Trwa ładowanie...

Wspólny lek na cukrzycę i chorobę Parkinsona?

Lek. Mateusz Nawrocki
09.12.2016 12:54
Wspólny lek na cukrzycę i chorobę Parkinsona?
Wspólny lek na cukrzycę i chorobę Parkinsona?

Czy nowy lek, który był stworzony z myślą o chorujących na cukrzycę okaże się skuteczny w terapii choroby Parkinsona? Naukowcy mają nadzieję, że najnowsze osiągnięcia farmakologii zrewolucjonizują leczenie tej postępującej choroby, która nieuchronnie prowadzi do śmierci.

Jest o co walczyć, bowiem na świecie z chorobą Parkinsona zmaga się ponad 10 milionów osób. Według wszelkich statystyk, liczba ta w najbliższym czasie może się znacznie zwiększyć.

Pomimo wielkiego rozwoju całej medycyny możliwości terapeutyczne, które możemy zaoferować naszym pacjentom nie są satysfakcjonujące ****– wprowadzona w latach 70 lewodopa ma dużo ograniczeń i poważne efekty uboczne. Warto również wspomnieć, że działa typowo objawowo, nie usuwając przyczyny choroby.

Czy lek na cukrzycę okaże się skuteczny w terapii choroby Parkinsona?
Czy lek na cukrzycę okaże się skuteczny w terapii choroby Parkinsona? (shutterstock)
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Lek, który był stworzony z myślą o cukrzykach, ma szansę zaistnieć w leczeniu choroby Parkinsona. Na chwilę obecną jego nazwa to MSDC 0160. Jest szansa, że nowe odkrycie w znaczący sposób połączy terapie stosowane w endokrynologii (cukrzyca) i neurologii (choroba Parkinsona).

Firma farmaceutyczna pracowała już nad wieloma rozwiązaniami. Do tej pory ponad 120 środków było branych pod uwagę w leczeniu Parkinsona, jednak tylko MSDC 0160 ma szansę zaistnieć.

Początkowo został stworzony z myślą terapii cukrzycy typu drugiego. Pozornie może się wydawać, że te dwie choroby nie mają wiele wspólnego w kontekście patomechanizmu, jednak naukowcy widzą związki przyczynowo-skutkowe.

Wczesne objawy choroby Alzheimera
Wczesne objawy choroby Alzheimera [7 zdjęć]

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera.

zobacz galerię

Najnowszy lek działa na poziomie mitochondriów, regulując ich funkcje, stymulując je do produkcji protein, które redukują stan zapalny w obrębie mózgu. Czy działanie leku rzeczywiście poprawi życie pacjentów z chorobą Parkinsona? Konieczne są jeszcze badania kliniczne, które dokładnie określą wpływ leku na zdrowie ludzi.

Naukowcy mają nadzieję, że MSDC 0160 zostanie również wykorzystany do leczenia innych chorób, takich jak otępienie z ciałami Lewy’ego czy choroba Alzheimera.

Obydwie choroby charakteryzuje postępujący charakter, w związku z czym odpowiednie leczenie byłoby nadzieją dla wielu pacjentów. To z pewnością obiecujące doniesienia, które mogą mieć rewolucjonizujący wpływ na terapie chorób neurologicznych.

Czynniki ryzyka choroby Parkinsona (prezentacja edukacyjna)
Czynniki ryzyka choroby Parkinsona (prezentacja edukacyjna) [8 zdjęć]

Choroba Parkinsona Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, czyli nieodwracalnym

zobacz galerię

Obecne leczenie choroby Parkinsona (w zależności od stopnia zaawansowania) przynosi całkiem zadawalające efekty. Oprócz metody farmakologicznych, dostępna jest również metoda DBS, polegająca na wszczepieniu urządzenia do mózgu, które wysyłając impulsy elektryczne modyfikuje jego pracę, zmniejszając objawy choroby Parkinsona.

Zadziwiające jest także, że leki które zostały początkowo stworzone z myślą o leczeniu cukrzycy odnajdują swoje zastosowanie w chorobach neurodegeneracyjnych. Czy to oznacza, że używane do tej pory leki z mogą działać na inne schorzenia niż pierwotnie zakładano? Być może okaże się, że to nowa nadzieja w medycynie XXI wieku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze