Trwa ładowanie...

Wstrząsające! Dziecko zostało sparaliżowane po ugryzieniu przez kleszcza

Ten poranek był dla małej Evelyn Lewis i jej rodziców przerażający. Kiedy dziewczynka chciała wstać ze swojego łóżka, jej nogi odmówiły posłuszeństwa. Upadła raz. Potem następny i następny. Opiekunowie nie podejrzewali, że z pozoru błaha przyczyna może tak wpłynąć na organizm ich córki. To nie odosobniony przypadek!

1. Paraliżujący strach

Archiwum prywatne Amandy Lewis/(Facebook.com)
Archiwum prywatne Amandy Lewis/(Facebook.com)

Kiedy rodzice zauważyli, że ich mała córeczka nie może stanąć na własnych nogach, próbowali jej w tym pomóc. Niestety, to nic nie dało. Ponieważ Lantz – ojciec dziewczynki – chorował na raka, rodzice podejrzewali najgorsze. Szybko więc pojechali na ostry dyżur. Tam okazało się, że przyczyną paraliżu jest kleszcz, który ukrył się we włosach dziewczynki. Teraz matka Evelyn, chcąc ostrzec innych przed konsekwencjami ugryzienia przez kleszcza, zamieszcza w internecie film pokazujący paraliż jej córki.

Znani też chorują! Zobacz jak, boreliozę zdiagnozowała u siebie Barbara Kurdej-Szatan! ⬇

Zobacz film: "Kurdej-Szatan: "Miałam czarną kropeczkę w pachwinie. Nie widziałam nóżek, odwłoka!""

2. Niepozorny owad

Niektóre ugryzienia kleszczy mogą nie zostawić w organizmie żadnych skutków, inne wywołać paraliż, jak w przypadku małej Evelyn, a jeszcze inne spowodować rozwój boreliozy. Amanda Lewis wspomina, że dzień przed wystąpieniem niedowładu, córka była bardzo marudna. Nie chciała po kąpieli ubrać się w piżamę. ”Skończyło się tym, że pomogłam jej się ubrać i zaniosłam do łóżka, jednak marudziła, dlatego spałam z nią całą noc” - mówi Amanda. Następnego dnia objawy choroby się nasiliły.

Koniecznie przeczytaj:

3. Trafna diagnoza

Na szczęście rodzina trafiła w szpitalu na lekarza, który od razu zdiagnozował dziewczynkę i wiedział, gdzie szukać przyczyn jej choroby. "Lekarz rozmawiał z nami chwilę i powiedział, że w ciągu ostatnich 15 lat widział 7 lub 8 dzieci w wieku Evelyn z identycznymi objawami" - kontynuuje Lewis. Rzeczywiście na głowie, pod włosami dziecka, znalazł kleszcza. Prawdopodobnie przyniósł go pies rodziny. Kleszcz został usunięty, jednak lekarz, który przyjął dziewczynkę zalecił jej rodzicom obserwacje – skutki choroby mogą pojawić się nawet 30 dni od ugryzienia. Teraz Amanda i Lantz ostrzegają innych rodziców przed kleszczami. To nie są zwykłe owady, których ugryzienie pozostaje bez skutków dla naszego organizmu.

Zobacz także:

- Paraliż po ugryzieniu przez kleszcza to raczej rzadkie zjawisko, ale oczywiście zdarzają się takie przypadki. Potrzebna jest wtedy hospitalizacja – podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie dr Krzysztof Majdyło. - Zwykle paraliż to proces krótkotrwały, kilkugodzinny. Czasem jednak może trwać dłużej, nawet kilka tygodni – dodaje specjalista.

Jeśli więc na twojej skórze pojawił się okrągły rumień, czujesz się zmęczony, a co gorsza pojawił się już paraliż mięśni, nie zwlekaj – jedź na pogotowie. - Nie od razu wiemy, z jaką infekcją mamy do czynienia i jaki jest jej mechanizm. Dlatego tak ważna jest obserwacja pacjenta – mówi naszej redakcji dr Majdyło. Nie bagatelizujmy jej! Im szybciej zostanie zdiagnozowana, tym większa szansa na to, że nie zostawi po sobie trwałych skutków.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Wstrząsające! Dziecko zostało sparaliżowane po ugryzieniu przez kleszcza
Wstrząsające! Dziecko zostało sparaliżowane po ugryzieniu przez kleszcza
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza