Trwa ładowanie...

Wstrzymanie w obrocie serii leku. Prawdopodobnie zawiera priony, które wywołują zwyrodnienie mózgu

Ministerstwo Zdrowia podało, że przyjmowanie leku o nazwie Ig Vena może mieć negatywny wpływ na stan zdrowia. To preparat, który stosuje się m.in. w przypadku leczenia pacjentów z chorobą nowotworową.

Zobacz film: "Ten nowotwór co roku zabija aż 3 tysiące osob"

Ig Vena (Immunoglobulinum humanum normale ad asum intravenosum) to lek (roztwór do infuzji) produkowany przez włoską firmę Kedrion. Jest on dedykowany chorym na raka, osobom zmagającym się z AIDS i ciężkim stanem zapalnym, a więc pacjentom z niską odpornością.

10 babcinych lekarstw, które naprawdę działają
10 babcinych lekarstw, które naprawdę działają [11 zdjęć]

Wypadają ci włosy? Pomoże ci najczęściej traktowana tylko jako chwast pokrzywa. Jest ona prawdziwą bombą...

zobacz galerię

Do GIF wpłynęło zawiadomienie, w którego treści Włoska Agencja Leków poinformowała, że seria tego leku prawdopodobnie nie spełnia wymagań jakościowych. Może zawierać szkodliwe substancje, które są odpowiedzialne za rozwój choroby Creutzfeldta-Jakoba, czyli gąbczastego zwyrodnienia mózgu. Istnieje podejrzenie, że Ig Vena zawiera priony.

WAL nadała produktowi II klasę wady jakościowej, co oznacza, że nie zagraża on życiu pacjentów.

Zobacz także:

Resort zdrowia zdecydował o wstrzymaniu w obrocie i stosowaniu tego leku do czasu wyjaśnienia wątpliwości w sprawie jego jakości i bezpieczeństwa przyjmowania. Dotyczy to serii numer 167719 (o dacie ważności: 30.09.2018 r.).

Aktualnie Włoska Agencja prowadzi postępowanie wyjaśniające, sprawa jest też monitorowana przez Europejską Agencję Leków.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.