku osób rozwiedzionych, decydujące jest orzeczenie sądowe o sprawowaniu władzy rodzicielskiej. Osoba samotnie wychowująca dziecko to również osoba pozostająca w związku małżeńskim w sytuacji, gdy małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub gdy przebywa w więzieniu.

2. Wspólne opodatkowanie z dzieckiem

Prawo do wspólnego opodatkowania z dzieckiem posiadają osoby, które spełniają następujące warunki:

  • są osobami samotnie wychowującymi dziecko;
  • w roku podatkowym wychowują małoletnie dziecko lub dziecko bez względu na wiek, które otrzymywało zasiłek pielęgnacyjny lub dziecko do ukończenia 25. roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub szkołach wyższych, jeśli w roku podatkowym dziecko nie uzyskało innych dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej lub dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku;
  • złożą w terminie wspólne zeznanie za rok podatkowy;
  • nie prowadzą działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym 19%, kartą podatkową, ryczałtem od przychodów ewidencyjnych lub podatkiem tonażowym.

Wspólne rozliczenie z dzieckiem przysługuje rodzicom niepełnosprawnych dzieci bez względu na ich wiek, jeśli otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Preferencyjne opodatkowanie osób, które samotnie wychowują dzieci, jest dozwolone, nawet jeśli dziecko ma wysoki dochód, na przykład z tytułu lokat bankowych lub najmu mieszkania.

3. Rozliczenie PIT z dzieckiem a konkubinat

Osoby pozostające w nieformalnych związkach, tak zwanych konkubinatach, zastanawiają się, czy mogą skorzystać ze sposobu rozliczeń wspólnie z dziećmi. Prawo nadal widzi ich jako „pannę” i „kawalera”, jednak urzędy skarbowe nie zgadzają się na rozliczenie roczne z dzieckiem, gdy rodzice, mimo że nie mają ślubu, mieszkają razem. Według urzędów, w tej sytuacji rodzice wspólnie wykonują władzę rodzicielską nad dziećmi i wspólnie je wychowują. W tych okolicznościach nie stwierdza się, że którykolwiek z rodziców jest osobą samotnie wychowującą ich wspólne dzieci. Wspólne rozliczanie się z dzieckiem to przywilej osób samotnie wychowujących dzieci, z którego korzysta coraz więcej uprawnionych rodziców.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Anna Czupryniak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza